Magnetické pole Zeme, ktoré chráni život na planéte, je v intezívnejšom pohybe, než tomu bolo v minulosti

Výskumníci monitorujúci zemskú magnetosféru si všimli, že póly zeme v posledných rokoch menia svoju pozíciu rýchlejšie, než pred približne sto rokmi.

magneticke pole zeme
Zdroj: Naeblys / Shutterstock.com

Našu planétu chráni magnetické pole, ktoré zachytáva škodlivú vesmírnu radiáciu a nabité častice vychádzajúce zo Slnka, ktoré by mohli poškodiť naše elektrické siete a rôzne zariadenia.  

Zaujímavosťou magnetického poľa Zeme je to, že sa pohybuje a jeho pohyb výskumníci študujú už niekoľko storočí. Historické záznamy pohybu magnetického poľa výskumníkom indikujú zmenu v globálnej geometrii magnetosféry a môžu naznačovať aj začiatok obracania magnetického poľa, informuje portál The Conversation. Ide o proces, pri ktorom si severný a južný magnetický pól vymenia miesta.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci preto starostlivo sledujú evolúciu zemskej magnetosféry. Vysvetľujú, že drobný pohyb magnetického poľa nie je nič vážne, no ak by si severný a južný pól prehodili miesta, mohlo by to život na planéte ovplyvniť. Hoci nie je úplne známe, čo by sa mohlo presne stať, výmena magnetických pólov planéty, by mohla ovplyvniť podnebie a našu technológiu. Vedci však upokojujú, že tento proces prebieha v časovom rozmedzí tisícov rokov

Magnetické pole vzniká v hlbinách našej planéty, v tekutom železnom jadre, ktoré v tomto prípade slúži ako vodivý materiál. Materiál v tekutom jadre Zeme je neustále v pohybe a tieto pohyby generujú magnetické pole okolo celej planéty. To, ako sa materiál v jadre planéty pohybuje, zároveň vytvára rôzne typy magnetických polí.

Väčšie pohyby vedú k symetrickému magnetickému poľu, ktoré má svoj severný a južný pól. Takéto magnetické pole pripomína bežný magnet, ktorý môžeme zohnať hocikde. V jadre planéty však prebiehajú aj pohyby na menšej škále. Tie môžu vyústiť v drobné anomálie v magnetickom poli. Výskumníci vysvetľujú, že práve tieto drobné odchýlky môžu postupne viesť ku zmenám vo väčších magnetických štruktúrach planéty. Dokonca by mohli viesť aj k úplnej zmene polarity magnetického poľa.

Vymieňajú sa magnetické póly planéty?

Bez magnetického poľa, by boli ľudia vystavení vysokoenergetickému a poškodzujúcemu kozmickému žiareniu. To môže vznikať počas explózií hviezd a neustále cestuje naprieč vesmírom. Magnetosféra Zeme toto žiarenie neprepúšťa na povrch planéty. Druhým spôsobom, ako nás magnetické pole chráni, je jeho interakcia so solárnym vetrom, prúdením magnetizovaného plynu od Slnka.  

Keď sa solárny vietor stretne s magnetosférou a ionosférou, vzniká takzvané vesmírne počasie. V prípade miernych solárnych búrok sa nedeje nič, no ak sú silné, môže vzniknúť takzvaná geomagnetická búrka. Tieto úkazy vytvárajú v polárnych oblastiach polárne žiary. Polárna žiara vzniká, keď energetické častice narazia na atmosféru a rozsvietia sa.  

Polohu severného magnetického pólu po prvýkrát zaznamenali vedci v roku 1831 a odvtedy sa pohol o približne 965 kilometrov. Spočiatku sa magnetický pól presúval ročne o 16 km, no v posledných rokoch sa ročne presúva o 54 km. Výskumníci predpokladajú, že to môže značiť blížiacu sa výmenu pólov, no zatiaľ to nemôžu s istotou potvrdiť. Na to potrebujú viac ako 200 rokov dát.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre