Pred 550-miliónmi rokov Zem prešla prvým masovým vymieranim života: Podobná situácia sa deje aj dnes!

Počas obdobia ediakara nastali výrazné klimatické zmeny, ktoré predstavovali problém pre zvláštne formy života.

Pred približne 550-miliónmi rokov si Zem prešla prvým masovým vymieraním života
Zdroj: Virginia Tech, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pred približne 550-miliónmi rokov nastalo prvé masové vymieranie života na Zemi. Odvtedy si planéta prešla ďalšími štyrmi podobnými udalosťami. Každé masové vymieranie sa vyznačuje výraznou stratou biologickej diverzity.

Vedci z Virginia tech približujú faktory, ktoré mohli prispieť k úplne prvému vymieraniu života na našej planéte počas obdobia ediakara. Štúdia ukázala, že pred 550-miliónmi rokov došlo na Zemi k výraznému úbytku kyslíku, čo prestavovalo problém pre väčšinu živočíšnych druhov na planéte. Počas tohto vymierania zmizlo približne 80% živočíšnych druhov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Podľa dostupných dôkazov vymieranie zasiahlo široké spektrum živočíchov no tie, ktoré potrebovali k životu výrazné množstvo kyslíku, zasiahli zmeny obzvlášť tvrdo,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Scott Evans.

Masové vymieranie bolo podľa jeho slov riadené prostredím, rovnako ako každé zaznamenané masové vymieranie. Medzi environmentálne zmeny sa považuje napríklad globálne otepľovanie alebo takzvané odkysličovacie udalosti. V tomto prípade nastáva reorganizácia ekosystému, na čo mnohé živočíšne druhy doplácajú.

Autori novej štúdie vedia, že pokles kyslíku spôsobil masové vymieranie, no čo presne spôsobilo poklesnutie kyslíku ostáva stále záhadou. Na vine mohli byť sopečné erupcie, pohyb tektonických platní, či dopad asteroidu.

Situácia sa môže opakovať

Hoci sa štúdia pozerá stovky miliónov rokov do minulosti, niektorí odborníci si všimli, že podobná situácia sa deje aj dnes. Vyšla totiž ešte jedna štúdia, ktorá s touto prácou nemá nič spoločné. Výskumníci si všimli, že úbytok kyslíku dnes ovplyvňuje sladkovodné prostredia a to v globálnej škále. Klimatické zmeny zahrievajú vodu a teplejšia voda stráca svoju schopnosť držať kyslík, ktorý potrebujú baktérie na to, aby dokázali rozkladať živiny.

„Naša štúdia dokazuje, že všetky masové vymierania života vyvolala výrazná zmena podnebia. Štúdia prvého masového vymierania na Zemi sa radí k ďalším varovným dôkazom toho, ako môže meniace sa podnebie dnes ovplyvniť živočíšny život na planéte a s ním aj nás,“ vyjadril sa Evans.

Masové vymierania vedci považujú za výrazné kroky v evolučnej histórii života na planéte. Štartovacím bodom masových vymieraní môžu byť rôzne faktory, no každá jedna udalosť sa charakterizuje výraznými zmenami v environmentálnych podmienkach.

Život v dobe pred 550-miliónmi rokov vyzeral podľa autorov zvláštne. Ide však o obdobie, kedy sa živočíchy len začínali vyvíjať. Ako uvádza Evans, vyzerá to, akoby organizmy tej doby experimentovali s odlišnými spôsobmi budovania veľkých, a niekedy mobilných mnohobunkových tiel. Vedci objavili niekoľko fosílií organizmov, datujúcich sa ešte pred masové vymieranie. Tvrdia, že tieto fosílie nezapadajú do spôsobov, akým klasifikujeme živočíchy dnes. Preto sa domnievajú, že prvé masové vymieranie života na Zemi mohlo svojim spôsobom pomôcť vydláždiť cestu živočíchom, ktoré poznáme dnes.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre