BezpečnosťSpravodajstvo

Ako často by ste mali smartfón vypnúť a zapnúť a prečo by ste to mali robiť pravidelne?! Toto sú dôvody, prečo by ste tak mali robiť!

Bezpečnostní experti súhlasia, že pravidelné reštartovanie zariadenia vás môže ochrániť pred malvérom.

Vypínate niekedy svoj smartfón? Podľa austrálskeho premiéra by ste mali, ideálne aspoň raz za deň. Anthony Albanese nedávno prezradil radu, s ktorou súhlasí väčšina IT expertov, upozorňuje portál The Guardian.  

Lenže prečo je dobré vypínať smartfón aspoň na 5 minút raz za deň? Podľa slov premiéra ide o bezpečnostné opatrenie, ktoré pomôže znížiť riziko sledovania hackermi. Vypnutie smartfónu alebo jeho reštartovanie má však aj veľa ďalších výhod.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Reštartovanie pre lepšiu funkciu smartfónu 

Ak nám smartfón nefunguje, tak ako má, zvyčajne sa snažíme problém hľadať všade možne, no častokrát stačí mobil na chvíľu vypnúť. Keď sa telefón vypne, vyprázdni sa pamäť RAM, v ktorej sa ukladajú krátkodobé dáta, ktoré potrebuje procesor pre správnu funkciu. Dáta v pamäti RAM sú dôležité pre správny chod aplikácií alebo internetového prehliadača. 

Čím viac pamäte máte k dispozícii, tým rýchlejšie sa načítavajú aplikácie a zlepšuje sa celkový výkon smartfónu. No to nie je všetko, čo reštart telefónu dokáže. Z času na čas sa môže stať, že sa v aplikácii vyskytne chyba. Nejde o nič vážne, môže ísť o omyl, ktorý zabráni spusteniu aplikácie alebo pripojeniu na internet. Ak zariadenie reštartujete, chybné dáta sa vyčistia a aplikácia sa môže spustiť nanovo, tentokrát správne. 

Ak máme problém so smartfónom a niekto nám povie, aby sme ho vypli a zapli, spravidla len pregúlime očami a tieto slová neberieme vážne. Má to však opodstatnenie. Reštart zariadenia vám zaberie minimum času a existuje veľká šanca, že sa vám podarí väčšinu menších problémov opraviť. Austrálsky premiér ale tvrdí, že reštartovanie zariadenia má ešte jeden dobrý dôvod, ktorý by sme nemali podceňovať. 

Vypnutie smartfónu pre vyššiu bezpečnosť  

Anthony Albanese sa vyjadril, že vypnutie smartfónu a úplné vypnutie všetkých aplikácií v smartfóne môže zastaviť kyberzločincov pred monitorovaním užívateľov.  

“Každý máme zodpovednosť. Ide o jednoduché veci, ako napríklad vypnutie mobilu aspoň na päť minút. Pre ľudí čo toto sledujú, vypnite si smartfón každých 24 hodín, napríklad počas umývania zubov alebo hocičoho iného,” tvrdí Albanese. 

Jeho rada nie je úplne nová. Ešte v roku 2020 podobnú vec radila aj americká agentúra NSA. Tá však radila, že stačí reštartovať smartfón raz za týždeň. Čo na to experti?

Na tému sa vyjadril aj odborník na kyberbezpečnosť, doktor Priyadarsi Nanda. Tvrdí, že užívatelia si nie vždy uvedomujú, ako aplikácie fungujú na pozadí.  

“S tým, ako používame smartfóny, existuje reálna šanca, že užívateľ nevypol smartfón celý jeden rok. Ľudia potrebujú napríklad budík a preto sú závislí na smartfóne 24 hodín denne,” vysvetlil Nanda.  

Nanda verí, že vypnutie zariadenia môže byť spôsob, ako zatvoriť aplikácie bežiace na pozadí. Zároveň sa ale vypnutím smartfónu môžu zastaviť aj akékoľvek škodlivé procesy, ktoré inak nezastavíme. Nanda zároveň upozorňuje, že resetovanie zariadenia vás nemusí pred malvérom zachrániť úplne. Hackerovi však aj v tomto prípade výrazne sťažíte jeho prácu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close