SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ako vyzerá polárna žiara na Marse? Odpovede prináša sonda Spojených arabských emirátov, Hope

Sonde Hope sa podarilo zachytiť záhadnú polárnu žiaru v atmosfére červenej planéty.

Okrem misie americkej NASA, Perseverance a Čínskej misie Zhurong, sa na Marse nachádza aj misia Spojených arabských emirátov, Hope. Tej sa podarilo zachytiť záhadnú polárnu žiaru na planéte, píše portál IFL Science.

Je možné, že svetlá v atmosfére Marsu môžu byť viditeľné ľudským okom, no najväčšiu intenzitu má žiarenie v ultrafialovom spektre. Misia Hope sa dostala k Marsu vo februári tohto roku a jej úlohou je študovať atmosféru červenej planéty. Konkrétnejšie bude zisťovať, ako sa z planéty, bohatej na vodu, stala vyprahnutá planéta, akú poznáme dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fotky polárnej žiary boli zachytené ešte predtým, ako sa oficiálna vedecká misia sondy začala. Vedci testovali vedecké zariadenia a náhodou natrafili na žiaru, ktorá sa nachádzala na nočnej strane planéty. Podľa dostupných informácií existujú tri typy polárnych žiar, ktoré v atmosfére Marsu prebiehajú. Jeden typ sa odohráva na dennej strane planéty a dva na nočnej. Z tých druhov, ktoré sa dejú na nočnej strane planéty je jeden viazaný na solárne búrky a pri ňom dochádza k rozsvieteniu celej nočnej strany planéty.

Polárna žiara na Marse
Zdroj: Emirates Mars Mission

Záhadná polárna žiara

Druhý typ je takzvaná diskrétna polárna žiara a tento typ bol zachytený sondou Hope. Tento typ nie je viazaný na solárnu aktivitu a objavuje sa len v určitých oblastiach. Pozorovania, vykonané sondou Hope prebehli koncom apríla a začiatkom mája. Fotografie ukazujú štruktúrované polárne žiary, ktoré sa objavujú po celej nočnej strane planéty. Rozdiel medzi pozemskými polárnymi žiarami je ten, že tieto sa neobjavujú v oblasti pólov. Marťanské žiary sú na nezvyčajných lokáciách a vysoko nad povrchom planéty.

Dôvodom ich zvláštneho výskytu je spôsob, akým vznikajú. Nabité častice, ktoré cestujú od Slnka naprieč sústavou sú u nás na Zemi presmerované k pólom, vďaka nášmu magnetickému pólu. Mars ale magnetické pole nemá a navyše je jeho atmosféra oveľa tenšia, ako na Zemi. Na dennej strane planéty vznikajú polárne žiary tak, že nabitý solárny vietor vrazí do marťanskej atmosféry a rozžiari ju.

Podobný princíp platí aj pri žiarach, ktoré vznikajú na nočnej strane, len s malým rozdielom. Namiesto magnetického poľa planéty sa solárny vietor posúva pomocou magnetických hornín, čím vznikajú žiary v rôznych oblastiach planéty. Medzi vedecké ciele misie Hope sa radí aj študovanie týchto polárnych žiar. Čím viac informácií sa vedcom podarí získať, tým lepšie môžu chápať, ako vesmírne počasie ovplyvňuje červenú planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close