Život mimo Zeme by sme mohli objaviť už veľmi skoro. Misii Europa Clipper stačí jedno „zrniečko“, aby ho potvrdil či vyvrátil

Mesiace ako Enceladus alebo Europa môžu ukrývať pod ľadovou škrupinou nielen vodu, ale aj život.

Na ľadových mesiacoch Slnečnej sústavy by sa mohol nachádzať život
Zdroj: NASA/ Jet Propulsion Laboratory-Caltech

Ak existuje život v našej Slnečnej sústave mimo Zeme, mesiace Jupitera a Saturnu sú najlepšími miestami, kde by sme ho mohli nájsť. Pod hrubou ľadovou škrupinou sa totiž nachádza obrovský oceán, ktorý možno obsahuje všetky ingrediencie, ktoré sú potrebné na vznik života.  

Obrovskou otázkou ostáva, či majú naozaj oceány mesiacov ako Europa alebo Enceladus vhodnú kompozíciu na to, aby sa v nich vyformovali jednoduché organizmy. Nový laboratórny výskum vedcov z University of Washington v spolupráci s ďalšími vedeckými inštitúciami dokázal, že ľadové zrniečka unikajúce z mesiacov do vesmíru môžu obsahovať dostatok materiálu na to, aby naše sondy zistili, či sa v oceáne nachádza život alebo nie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskum je prvým svojho druhu, ktorý ukázal, že aj drobný zlomok bunečného materiálu môžu spektrometre na palube vesmírnej sondy zaznamenať.  

“Naše výsledky uisťujú, že s nadchádzajúcimi misiami, ktoré k týmto mesiacom smerujú, dokážeme identifikovať formy života podobné tým na Zemi. Objavuje sa čoraz viac dôkazov, ktoré naznačujú, že tieto ľadové mesiace môžu pod povrchom ukrývať život.” vysvetľuje vedúci výskumu, Fabian Klenner.  

V roku 2017 sonda Cassini po prvýkrát objavila paralelné zlomy blízko južného pólu mesiaca Enceladus. Z týchto zlomov unikal do vesmíru plyn a ľadové čiastočky. Už čoskoro odštartuje misia Europa Clipper, ktorá sa vydá k mesiacu Europa a na palube nesie ešte viac vedeckých inštrumentov. Výskumníci očakávajú, že dospejú k podobným a ešte významnejším objavom.  

Už čoskoro sa k mesiacom vydajú prvé sondy

Na misii Europa Clipper momentálne usilovne pracuje americká NASA, ktorá sa snaží zaručiť, aby misia pracovala tak ako má. Výskumníci zo svetových univerzít sa medzičasom ponárajú do výskumov, cez ktoré zisťujú, čo by inštrumenty na palube sondy mohli objaviť. Výhodou týchto výskumov je to, že NASA nepôjde k mesiacu Europa “naslepo”. Bude mať aspoň nejakú predstavu o tom, čo by mohla nájsť.  

V rámci výskumu vedci vytvorili experiment, v ktorom strekli tenký prúd vody do vákuovej komory, kde sa voda rozložila na kvapôčky. Následne použili laserový lúč na vzrušenie týchto kvapôčok a spektrálnu analýzu, aby napodobnili to, čo vedecké prístroje misie Europa Clipper zachytia.  

Výsledky experimentu naznačujú, že vedecké prístroje dokážu odhaliť bunečný materiál v jednom zo stotisícov zrniečok ľadu. V práci použili materiál baktérie Sphingopyxis alaskensis, ktorá sa bežne nachádza vo vodách Aljašky. Tento organizmus je menší ako bežne používaná baktéria E. coli, dokáže ale prežiť v chladnom prostredí a s malým množstvom živín.  

Autori štúdie vysvetľujú, že tieto baktérie sú extrémne malé, preto sa zmestia do ľadových zrniečok. Predchádzajúca štúdia rovnakého tímu objavila dôkazy o fosfátoch na mesiaci Enceladus. Toto teleso pravdepodobne obsahuje vodu, fosfáty, iné soli a uhlíkovo založený organický materiál spolu s potrebnou energiou. Všetky dôkazy smerujú k tomu, že oceán pod povrchom tohto mesiaca by mohol podporovať život.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre