Vedci našli anomáliu v magnetickom poli Zeme, ktoré je viditeľne slabšie oproti zvyšku planéty a stále viac slabne
Výskumníci sledujú zvláštnu magnetickú anomáliu nad Južnou Amerikou a južným Atlantikom. Tá sa rozdeľuje na dve.
Magnetické pole planéty nás chráni pred škodlivým žiarením Slnka. Nad Južnou Amerikou a južnou časťou Atlantického oceánu sa však nachádza priehlbina, ktorá sa postupne vyvíja.
Pod priehlbinou si predstavte región, kde je magnetické pole viditeľne slabšie oproti zvyšku planéty. Túto anomáliu sleduje aj americká vesmírna agentúra NASA. Odborne sa nazýva Juhoatlantická anomália a umožňuje energetickým časticiam preniknúť bližšie k povrchu planéty, než v iných častiach magnetosféry. Ak anomáliou prejdú satelity, tie môžu mať problém s počítačmi na palube a zaznamenať skreslené údaje.
Čo sa ale týka bežného života na povrchu Zeme, táto anomália nepredstavuje žiadne problémy. Výskumníci z NASA ale zistili, že sa anomália rozširuje a magnetické pole sa naďalej oslabuje. Zároveň si všimli, že sa anomália rozdeľuje. Vznikli tak dve výrazné oblasti a medzi nimi je magnetické pole najslabšie. Monitorovaniu anomálie sa venujú experti z oblastí geomagnetológie, geofyziky a heliofyziky.
Juhoatlantická anomália vzniká v jadre Zeme. Ako vedci vysvetľujú, môžu za ňu dve špecifické vlastnosti zemského jadra, naklonenie jeho magnetickej osi a prúdenie roztavených kovov vo vonkajšej časti jadra.
„Zem je v podstate ako bežný magnet, pričom severný a južný pól predstavujú protikladné magnetické polarity. Okolo magnetu prúdia línie, ktoré obkolesujú celú planétu. Na rozdiel od magnetu však nie je jadro magnetického poľa perfektne zarovnané a nie je ani perfektne stabilné,“ vysvetľuje NASA.
Vývoj Juhoatlantickej anomálie
Magnetické pole vzniká prúdením roztavených kovov takmer 3-tisíc km pod našimi nohami. Tento pohyb slúži ako geodynamo, ktoré vytvára elektrické prúdy a tie vytvárajú magnetické pole. Pohyb roztaveného materiálu sa môže časom zmeniť a s tým sa menia aj podmienky v zemskom jadre. Zároveň sa mení aj samotná magnetosféra.
Neprehliadnite
Zmenami v zemskom jadre sa môžu posunúť magnetické póly planéty. Vedci už v minulosti zistili, že zmeny v magnetickom poli Zeme prebiehajú na rovnakej časovej osi ako zmeny v konvekcii kovov vo vonkajšej časti zemského jadra.
Slnko neustále vypúšťa do vesmíru častice, ktoré poznáme ako solárny vietor. Zároveň môže počas koronálnych výronov hmoty vypustiť do vesmíru množstvo plazmy a radiácie. Niekedy tieto častice zasiahnu Zem a naša magnetosféra nás pred nimi chráni. Občas sa však stane aj to, že častice solárneho vetra v našej magnetosfére uviaznu. Držia sa v dvoch pásoch, ktoré nazývame Van Allenove pásy.
Juhoatlantická anomália predstavuje problémy nielen pre satelity na nízkej obežnej dráhe, ale aj pre vesmírnu stanicu ISS. Astronauti sú síce pred radiáciou chránení, no ohrozených je množstvo vedeckých prístrojov na stanici. Vedci aj naďalej pokračujú v monitorovaní anomálie a pokúšajú sa vytvoriť modely, ktoré by im umožnili jej vývoj predpovedať. Tým by mohli lepšie chrániť satelity na obežnej dráhe.
Komentáre