Mali by sme poslať astronautov na mesiac Titan? Odpoveď expertov je jednohlasná

Saturnov mesiac Titan je mimoriadne fascinujúcim kozmickým telesom a vzhľadom na iné miesta aj prekvapivo bezpečným.

mali by vesmírne agentúry poslať astronautov na Titan?
Zdroj: Bing Image Creator

Americká vesmírna agentúra NASA momentálne pracuje na svojom programe Artemis, ktorého cieľom je zistiť, či dokážu astronauti prežiť a žiť na povrchu Mesiaca. Tento program slúži ako odrazový mostík pre oveľa významnejšiu a historickejšiu misiu, prvú cestu astronautov na Mars. 

O živote na červenej planéte sa uvažuje dlhšiu dobu, no ako sú na tom iné telesá v Slnečnej sústave? Portál Universe Today sa zamýšľa nad tým, či by vesmírne agentúry mali uvažovať nad ľudskou misiou na najväčšom mesiace Saturnu, Titane.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Titan je mesiac, ktorý má oveľa priaznivejšie podmienky pre život ako “dvojička Zeme”, Venuša. Zároveň nie je až tak bombardovaný škodlivou radiáciou ako iné mesiace Slnečnej sústavy, napríklad Európa. Misiu s ľudskou posádkou k mesiacu Titan schvaľujú aj viacerí odborníci.  

“Titan je druhým najbezpečnejším miestom v Slnečnej sústave, po Zemi. Je chránený pred radiáciou, má atmosféru a astronauti by mohli z mesiaca priniesť neoceniteľné vedecké dáta,” vysvetľuje doktor Jason Barnes, profesor fyziky na University of Idaho.  

Barnes je zároveň zástupcom hlavného vyšetrovateľa misie Dragonfly, ktorú pripravuje NASA. Misia Dragonfly pozostáva z drona, ktorý by preskúmal metánové jazerá a moria mesiaca Titan. Atmosféra mesiaca sa skladá z 95% dusíka a 5% metánu. Jednou z hlavných vedeckých úloh drona bude skúmať, či môže byť mesiac vhodným pre život. Zaujímavosťou je, že Titan je druhým najväčším mesiacom Slnečnej sústavy. Prvým je mesiac Jupitera, Ganymédes.  

Oplatí sa poslať ľudí na povrch mesiaca Titan?

Misia Dragonfly nebude prvou, ktorá mesiac preskúma. Prvenstvo drží sonda Európskej vesmírnej agentúry, Huygens. Tá pristála na povrchu mesiaca v roku 2005 a vysielala približne 90 minút, než jej došla batéria. Mesiac preskúmala aj sonda Cassini v rokoch od 2004 do 2017. Oplatí sa teda poslať astronautov na mesiac, ak ho vieme skúmať robotmi?  

“Je to rovnaká situácia ako ľudská misia na Mars. Astronauti toho dokážu preskúmať viac a oveľa rýchlejšie ako roboty. Druhá vec je, ak by sme na mesiaci objavili život alebo prebiotickú chémiu. Človek by v tomto prípade mohol život skúmať bezpečnejšie, bez rizika, že týmto životom kontaminujeme prostredie na Zemi,” tvrdí Barnes.  

Nemenej dôležitou métou je aj kolonizácia. Viacerí vidia budúcnosť v kolonizovaní Mesiaca, Marsu a neskôr aj okrajových častí Slnečnej sústavy. Barnes verí, že ak by sme chceli vytvoriť kolóniu vo vonkajšej časti Slnečnej sústavy, Titan pre nás predstavuje ideálne útočisko. Barnes zároveň vysvetľuje, že ak by sme chceli poslať astronautov k Titanu, praktickou je len misia na povrchu.  

Posielanie astronautov na obežnú dráhu je zbytočné, pretože v tomto smere roboty fungujú lepšie. Ak by ale človek na mesiaci pristál, potom by sme mohli otvoriť novú kapitolu vedy. Než však môžeme vyslať na mesiac prvých astronautov, musíme sa vysporiadať s dlhou cestou. Astronauti by k Titanu cestovali niekoľko rokov. Najrýchlejšie sa k mesiacu dostala misia New Horizons, ktorá tam cestovala niečo cez dva roky.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre