Pamäť RAM: Je lepšie investovať do väčšej, alebo rýchlejšej karty?
Pamäť RAM je krátkodobá pamäť, ktorá sa stará o to, aby sa spustené aplikácie spustili takmer okamžite.
Pamäť RAM je krátkodobá pamäť, ktorú počítač využíva k ukladaniu súborov, ktoré potrebuje mať okamžite k dispozícii. Vďaka dostatočnému množstvu RAMky môže váš počítač fungovať takmer okamžite, namiesto toho, aby mu trvalo pár sekúnd, kým otvorí program, alebo nové okno, píše portál MakeUseOf.
Ak váš počítač nedokáže otvoriť programy, ktoré potrebujete, príčinou môže byť práve nedostatok pamäte RAM. Keď sa toto úložisko zaplní, počítač ho musí vyprázdniť a uložiť dáta na pevný disk, ktorý je oveľa pomalší. V tomto prípade pomôže, ak zainvestujete do lepšej pamäte RAM, no čo je lepšie – väčšia, alebo rýchlejšia RAMka?
Veľkosť pamäte RAM sa určuje buď v megabajtoch, gigabajtoch, alebo terabajtoch. Zvýšiť kapacitu pamäte RAM môže viesť k rýchlejšiemu počítaču, no ak prekročíte určitú hranicu, zmeny budú mať skôr opačný efekt. Niekedy je preto lepšie zainvestovať do rýchlejšej pamäte RAM, ktorá je kapacitou rovnaká predchádzajúcemu modelu.
Pri RAM pamäti je potrebné spomenúť pojem DDR (Double Data Rate), ktorý značí generáciu RAM pamäte. V súčasnosti sa môžeme stretnúť najmä s DDR, DDR2, DDR3 a DDR4. Mimochodom, na trhu sú už dostupné aj pamäte DDR5, ide však vcelku o novinku. Jednou z prvých spoločností, ktorá priniesla tento typ pamäte, je ADATA, ktorá predstavila tento typ pamäte len nedávno, v auguste tohto roka. Dnes sa typy DDR a DDR2 v počítačoch nevyužívajú a sú skôr raritou. Ďalšími dôležitými parametrom je frekvencia, ktorá sa počíta v megahertzoch a oneskorenie, ktoré sa udáva ako séria čísel. Vo všeobecnosti platí, že frekvencia by mala byť čo najvyššia, zatiaľ čo oneskorenie najnižšie. Tu treba rovnako spomenúť, že jedným z hlavných rozdielov medzi generáciami RAM pamäte, je ich frekvencia, ktorá s každou novou generáciou podrástla.
RAM sa meria počtom cyklov za sekundu, ktoré môže vykonať. Ak má napríklad pamäť RAM frekvenciu 3 200 MHz, vykoná 3,2 miliardy cyklov za sekundu. Čím viac cyklov môže vaša RAM vykonať za sekundu, tým viac sa dá uložiť a načítať údajov, čo zaisťuje plynulejšie používanie.
Je dôležité vedieť, koľko pamäte RAM potrebujete. Ako už bolo písané vyššie, váš počítač efektívne využije len určité množstvo pamäte a zháňať modely s vyššou kapacitou by nebolo efektívne. Ak však máte model s dostatočnou kapacitou, snažte sa hľadať modely s vyššou frekvenciou a nižším oneskorením.
Neprehliadni
Veľká kapacita
Napriek tomu sú oblasti, kde je veľké množstvo pamäte RAM výhodou. 16GB RAM využijú napríklad tí, ktorí sa profesionálne venujú strihu videa, alebo úprave audia. Väčšie množstvo pamäte RAM využijú aj hráči. Tí najnáročnejší majú až 32GB pamäte RAM, no zatiaľ je takýto skok pre väčšinu z nás nepotrebný. V ostatných prípadoch uvidíte lepšie výsledky s vyššou frekvenciou a menšou latenciou.
Pri kúpe novej RAM ale myslite aj na základnú dosku. Hoci investujete do špičkovej RAMky, ak vaša základná doska nepracuje na rovnakej frekvencii, rýchlosť pôjde dole.
Ak však rozmýšľate nad kúpou novej pamäte RAM, pamätajte, že kapacita hrá úlohu len do určitého bodu. Ak nie ste náročný používateľ, momentálne nie je dôvod, aby ste mali viac ako 8GB RAM. V tomto prípade sa odporúča skôr hľadať rýchlejšie karty s menším oneskorením.
Ak máte v počítači viac slotov na pamäť RAM, odporúča sa radšej použiť jednu 8GB kartu, ako napríklad dve 4GB. V budúcnosti si tak môžete dokúpiť ďalšiu a dostať 16GB RAM, ako vymieňať obidve karty.
Ak sa však radíte medzi hráčov, alebo potrebujete mať zapnutých niekoľko náročných aplikácií súčasne, v tom prípade choďte aj do väčších kapacít. V tomto prípade ale neexistuje jasná odpoveď, či uprednostniť rýchlosť, alebo kapacitu. V niektorých prípadoch je logické zvoliť si väčšie kapacity, na úkor menších frekvencií.
Komentáre