Vedci odhaľujú „hnaciu silu“, ktorá odštartovala prvé masové vymieranie života na Zemi

Zem si prešla niekoľkými masovými vymieraniami života, no to prvé je pre vedcov mimoriadne dôležité.

čo začalo masové vymieranie života v období ordovik
Zdroj: Berkeley.edu

Zem si počas svojej histórie prešla niekoľkými masovými vymieraniami života, ktoré zakaždým odštartovala nejaká výrazná environmentálna zmena. V novom výskume sa vedci z Florida State University dopracovali k tomu, čo viedlo k odštartovaniu prvého masového vymierania života na Zemi, informuje Eurekalert.

Prvé vymieranie života na našej planéte začalo pred 443-miliónmi rokov v období ordovik, kedy všetky organizmy žili vo vode. Počas tohto vymierania však zmizlo z povrchu zemského približne 85% morských druhov. Výskumníci po celom svete študujú začiatok a priebeh tohto vymierania a pokúšajú sa objaviť stopy jeho počiatku. Momentálne existujú dve možné príčiny. Jednou je obmedzenie životného prostredia vplyvom ochladzujúceho sa sveta a druhou sú pretrvávajúce podmienky, počas ktorých neboli oceány dostatočne zásobené kyslíkom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori novej štúdie skúmali prvok tálium, ktorý je mimoriadne citlivý na zmeny hladín kyslíku vo vodnom prostredí. Podľa tejto analýzy vedeli povedať, že prvotné fázy masového vymierania súhlasia s obdobím, kedy v moriach a oceánoch došlo k výraznému poklesu molekulárneho kyslíku.

„Paleontológovia si už dlhšie vnímali, že niekoľko skupín organizmov začalo vymierať veľmi skoro, čo sa týka tohto masového vymierania. Nemali sme ale dostatok dôkazov na to, aby sme mohli zistiť v akom prostredí a za akých podmienok tieto organizmy žili. Naša práca priamo prepája počiatočné fázy vymierania so zmenami v hladine kyslíku,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, Seth Young.

Dramatické zmeny

Pokles kyslíku takmer okamžite nasledovalo jeho zvýšenie. Išlo o pomerne rapídnu zmenu v hladinách kyslíku, čo prirodzene viedlo k prvému vymieraniu života na Zemi a zároveň aj k výraznej tvorbe ľadu na Južnom póle. Autori štúdie túto kyslíkovú „turbulenciu“ považujú za spúšťač masového vymierania v období ordovik. Organizmy sa nedokázali na túto výraznú zmenu prispôsobiť. Hladiny kyslíku poklesli a opäť vzrástli v období len niekoľkých sto tisíc rokov, čo je na geologickej škále veľmi malá doba. Morské ekosystémy museli podľa autorov štúdie upadnúť do chaosu.

„Objav počiatočného rozšírenia podmienok s nízkym obsahom kyslíka na globálnej úrovni a zhoda s počiatočnými fázami úbytku morských živočíchov pomohla vykresliť jasnejší obraz toho, čo sa stalo..,“ povedal hlavný autor štúdie Nevin Kozik.

Vymieranie v období ordovik bolo jedno z piatich najväčších vymieraní života, akými si naša planéta prešla. Posledné nastalo pred 66-miliónmi rokov, kedy do Zeme narazil obrovský asteroid Chixulub. Prvé vymieranie života na Zemi sa považuje za jediné, ktoré sa odohralo v ľadových podmienkach. Naša Zem pravidelne prechádza podobnými zmenami ako planéta spred 443-miliónov rokov. Vedci sa pokúšajú zistiť o tomto vymieraní čo najviac a ich poznatky uplatniť na problém, ktorému čelíme dnes.

Predchádzajúce výskumy skúmajúce prvé vymieranie života na Zemi, skúmali vápence z oveľa okysličenejších oblastí. Autori štúdie však v tomto prípade zvolili výskum depozitov, ktoré sa nachádzajú hlbšie, kde sa až toľko kyslíku nenachádza.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre