Ukrajina otvorene priznáva: Vojna s Ruskom prebieha aj na kybernetickom fronte
Vojna u nášho východného suseda, ktorú vyvolali Rusi, prebieha okrem iného aj na kybernetickom fronte, priznávajú Ukrajinci.
Krátko potom, ako Rusko začalo nevyprovokovanú vojnu na Ukrajine, hackeri z celého sveta vystupujúci pod hlavičkou Anonymous uviedli, že oficiálne vstupujú do tohto konfliktu s cieľom, aby pomohli nášmu východnému susedovi na kybernetickom fronte. Rovnako aj Ukrajinci začali vytvárať skupinu IT špecialistov, ktorí dnes pôsobia pod hlavičkou IT armády Ukrajiny.
Nie je žiadnym tajomstvom, že vlády po celom svete majú vlastné kybernetické jednotky, ktoré operujú v online priestore. Rusko je známe tým, že podporuje viacero hackerských skupín s cieľom, aby útočili na zahraničnú IT infraštruktúru. Spomenúť môžeme napríklad známych hackerov zo skupiny Conti. Putinov režim dokonca disponuje aj vlastnou trolliou farmou, ktorá šíri dezinformácie, odhalili nedávno Briti. Tieto správy, ale Rusi nikdy oficiálne nepotvrdili.
Ukrajinci otvorenie priznávajú, že sú aj v kybernetickej vojne s Ruskom
Málokedy sa ale stane, že krajina otvorene prizná, že realizuje kybernetické útoky na iné štáty. O to viac je prekvapivý príspevok Ukrajiny na Telegrame, kde priznáva, že od 16. do 22. mája vykonali viac ako 400 útokov na Rusko. Na druhej strane je potrebné uviesť, že aktuálna situácia nie je štandardnou.
Ukrajinské ministerstvo pre digitalizáciu v statuse vyššie píše, že od 16. do 22. mája zrealizovali viac ako 400 kybernetických útokov. Ich cieľom boli stránky mnohých regionálnych spravodajských portálov, obchod s aplikáciami NashStore, ale aj banky.
Neprehliadnite
„Od ruskej invázie na Ukrajinu, IT armáda zaútočila na približne 2000 ruských zdrojov. Mnohé z nich boli opätovne napadnuté. Naďalej odolávame ruskej agresii a preventívne útočíme na ich kybernetické pozície.“, píše ministerstvo v statuse vyššie.
Pre tých, ktorí nevedia, tak Ukrajina založila IT armádu krátko potom, ako Rusko začalo s inváziou. Cieľom hackerov je najmä odvracať kybernetické útoky ruských hackerov, ale aj narúšať riadny chod rôznych ruských inštitúcií, ktoré nejakým spôsobom participujú na vojne.
We are creating an IT army. We need digital talents. All operational tasks will be given here: https://t.co/Ie4ESfxoSn. There will be tasks for everyone. We continue to fight on the cyber front. The first task is on the channel for cyber specialists.
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) February 26, 2022
Podľa zistení bezpečnostných analytikov, Rusko kybernetické útoky na Ukrajinu plánovalo ešte predtým, ako začali vojnu. Spomenúť môžeme napríklad nasadenie malvéru HermeticWiper, ktorý pochádza z rodiny škodlivých súborov „wiper“, ktoré odstraňujú dáta zo zariadenia. Podľa analytikov z ESETu bol tento škodlivý kód vytvorený ešte koncom decembra minulého roka. Nasadený bol deň predtým, ako začala invázia. Rovnako treba spomenúť, že Ukrajina od vypuknutiu konfliktu kontinuálne čelí aj rôznym DDoS útokom, s ktorými sa roztrhlo koncom februára vrece.
Komentáre