Látky potrebné pre vznik života na Zem napokon nemuseli prísť z vesmíru, tvrdí nová štúdia

Nová štúdia sa stavia proti staršej teórii, podľa ktorej sme tieto látky získali z asteroidov.

Výskumníci odhalili cyklus, ktorý ovplyvňuje diverzitu života na Zemi
Zdroj: Unsplash (Massimiliano Morosinotto,Javier Miranda )

Jednou z najväčších záhad modernej vedy je, ako sa dostali na Zem základné látky potrebné pre život. Vedúcou teóriou doteraz bolo, že krátko po vzniku planéty sa na ňu tieto látky dopravili prostredníctvom meteoritov.  

Portál The Conversation ale informuje o novej teórii, ktorá zaujala protichodný názor. Podľa vedcov existuje možnosť, že základné látky pre život mala v sebe Zem už od začiatku. Prchavé látky sa vyparujú o niečo rýchlejšie ako iné prvky. Medzi bežné príklady patrí uhlík, vodík a dusík. Autori novej štúdie sa však v rámci práce zamerali na iné prvky, napríklad síru, selén a telúr.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom štúdie bolo pochopiť, ako sa tieto prchavé látky dostali do vnútra planéty. To pomáha aj ostatným výskumníkom lepšie pochopiť evolučnú históriu našej planéty. V rámci výskumu vedci využili špeciálne modely, ktoré popisujú správania izotopov, atómov prvku s líšiacimi sa počtami elektrónov.  

Odlišné izotopy prvkov sa správajú o niečo inak počas každého štádia evolúcie Zeme. Zároveň po sebe zanechali podpis, ktorý môžu vedci využiť na odhalenie toho, kde sa počas formácie planéty tieto izotopy nachádzali.  

Výskum dokázal, že veľa prchavých látok sa vyparilo počas formácie Zeme. V tomto období bola planéta mimoriadne horúca. Zároveň ale autori zistili, že množstvo prchavých látok stále v Zemi ostalo a prežívajú do dnešného dňa. Autori štúdie veria, že tieto prchavé látky sú pozostatkom ešte z čias formácie Zeme.  

Autori štúdie naznačujú, že budúce výskumy by sa mali pozrieť na počiatky iných látok, ktoré sú pre vznik života dôležitejšie. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad dusík. Viac výskumov by sa malo venovať aj tomu, ako sa prchavé látky správajú v extrémnych podmienkach. 

Mala Zem všetky dôležité látky pre život v sebe?  

Ako sme už spomenuli na začiatku, táto teória stojí proti inej populárnej teórii, podľa ktorej Zem získala látky pre život z meteoritov. Táto teória tvrdí, že keď sa Zem formovala, neobsahovala žiadne z týchto látok. Až neskôr, keď začala chladnúť a podmienky sa zmiernili, tieto látky získala cez meteority, ktoré vrazili do povrchu planéty.  

Dnes vieme, že v Slnečnej sústave sa môžu nachádzať asteroidy, ktoré majú v sebe organické látky. Tieto asteroidy sú rovnako staré ako všetky planéty. Vznikli zo zvyšného materiálu okolo Slnka po formácií planét.

Obe teórie môžu byť správne. Výskumníci zatiaľ nevedia, či sa prikloniť k jednej alebo k druhej možnosti. Výskumy minulosti Zeme a života však stále prebiehajú a ďalšie štúdie nám pomáhajú odhaliť niečo viac o tom, ako sme vlastne vznikli. Vedcom ale nepomáha, že Zem je jedinou planétou, na ktorej existuje život. V mnohých aspektoch teda neexistuje možnosť ako povedať, čo je správne, aspoň kým nebudeme mať všeobecnejšiu predstavu o tom, ako život vo vesmíre vzniká.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre