Už v januári môže Slnko dosiahnuť solárne maximum. Dopady možno pocítime aj na Zemi a nemusia sa nám páčiť

Astronómovia už vedia, ako o niečo presnejšie predpovedať solárnu aktivitu. Nová štúdia ukazuje, kedy môžeme čakať solárne maximum.

Slnko
Zdroj: SOHO/ESA/NASA

Slnko, centrálna hviezda Slnečnej sústavy, funguje na 11-ročnom cykle aktivity, počas ktorého sa striedajú kľudnejšie obdobia s obdobiami častejších solárnych erupcií. Momentálne sa hviezda nachádza v 25. cykle a vedci z Royal Astronomical Society v rámci svojej štúdie predstavujú nový spôsob, ako predpovedať vrchol solárnej aktivity.  

Výsledky štúdie naznačujú, že solárne maximum tohto cyklu by sa malo odohrať nanajvýš do jedného roka. Ako vysvetľujú astronómovia, Slnko sa skladá z horúceho ionizovaného plynu, ktorý nazývame plazma. V útrobách hviezdy nachádzame obrovské plazmové prúdy a konvekčné procesy, ktoré spolu vytvárajú magnetické polia vo vnútri Slnka. Tie sa na povrchu prejavujú ako solárne škvrny, gigantické tmavé fľaky, ktoré môžu byť veľkosťou rovnaké ako celá Zem. V rámci solárnych škvŕn vedci nachádzajú mimoriadne silné magnetické polia, približne 10-tisíc krát silnejšie ako magnetosféra Zeme.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sú magnetické polia v regióne solárnych škvŕn rozrušené, môžu sa objaviť magnetické búrky, solárne erupcie a koronálne výrony hmoty. Pri vyvrhnutí hmoty sa solárny materiál dostáva do vesmíru a v určitých prípadoch zasiahne aj Zem. Naša planéta je proti podobným udalostiam chránená magnetickým poľom. Naša magnetosféra zachytí nabité častice zo Slnka a tie po líniách putujú k pólom planéty. Tam interagujú s atmosférou a vytvárajú nezabudnuteľnú polárnu žiaru.  

Vieme, kedy príde solárne maximum?

V momente keď nabité častice Slnka zasiahnu našu magnetosféru, vzniká geomagnetická búrka a čím silnejšia búrka je, tým väčšie riziko pre nás predstavuje. Geomagnetické búrky sú pre človeka neškodné, no nemajú sa veľmi v láske s našimi elektronickými zariadeniami a elektrickými sieťami. Dnes žijeme v dobe, kedy sme na technológiách závislí a obzvlášť silná geomagnetická búrka by mohla spôsobiť masívne výpadky prúdu, pád internetu alebo by mohla poškodiť satelity na orbite, napríklad GPS systém. Práve preto pre nás geomagnetické búrky predstavujú riziko. Samozrejme, dnes je ťažké predpovedať, čo sa presne udeje, no dopady môžu byť pre nás zásadné, ak by sa naplnili najhoršie scenáre. 

To, že sme skutočne len kúsok od dosiahnutia solárneho maxima, naznačuje aj snímok nášho Slnka z týchto dní od Solar Dynamics Observatory, ktorý zachytáva aktivitu Slnka, prúd slnečného vetra, ktorý mieri priamo k Zemi.

Počas solárneho maxima môže byť solárny vietor silnejší a turbulentnejší, čo môže spôsobiť geomagnetické búrky a polárne žiary na Zemi.

Budeme sa vedieť lepšie pripraviť na solárne maxima

Počas 11-ročného cyklu Slnko prechádza obdobím solárneho minima a solárneho maxima. Keď sa hviezda blíži k maximu, počet solárnych škvŕn narastá a tým pádom narastá aj solárna aktivita. Keď Slnko dosiahne maximum, v tomto období je jeho aktivita najvyššia a postupne začína zas klesať. Solárny cyklus je dobre pochopený, no astronómom stále robilo problém presne predpovedať, kedy nastane solárne maximum.

Ešte v rok 1935 astronóm Max Waldmeier pozoroval, že čím rýchlejšie vznikajú nové škvrny, tým silnejšiu aktivitu môžeme očakávať. Silnejšia aktivita zároveň znamená, že sa Slnko dostane do obdobia maxima rýchlejšie. Nová štúdia zistila, že aj rýchlosť slabnutia solárneho dipólového magnetického poľa sa viaže na rýchlosť tvorby nových solárnych škvŕn.  

Výskumníci v rámci štúdie pracovali s dátami, ktoré sa tiahnu niekoľko desaťročí a zisteniami dopĺňajú známy Waldmeierov efekt. Na základe toho predpovedajú, že solárne maximum by sa malo udiať začiatkom roka 2024. Ak však zoberieme do úvahy aj neistotu v odhadoch, Slnko má čas na dosiahnutie maxima do Septembra 2024.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre