„Už ste ho skúšali reštartovať?“, znie rada väčšiny expertov, keď nám seká smartfón. Funguje ale?

"Už ste ho skúšali reštartovať?", znie rada väčšiny expertov na otázku, keď sa pýtate, čo spôsobuje sekanie smartfónu. Pozrite sa, prečo nám reštartovanie telefónu odporúčajú ako prvú vec a či to vlastne funguje.

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Plynúcim časom, ako používame naše smartfóny, sa môže stať, že začnú sekať alebo zamŕzať. Existuje viacero rád, pomocou ktorých môžete vyriešiť vzniknuté problémy a zrýchliť jeho chod. Častokrát postačí napríklad uvoľniť úložný priestor. Vedeli ste, že smartfón potrebuje na svoje riadne fungovanie 10 až 20% voľného interného úložiska? V inom prípade má tendenciu sekať. Mnoho ľudí zároveň v domnienke, že ušetria energiu v smartfóne a uvoľnia jeho zdroje pre iné úlohy, natvrdo vypínajú aplikácie potom, ako ich opustia. Je to ale chyba. V skutočnosti robia presný opak. Spotrebujú tým oveľa viac energie, keď ich znova spustia, a zároveň viac zaťažia zdroje mobilu.

Dokáže reštartovanie smartfónu vyriešiť problémy s jeho sekaním

Jedna z častých rád, ktorú mnohí podceňujú, je reštartovanie zariadenia. Určite ste to už počuli: „Skúšali ste ho reštartovať?“. Vedzte, že táto otázka je viac opodstatnená, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nemali by ste sa preto uraziť, ak ju započujete ako prvú reakciu na to, keď sa budete sťažovať, že vám smartfón nefunguje, ako si predstavujete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Trápi vás pomalý smartfón?
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Táto rada vychádza z toho, ako funguje dočasná pamäť v našich zariadeniach, ktorú často voláme skrátene aj RAM (Random Access Memory). Najprv si ale povedzme, na čo vlastne slúži RAM pamäť.

Na čo slúži RAM pamäť v smartfóne

RAM pamäť je spravidla výrazne rýchlejšou ako bežné úložisko. A preto ju využívajú práve spustené aplikácie na ukladanie dočasných dát a inštrukcií, ktoré má telefón vykonať. RAM umožňuje rýchly prístup k dátam a aplikáciám, ktoré sú práve spustené. Toto rýchle načítanie zabezpečuje, že používateľské rozhranie je plynulé a reakcie na používateľské príkazy sú vykonané bezokladne.

Preto pri výbere nového smartfónu (ale aj inej elektroniky) nepodceňujte veľkosť RAM pamäte a jej ďalšie špecifikácie.

Čo sa udeje po reštartovaní smartfónu s RAM pamäťou

RAM pamäť v smartfónoch funguje tak, že sa do nej ukladajú dočasné súbory a inštrukcie, ktoré majú aplikácie vykonať. Predeľovanie RAM pamäte v Android smartfónoch pre konkrétne úlohy, ktoré má smartfón vykonať, je pomerne sofistikované a je riadené podľa priorít. V tom najjednoduchšom ponímaní, ak spustíte aplikáciu a máte plnú dočasnú pamäť, tak operačný systém tú najmenej dôležitú úlohu na pozadí odstráni z RAM, aby uvoľnil priestor pre novú úlohu. Inými slovami, staré dáta uložené v RAM sa prepíšu novými. Tento proces ale nie je dokonalý. V RAM pamäti môžu zostať drobné útržky kódov, ktoré keď sa nakopia, tak môžu spôsobovať sekanie telefónu či pomalé reakcie. Rovnako v dočasnej pamäti môžu bežať aj iné procesy, ktoré sú chybné. Tieto problémy sú často spojené s chybami v softvéri. Reštartovaním smartfónu dôjde k odstráneniu všetkých súborov z dočasnej pamäte vrátane procesov, ktoré môžu spôsobovať problémy.

Ako často by ste mali váš smartfón reštartovať

Na otázku, ako často by ste mali reštartovať váš smartfón, neexistuje univerzálna odpoveď. Niekto odporúča každý deň, druhý zas jedenkrát za týždeň či dva. Telefón by ste mali reštartovať podľa nášho názoru vždy, keď evidujete nejaké problémy. Viacero expertov okrem iného odporúča, aby ste smartfón vypínali aspoň na niekoľko minút každých pár dní. Ide mimochodom o radu od americkej agentúry NSA. Agentúra hovorí, že to môže zvýšiť vašu bezpečnosť a to tým spôsobom, že jeho vypnutím dôjde k zastaveniu akýchkoľvek škodlivých procesov, ktoré bežia na pozadí smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre