Vesmírny teleskop Jamesa Webba si všimol oblaky a dokonca aj more na Saturnovom mesiaci Titan

Nové pozorovania pomôžu astronómom lepšie pochopiť podmienky, ktoré panujú na Titane.

Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SSI/Kevin M. Gill (via Wikipedia), koláž Vosveteit.sk

Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) bol vypustený do vesmíru pomerne nedávno. V súčasnosti ide o najvýkonnejší vesmírny teleskop vytvorený ľuďmi, ktorý funguje po boku Hubblovho ďalekohľadu. V uplynulých mesiacoch nám priniesol mnoho nových poznatkov, ktoré by boli bez neho nepoznané. Dnes prináša ďalšie informácie o Titane, informuje portál univerzity Berkeley.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Titan je mesiac planéty Saturn. Na tento vzdialený svet sa pozrel v nedávnej minulosti vesmírny teleskop JWST, ktorý nám pomocou infračervenej kamery sprostredkoval ďalšie informácie o mesiaci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Titan nám prezrádza ďalšie svoje tajomstvá

Pre Zem je typické, že má atmosféru a vodu, no tieto podobnosti zdieľa aj Titán. V tomto prípade kvapalina je ale s najväčšiu pravdepodobnosťou tvorená metánom, etánom a ďalšími uhľovodíkmi, ktoré sú pre ľudí toxické.

„Jediný satelit s hustou atmosférou je tiež jediným svetom okrem Zeme, ktorý má na svojom povrchu stojaté tekuté telesá vrátane riek, jazier a morí – hoci sa predpokladá, že kvapalinou sú metán, etán a iné uhľovodíky, ktoré sú pre ľudí toxické.“, vysvetľujú výskumníci.

Tieto nové pozorovania majú veľký potenciál dopomôcť astronómom pochopiť zložité vzorce meniaceho sa počasia na Titane ešte predtým, ako započne misia Dragonfly. Cieľom tejto misie je pozrieť sa bližšie na druhý najväčší mesiac (pozn. redakcie: najväčším je Ganymede), aký by sme našli v Slnečnej sústave. Misia má započať v roku 2027 a jej cieľom je vyhodnotiť obývateľnosť prostredia mesiaca, ale i hľadať znaky po životy, ktoré sú založené na báze vody a uhľovodíkov.

Podarilo sa zachytiť nielen oblaky, ale i „more“

Astronómovia objavili oblaky na Titane 4. novembra 2022. Ako v publikovanej správe píšu, tak sa neskôr báli, že mraky budú preč. To sa ale nestalo. Snímky urobené po 30 a 54 hodinách neskôr, potvrdili prítomnosť oblakov. No treba poznamenať, že mraky nie sú na Titane a ani na Zemi dlhotrvajúce, takže tie, ktoré boli spozorované prvýkrát a tie, ktoré videli následne, nemusia byť rovnaké.

„Obávali sme sa, že mraky budú preč, keď sme sa o jeden a dva dni neskôr pozreli na Titan, ale na naše potešenie tam mraky boli na rovnakých pozíciách, hoci mierne zmenili tvar,“ uviedla Imke de Pater, vedúca výskumu.

Nižšie si môžete pozrieť snímky z pozorovania. Jeden je červený a druhý modrastý. Zachytené boli prístrojom NIRCam, ktorý nájdeme na teleskope. Ľavá snímka je urobená cez 2,12-mikrónový filter a ukazuje oblaky a spodný atmosférický opar. Pravý obrázok je farebný kompozit s použitím štyroch filtrov. Môžete na ňom vidieť takzvané „Kraken Mare„, čo je najväčšie známe teleso kvapaliny na povrchu Saturnovho mesiaca. Astronómovia sa domnievajú, že ide o metánové more.

Pozorovania Titan atmosfera
Zdroj: berkeley.edu

Astronómovia ďalej uviedli, že vďaka JWST môžu ďalej skúmať ďalšie podrobnosti o atmosfére tohto vzdialeného sveta. Ide napríklad o výšku mrakov, hrúbku atmosféry a podobne. V spojení s nedávnymi výsledkami modelovania vetra tieto pozorovania prispievajú k širšiemu pochopeniu podmienok, ktoré panujú na Titane.

„Toto sú jedny z najzaujímavejších údajov, ktoré sme o Titane videli od skončenia misie Cassini-Huygens v roku 2017,..“, hovoria astronómovia. Ďalej doplňajú: „Analýza by nám mala skutočne pomôcť naučiť sa veľa o atmosfére a meteorológii Titanu.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre