Vesmírny teleskop Jamesa Webba prináša snímku z hlbokého vesmíru: Ide len o „ochutnávku“ toho, čo dokáže, hovorí NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba zachytil svoju prvú fotografiu, ktorá podľa slov vedcov vyráža dych.

Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Vesmírny teleskop Jamesa Webba, najpokročilejší teleskop v histórii ľudstva, už je plne funkčný a pred niekoľkými dňami zachytil svoj prvý záber. Oň sa vedci podelia 12. júla, no dovtedy si pre nás pripravili malú „ochutnávku“ – časť záberu, ktorý je podľa vedcov najhlbším záberom vesmíru, aký sa ľudstvu podarilo zachytiť, informuje portál Techexplorist.

Teleskop Jamesa Webba sleduje vesmír v infračervenom spektre a na ukážke môžeme vidieť jasné hviezdy so šiestimi výraznými cípmi, ktoré vznikli kvôli šesťuholníkovým zrkadlám teleskopu. V pozadí môžeme vidieť extrémne vzdialené galaxie vypĺňajúce takmer všetku plochu záberu. Fotografia je v odtieňoch červenej až bielej, pričom jasnejšia farba znamená väčší jas objektu. Na zábere môžete nájsť len hŕstku hviezd, ktoré sú charakterizované šiestimi difrakčnými cípmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Americká NASA ponúka upútavku na prvý záber najpokročilejšieho vesmírneho teleskopu
Zdroj: NASA

Okrem hviezd môžete na zábere napočítať tisíce galaxií. Niektoré sa nachádzajú v relatívne blízkom vesmíre, zatiaľ čo iné sú ďalej. Prvú fotografiu teleskop zachytil v polovici mája, no tá sa kvalitou nemôže rovnať novému „ostrému“ záberu. Vedci prvú fotografiu zachytili počas testovania teleskopu a úlohou bolo zistiť, či dokáže sledovať svoj cieľ.

Nový záber vznikol aj vďaka senzoru FGS (pozn. redakcie: Fine Guidance Sensor), ktorý teleskopu umožňuje zamerať sa aj na tmavé objekty. Jeho úlohou ale nie je zachytávať fotografie. Väčšina toho čo systém FGS zachytí sa vymaže, aby ostali voľné kounikačné kanály. Úlohou senzoru je ubezpečiť sa, že je teleskop otočený správnym smerom, aby mohli ostatné vedecké nástroje priniesť dokonalé výsledky. Počas prvotných fáz však chce vedecký tím otestovať, čoho sú všetky nástroje schopné.

Fotografia vznikala počas ôsmych dní a dokopy expozícia dosiahla čas 32 hodín. Zároveň sa potvrdilo, že teleskop dokáže sledovať svoj cieľ. Na zábere sa vpravo nachádza hviezda 2MASS 16235798+2826079, ktorá je najjasnejším objektom na zábere. Hviezda sa nachádza mimo záber, no aj tak ju môžeme aspoň sčasti vidieť.

Pripravený na misiu

Takmer všetky nástroje teleskopu Jamesa Webba vedci už otestovali, okrem kamery Near-Infrared Camera, ktorej testovanie momentálne prebieha. Americká vesmírna agentúra už zverejnila aj zoznam prvých cieľov, ktoré teleskop po ukončení testovania infračervenej kamery preskúma.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba bude počas svojej dlhoročnej misie sledovať najvzdialenejšie objekty vo vesmíre. Dovidí ešte ďalej ako jeho predchodca, Hubblov vesmírny ďalekohľad a vďaka tomu bude schopný preskúmať aj atmosféry vzdialených planét. Vďaka tomu budú môcť astronómovia zistiť, ktoré svety by mohli podporovať život. Okrem toho bude študovať vznik a vývoj galaxií a najstarších hviezd, ktoré ako jedny z prvých vznikli po veľkom tresku.

Ako už bolo spomenuté, americká NASA zverejní celú fotografiu 12. júla. Tento deň zároveň značí začiatok vedeckej misie teleskopu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre