Globálne otepľovanie prispelo k úmrtiu viac ľudí, než si myslíte, upozorňujú vedci. Čísla sú alarmujúce, musíme konať!

Výskumníci zistili, že klimatické zmeny so sebou nesú vyššie riziko smrti spôsobenej mŕtvicou.

globalne oteplovanie titulka
Zdroj: Piyaset / Shutterstock.com

Globálne otepľovanie má devastujúci účinok na našu planétu. Ak nenájdeme riešenie čím skôr, trpieť budú takmer všetky globálne systémy a ako varuje nová štúdia vedcov z American Academy of Neurology, aj naše zdravie.  

Autori výskumu naznačujú, že devastačné účinky klimatických zmien na naše zdravie pozorujeme už dnes. Tvrdia, že viac ako pol milióna smrteľných mŕtvic sa môže viazať práve na globálne otepľovanie. Vedci za tridsať rokov pozorovali, že neoptimálne teploty sa čoraz viac viažu so smrťou alebo postihnutím vyvolanými mŕtvicou. Neoptimálne teploty sú teploty nad alebo pod hranicou, ktorá sa spája s najmenej úmrtiami. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo väčšine prípadov spôsobili mŕtvice nižšie teploty ako optimálne. Výskumníci ale našli zvýšený počet prípadov aj v prípade mŕtvic, ktoré sa viazali na vyššie teploty. Pri nižších teplotách sa môžu žily a cievy človeka zúžiť, čím sa zvyšuje krvný tlak. Krvný tlak je rizikovým faktorom pre mŕtvicu. Vysoké teploty zas môžu viesť k dehydratácii, čím sa ovplyvňujú hladiny cholesterolu. Tu sa zas spomaľuje krvný obeh, čo opäť môže viesť k mŕtvici.  

“Dramatické zmeny teploty v posledných rokoch ovplyvnili zdravie človeka a vyvolávajú obavy. Naša štúdia objavila, že tieto meniace sa teploty môžu viesť k vyššiemu počtu prípadov mŕtvice po celom svete. Postihnuté sú hlavne staršie populácie alebo oblasti s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou,” vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Quan Cheng.  

Globálne otepľovanie môže viesť k mŕtvici

V rámci štúdie vedci analyzovali zdravotné záznamy z viac ako 200 krajín. Sledovali dáta za posledných 30 rokov. V dátach hľadali záznamy o prípadoch smrteľnej mŕtvice alebo prípadov, kedy mŕtvica vyvolala postihnutie. Popri tom sledovali, koľko prípadov sa udialo kvôli neoptimálnym teplotám.  

V roku 2019 umrelo na mŕtvicu vyvolanú neoptimálnymi teplotami viac ako 521-tisíc ľudí po celom svete. Viac ako 474-tisíc prípadov bolo kvôli nízkym teplotám. Muži zároveň majú vyššie riziko smrti spôsobenej mŕtvicou.  

Výskumníci sa následne pozreli na špecifické oblasti. Ukázalo sa, že centrálna Ázia mala najvyšší počet prípadov úmrtia kvôli mŕtvici vyvolanej neprimeranými teplotami.  

“Potrebujeme ešte viac výskumov na to, aby sme dokázali jasne určiť aký dopad majú zmeny teplôt na riziko mŕtvice. Zároveň musíme adresovať nerovnosti v zdravotnom sektore krajín. Ďalšie výskumy by sa mali zamerať na zníženie rizika mŕtvice tým, že nájdu najefektívnejšie zdravotné nariadenia, ktoré budú brať ohľad aj na príčiny globálneho otepľovania,” tvrdí Cheng.  

Európska únia plánuje v nadchádzajúcich rokoch rázne zakročiť proti emisiám a aj iné krajiny majú ambíciu zraziť svoje emisie, najlepšie na nulu. Najnovšia správa však varuje, že v tomto smere cúvame, namiesto toho, aby sme sa posúvali k budúcnosti bez globálneho otepľovania.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre