Čomu všetkému musia čeliť astronauti, ak chcú žiť státisíce kilometrov od Zeme?

Americká NASA nedávno odštartovala program Artemis, ktorý opäť pošle astronautov na Mesiac.

titulka venuša

Gravitácia výrazným spôsobom ovplyvňuje spôsob, akým sa ľudské telo vyvíja. Niet preto divu, že sa vo vesmíre správa úplne inak. Už viac ako 50 rokov americká NASA študuje, čo sa deje s telom v stave beztiaže a získané poznatky následne využíva na to, aby ochránila budúcich astronautov.

So štartom programu Artemis je len otázkou času, kedy sa astronauti presunú z obežnej dráhy Zeme na Mesiac. Ak však chcú žiť viac ako 380-tisíc km od všetkého, musia poznať ako ich môžu ovplyvniť diametrálne odlišné podmienky. Aké sú teda rizikové faktory, ktorým astronauti vo vesmíre čelia?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Radiácia

Atmosféra a magnetické pole Zeme nás chráni pred väčšinou škodlivej radiácie, ktorá planétu zasiahne, no aj napriek tomu sme denne vystavení drobnému množstvu. Vo vesmíre sa astronauti nachádzajú v prostredí, ktoré je plné častíc uväznených v magnetickom poli planéty, energetických solárnych častíc a kozmických lúčov.

Jedno z najväčších výziev je fakt, že proti určitému typu radiácie sa zatiaľ nevieme dostatočne chrániť obzvlášť proti kozmickým lúčom. Astronauti tým pádom čelia oveľa vyššej radiácii ako na Zemi, čo môže ovplyvniť ich zdravie krátkodobo, ale aj dlhodobo.

Izolácia

Astronauti nemôžu len tak vyjsť von na čerstvý vzduch. Vo vesmíre strávia od 6 do 12 mesiacov a počas tohto obdobia väčšinu času strávia v stiesnených a preplnených priestoroch. Už dnes americká NASA starostlivo vyberá vhodných astronautov na misie a keď sa pôjde na Mesiac alebo na Mars, toto hodnotenie bude ešte prísnejšie.

Astronauti na Marse budú čeliť izolácii, akú si vie predstaviť len málokto. Popri tom musia dodržiavať prísny a náročný pracovný režim a dohliadať, aby mali dostatok spánku, aby mohli fungovať na 100%. Osamelosti sa však nevyhnú. Počas dlhodobej misie na Marse môže astronaut pociťovať stiesnenie, môžu mu chýbať milovaní, alebo sa bude cítiť v prípade rodinnej núdze bezmocní. Rovnako môže zle vplývať na duševné zdravie astronauta kontakt so stále rovnakými ľuďmi.

Vzdialenosť od Zeme

ISS sa od Zeme nachádza približne 400 km, Mars až 82,5-miliónov km. Ak by chceli astronauti na Marse komunikovať so Zemou, musia počítať s oneskorením komunikácie až 20 minút. Astronauti sa musia teda naučiť ako sa vysporiadať s potenciálnymi problémami bez pomoci zo Zeme. Zároveň si musia vypestovať vlastné jedlo, vyrobiť vlastnú vodu a iné vybavenie.

Gravitácia

Astronauti strávia približne 6 mesiacov v stave beztiaže. Keď sa dostanú na Mars, budú musieť žiť v tretinovej gravitácii a nakoniec po návrate na Zem, sa musia spätne prispôsobiť na naše podmienky. Iné gravitačné pole môže ovplyvniť orientáciu, koordináciu oko-ruka, či pohyb. Samozrejme, nižšia gravitácia ovplyvňuje aj kardiovaskulárny systém a aj svalstvo, ktoré ochabne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre