„Prehltnutý“ alebo roztrhaný: Ako sa bude Zemi dariť, keď Slnko zomrie? Takto (ne)bude vyzerať život na našej planéte

Za päť miliárd rokov sa odštartuje deštruktívne divadlo, ktoré zmení našu sústavu na nepoznanie.

Slnko zem vesmir
Zdroj: Dr Mark Garlick/The University of Warwick (CC BY 4.0)

Za približne päť miliárd rokov sa začne smrtiace divadlo, ktoré bude znamenať koniec pre Slnečnú sústavu, ako ju poznáme.  

Momentálne Slnko vo svojom jadre premieňa vodík na hélium procesom jadrovej fúzie, čo predstavuje jednu časť hviezdnej rovnováhy, vďaka ktorej môže naša hviezda vyzerať tak, ako vyzerá. Aj teraz ohromná gravitácia Slnka, ktorá drží celú sústavu pokope, tlačí žeravú plazmu smerom k centru hviezdy. Keďže v jadre prebieha fúzna reakcia generujúca obrovské množstvo energie, tá tlačí proti gravitácii smerom von. Ide o naozaj delikátnu rovnováhu prírodných síl, ktorá sa ale v ďalekej budúcnosti naruší.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď Slnko spotrebuje vodík, svoje palivo, stratí časť svojej hmotnosti, čo znamená, že energia vytvorená jadrovou fúziou prevýši gravitáciu a hviezda sa nafúkne, pričom pohltí niekoľko planét vnútornej Slnečnej sústavy. Čo sa stane so Zemou? Ako vysvetľujú vedci z Royal Astronomical Society, vieme takmer naisto, že Merkúr a Venuša skončia v útrobách expandujúceho červeného obra. Či sa však vo vnútri hviezdy ocitne aj naša Zem zatiaľ nikto nemôže s istotou predpovedať.  

Výskumníci však s takmer stopercentnou presvedčením tvrdia, že aj ak by naša planéta prežila prerod Slnka na červeného obra, vhodným podmienkam pre život môžeme dať zbohom.  

“Aj ak by Zem dokázala uniknúť expandujúcemu Slnku, stále stratí svoju atmosféru a vodu, čím sa nestane veľmi vhodným miestom pre život,” vysvetľuje profesor Boris Gaensicke z University of Warwick.  

V sústave toho veľa neostane

Ak naša Zem tento deštruktívny prerod neprežije, zo Slnečnej sústavy ostanú len Mars a plynné obry vonkajšej sústavy, teda Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. Tieto kozmické objekty prežijú nielen prechod do červeného obra, no ostanú v sústave aj potom, ako sa Slnko dostane do poslednej fázy svojej smrti, do štádia bieleho trpaslíka.  

Možno si myslíte, že tieto planéty vyhrali “kozmickú lotériu”, no autori výskumu vysvetľujú, že ani tieto objekty nedopadnú najlepšie. Predpokladá sa, že po prerode slnka na bieleho trpaslíka prežívajúce asteroidy skončia rozomleté na prach a následne pohltené mŕtvou hviezdou. Očakáva sa, že keď už Slnko bude bielym trpaslíkom, planéty budú migrovať bližšie k hviezde. Keď sa dostanú blízko k bielemu trpaslíkovi, ten ich svojou silnou gravitáciou roztrhá na kusy. Ďalšie zrážky medzi roztrhnutou hmotou spôsobia, že okolo hviezdy ostane v disku len kozmický prach.  

Hoci zatiaľ astronómovia nedokážu povedať, aký bude osud našej planéty, vysvetľujú, že existuje väčšia šanca, že Zem nakoniec skončí v útrobách Slnka, ako že sa jej podarí vyhnúť sa zničeniu. Hoci to neznie veľmi optimisticky, máme ešte veľa času, celých 5-miliárd rokov, než sa toto ničivé divadlo odohrá.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre