Vedci našli nový a hlavne jednoduchší spôsob, ako identifikovať obývateľné planéty. Toto ich prezradí!

Planéty s vhodnými podmienkami pre život by sme dokázali odhaliť už dnes a to na základe charakteristiky, ktorá ich prezradí okamžite.

Aké planéty sú vhodné pre život?
Zdroj: NASA

Dokážeme za hranicami Slnečnej sústavy objaviť planétu, ktorá by mala na svojom povrchu vodu a možno aj život? Výskumníci z inštitútu MIT veria, že áno. Vo svojej novej práci predstavili spôsob, ako charakterizovať vhodné planéty na základe chemických stôp v ich atmosférach.  

Výskumníci tvrdia, že ak má exoplanéta v atmosfére výrazne menej oxidu uhličitého ako iné planéty v rovnakej sústave, môže to znamenať, že sa na planéte nachádza voda a potenciálne aj život. Dobrou správou je, že tento menší obsah oxidu uhličitého dokáže zaznamenať Vesmírny teleskop Jamesa Webba.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Iní vedci už v minulosti predložili odlišné spôsoby pátrania po živote, no v množstve prípadov ide o spôsoby, ktoré nie sú možné vzhľadom na našu súčasnú technologickú úroveň. Výrazne menšie hodnoty oxidu uhličitého v atmosfére planéty však vieme odhaliť už dnes.  

“Svätým grálom v odbore exoplanét je nájsť obývateľné svety a potenciálne aj život. Za posledné dekády výskumníci prišli s mnohými teóriami ako to dosiahnuť, no väčšina si vyžaduje technológie, ktoré dnes ešte nemáme. Naša práca prináša spôsob, ako odhaliť život na inej planéte dnes. Ak by sme sa do tohto projektu pustili, výsledky by mohli prísť do niekoľkých rokov,” tvrdí Julien de Wit, jeden z autorov nového výskumu.  

Keď pátrame po exoplanétach, teda planétach za hranicami našej sústavy, astronómovia dokážu pomocou súčasných teleskopov odhadnúť vzdialenosť planéty od svojej hviezdy a čas, za ktorý planéta obehne svoju hviezdu. Tieto merania pomáhajú určiť, či sa planéta nachádza v takzvanej obývateľnej zóne. Obývateľná zóna označuje ideálnu vzdialenosť od hviezdy, v ktorej si planéta dokáže na povrchu udržať vodu v kvapalnom skupenstve.  

Obývateľné planéty by sme mohli odhaliť už do niekoľkých rokov

V rámci našej Slnečnej sústavy môžu vedci pátrať po odrazoch slnečného svetla od vodných povrchov kozmických telies. Takouto metódou odhalili napríklad metánové jazerá na Saturnovom mesiaci Titan. Mimo Slnečnej sústavy však táto metóda nie je možná, aspoň nie s pomocou súčasných technológií. Autori štúdie však odhalili ďalšiu podobnosť exoplanét s našou sústavou.  

Venuša, Zem a Mars sú všetky veľmi podobné planéty, no len Zem má na svojom povrchu vodu. Keď sa astronómovia na toto trio pozreli, všimli si, že sa Zem od svojich dvojičiek líši oveľa menším obsahom oxidu uhličitého v atmosfére. 

“Predpokladáme, že aj exoplanéty môžu vznikať podobným spôsobom ako planéty Slnečnej sústavy. Preto tvrdíme, že ak odhalíme vo vzdialenej sústave planétu s výrazne menším obsahom oxidu uhličitého ako iné planéty, môže ísť o silný indikátor toho, že sa na povrchu nachádza voda,” vysvetlil de Wit.  

Ako sme už spomenuli, toto je niečo, čo dokáže odhaliť už Webbov vesmírny teleskop. Ten by sa mohol v blízkej budúcnosti pozrieť na sústavu TRAPPIST-1. Možno zistíme, že táto neobvyklá sústava ukrýva modrú planétu rovnako, ako Slnečná sústava.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre