Takto ste Slnko ešte nevideli! Astrofotograf zachytil časozberné video Slnka počas intenzívnej solárnej búrky

Astrofotograf Miguel Claro zachytil v októbri Slnko blížiace sa do bodu najväčšej solárnej aktivity.

slnko pohlad zblizka
Zdroj: Amanda Carden / Shutterstock.com

Astrofotograf Miguel Claro zachytil 12. októbra dychberúci záber Slnka, centrálnej hviezdy Slnečnej sústavy, v období, kedy sa hviezda blíži k bodu najväčšej aktivity v 11-ročnom solárnom cykle. Časozberné video ukazuje solárny disk počas intenzívnej solárnej búrky.  

Na videu môžete vidieť chromosféru Slnka počas troch hodín. Výsledné video sa skladá z 246 záberov v rozlíšení 5K. Ako vysvetľuje Claro, na zachytenie hviezdy použil Player One Saturn-M SQR fotoaparát a teleskop Lunt telescope LS100. Výsledné zábery mali veľkosť troch terabajtov, alebo 3000 GB, informuje PetaPixel.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Podarilo sa mi zachytiť časozberné video celého solárneho disku. Záber ukazuje množstvo zaujímavých procesov v pohybe, napríklad eruptívne prominencie, filamenty, aktívne regióny s menšími erupciami alebo prúdy plazmy stovky kilometrov nad povrchom Slnka,” píše Claro na svojej Vimeo stránke.  

Fotograf Miguel Claro je známy svojimi nádhernými kozmickými zábermi. Jeho predchádzajúci projekt bol záber cestujúcej kométy, ktorá mala zlomený chvost.

Na tento projekt využil upravenú zrkadlovku Nikon D850 a možnosti observatória Dark Sky Alqueva Observatory v Portugalsku. Záber kométy sa skladá zo 14 záberov, ktoré Claro odfotil každých 200 sekúnd. Následne zábery spojil dokopy pomocou profesionálnych programov.  

Slnko tak, ako ste ho ešte nevideli  

Clarove zábery nám ukazujú v neuveriteľnom detaile ako vyzerá hviezda, ktorej môžeme vďačiť za život. Podobne netradičným spôsobom nám ešte v júni Slnko predstavila aj americká NASA. Vesmírna agentúra už dávnejšie rozbehla projekt sonifikácie, ktorý nám prostredníctvom zvuku pomáha interpretovať vedecké dáta.  

Nemusíte byť expert v obore astrofyziky, aby ste mohli cez “vesmírnu hudbu pochopiť význam čiernej diery V404 Cygni, ktorá leží 8-tisíc svetelných rokov od Zeme. Sonifikácia sa líši od prípadu ku prípadu, no princíp je, že NASA priradí zvuky určitým dátam. Niekedy priradia tóny svetelným frekvenciám, inokedy transponujú existujúce vlny do počuteľného rozsahu.  

V rámci sonifikácie Slnka vedci zachytili prirodzené vibrácie Slnka. Ide o pohyby, ktoré výskumníkom dovoľujú nahliadnuť do útrob hviezdy, podobne ako keď seizmickými vlnami skúmame interiér Zeme. K vytvoreniu nahrávky výskumníci prirodzené vibrácie preniesli do rozsahu, ktorý dokážeme vnímať. Znamená to, že v tomto prípade zrýchlili frekvenciu vĺn až 42-tisíc násobne.  

NASA má za sebou niekoľko sonifikačných projektov. Spomenuli sme už zvuky čiernej diery, no to ani zďaleka nie je všetko. Viac o tom ako znie Slnko zistíte v tomto článku. Ak vás sonifikačné projekty zaujali, viac sa o nich môžete dozvedieť na portáli A Universe of Sound, ktorý spravuje americká vesmírna agentúra. Na tejto stránke nájdete viac sonifikačných projektov, ako aj vysvetlenie, čo dané zvuky zachytávajú. Môžete sa tak ponoriť do záhad vesmíru jedinečným spôsobom.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre