Týchto 10 jednoduchých rád od expertov vám pomôže, aby sa vám do smartfónu nedostal hacker

Pozrite sa na 10 jednoduchých rád, ktoré odporúčajú experti na bezpečnosť, aby ste sa vyhli tomu, že sa vám do smartfónu nabúra hacker.

hacknuty smartfon
Zdroj: Morrowind / Shutterstock.com

Mať hacknutý mobil nie je situácia, v ktorej by ste sa práve chceli ocitnúť. Často sa útočník môže dostať do vášho zariadenia a vyčíňať tam dlho bez povšimnutia. To je aj jeden z dôvodov, prečo by ste mali poznať znaky toho, že v smartfóne máte vírus. Najlepšou ochranu je ale prevencia. Preto je dôležité vedieť, ako sa pred hackermi ochrániť, a to je aj dôvod, prečo sme vám spolu s expertami z mcafee.com priniesli viacero rád nižšie, ako ochrániť váš mobil pred hacknutím. 

Tieto rady nepodceňujte, pomôžu vám vyhnúť sa tomu, aby vám hackli smartfón

Antivírusový softvér

Práve antivírusový softvér sme sa rozhodli zaradiť hneď na začiatok tohto zoznamu. Antivírusový softvér vás vie doslova zachrániť. Veľa ľudí tvrdí, že niečo také sa ako hacknutie či získanie malvéru do zariadenia, sa im nikdy nemôže stať, nesmierne sa však mýlia. Prinajmenšom, ak sa rozhodnete, že takýto softvér nechcete využívať, tak používajte aspoň vstavanú ochranu vo vašom smartfóne, ako je napríklad služba Play Protect.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vždy si aktualizujte váš mobil a aplikácie

Dávajte si pozor na to, aby ste mali vždy najaktuálnejšiu verziu softvéru na vašom zariadení. Netreba však zabúdať na aplikácie, tie sú rovnako dôležité, vždy si dajte preto pozor, aby ste mali aplikácie vždy aktualizované. Ak ich máte veľa a nestíhate na všetky dávať pozor, radšej si tie nepotrebné a menej používané aplikácie úplne vymažte. Prípadne ich aktualizujte pomocou obchodu Play cez vstavaného správcu aplikácií. Nezabúdajte ale na to, že ak máte v telefóne „opustené aplikácie„, teda také, o ktoré sa už vývojári nestarajú, tak by ste ich mali odstrániť zo zariadenia. Sú totiž dverami pre hackerov.

Vyhnite sa využívaniu verejných Wi-Fi sietí

Najlepšie je úplne prestať využívať verejné Wi-Fi siete a radšej využívať mobilné dáta. Ak ste však nútený z nejakého dôvodu predsa len použiť verejnú Wi-Fi sieť, zvážte využitie služby VPN. Pomocou tejto služby môžete maskovať svoju online aktivitu vrátane IP adresy.

Správne heslá sú dôležitejšie než si myslíte

Silné heslo by malo mať minimálne 12 znakov a malo by byť zložené s veľkých i malých písmen, čísel, znakov či symbolov. 

Taktiež je dôležité podotknúť, že by ste nemali používať to isté heslo na viacerých miestach. Dôvod je prostý, ak sa niekto dostane k jednému z vašich hesiel, dostane prístup povedzme len k Facebooku, no ak by ste mali to isté heslo všade, mal by prístup všade. Ak máte problém so zapamätaním si silného hesla, tak používajte správcu hesiel. Ten vás dokonca dokáže upozorniť na to, že došlo k úniku dát, aby ste následne konali.

komplikovane heslo
Zdroj: Celia Ong / Shutterstock.com

Chráňte svoj mobil

Môže sa vám to zdať, ako zbytočný bod, no pre niektorých ľudí to vie byť poklad. Chrániť si smartfón viete vďaka heslu či Face ID. Ak sa stane, že váš mobil niekto niekedy ukradne, takto bude mať problém sa do neho dostať.

Uzamknite vašu SIM kartu

Nepodceňujte ale ani heslo PIN do vašej SIM karty. Útočník môže kartu totiž vybrať a vložiť ju do iného zariadenia. Následne môže z nej volať na platené čísla, prihlásiť vás do rôznych služieb a podobne.

Zašifrujte si svoj telefón

Vďaka tomuto tipu si ochránite vaše hovory, správy či dôležité údaje. Chráni citlivé údaje pred hackermi. Pre firmy je prospešné, že ich chráni citlivé obchodné údaje, ako sú dôverné dokumenty, finančné záznamy či vlastnícke informácie. Rovnako si zašifrujte aj zálohy v rôznych službách, ako je napríklad WhatsApp a ďalších.

Vypnite Wi-Fi a Bluetooth, keď ich nepoužívate

Vypnutím viete chrániť aj vaše súkromie. Určite si vypnite Bluetooth, ak ste blízko niekoho, komu nedôverujete, ak tak neurobíte, môže to mať fatálne následky.

Ak si nevypínate Bluetooth, čelíte takémuto riziku
Zdroj: Pixabay (tigerlily713, flag), Úprava: Vosveteit.sk

Sťahovanie aplikácií

Aplikácie si určite sťahujte len z overených zdrojov ako je Google Play či App Store. Keď si stiahnete aplikácie z práve týchto zdrojov, riziko získania malvéru na vaše zariadenie je naozaj malinké.

Pozor na povolenia, ktoré udeľujete aplikáciám

Rovnako by ste si mali dávať pozor na povolenia, ktoré aplikáciám udeľujete. Práve cez ne dokážu hackeri ovládnuť smartfón obete. Preto vždy dobre zvážte, aké privilégia aplikáciám povolíte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre