Google hovorí o „najväčšom vylepšení obrany za posledné roky“ proti spamu. Gmail prešiel zásadnou zmenou!

Google hovorí, že vylepšil technológiu RETVec, vďaka čomu dokáže účinnejšie detegovať spam. Tam ale výhody tohto nástroja nekončia.

Gmail spam_titulka
Zdroj: Feng Yu / Shutterstock.com

Vývojári Gmailu vylepšili e-mailovú schránku novou back-endovej technológiou, ktorá sa volá Resilient & Efficient Text Vectorizerm, skrátene RETVec. Google o tejto technológii hovorí ako o „najväčšom vylepšení obrany za posledné roky“. Na tému upozornil portál Androidcentral.com.

Pravdepodobne aj vám do e-mailovej schránky prídu denne desiatky e-mailov a to často aj od odosielateľov, ktorých nepoznáte. V tom lepšom prípade ide len o reklamu, v tom horšom môže ísť o pokus o podvod. Nech je to ale ako chce, tak ide o nevyžiadanú poštu. Práve na tento problém reaguje Google novou technológiou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako už asi tušíte, tak RETVec je nástroj, ktorý slúži na redukciu nevyžiadanej pošty. Na to, aby tento typ správ Google identifikoval, tak používa pokročilé modely strojového učenia. Za týmto účelom Google vyvinul viacjazyčný textový vektorizátor, ktorý dokáže efektívnejšie identifikovať škodlivé správy, pričom na detekciu okrem iného používa menej výpočtovej sily.

Táto technológia sa používa na zistenie obsahu, ktorý odosielatelia niekedy skrývajú alebo maskujú s cieľom, aby obišli spamové filtre. Môže ísť napríklad o manipuláciu so symbolmi, používanie homoglyfov (pozn. redakcie: ide o znaky, ktoré sa svojím výzorom podobajú na iné), pridávanie neviditeľných znakov, pridávanie nadbytočných slov a podobne.

RETVec je doposiaľ najpokročilejšou technológiu na detekciu spamu

Benefity RETVec sú rôzne, no bežného používatelia najviac poteší, že dokáže o 38% lepšie detegovať spam, ako tomu bolo doposiaľ. Rovnako Google hovorí, že sa znížil podiel falošnej detekcie spamu a to o približne pätinu. Tak isto treba povedať, že došlo aj k zredukovaniu hardvérové zaťaženie tzv. Tensor jadier a to až o 83%.

„RETVec dosahuje tieto vylepšenia kombináciou nového, vysoko kompaktného kódovača znakov, tréningového režimu založeného na rozširovaní a používania metrického učenia.“, vysvetľuje Google, ako sa im podarilo zlepšiť detekciu spamu.

Google v publikovanej správe zároveň hovorí, že vďaka svojej novej architektúre funguje RETVec okamžite v každom jazyku a na všetkých znakoch UTF-8. Ide zároveň o open source projekt, ktorý bol vyvinutý spoločnosťou Google Research. Inými slovami, túto technológiu môžu implementovať do svojich produktov aj iné služby a firmy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre