Toto sú varovné signály, že hacker sa nabúral do vašej Wi-Fi siete. Ak sa s týmto stretnete, neberte to na ľahkú váhu!

Pozrite sa na varovné signály toho, že niekto cudzí, prípadne hacker, sa dostal do vašej Wi-Fi siete.

Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

V dnešnom digitálnom svete už nie je žiaden problém naraziť na online hrozby. Môžeme sa s nimi stretnúť na každom rohu. Od falošných e-mailov, cez podvodné hovory, až po falošné e-shopy. Existujú ale aj iné online nebezpečenstvá, ktoré mnohí podceňujú. Ide napríklad o verejné Wi-Fi siete, ktoré často vytvárajú podvodníci s cieľom, aby ukradli od ľudí, ktorí sa pripoja na takúto sieť, citlivé údaje. Prejdime ale teraz od verejnej Wi-Fi siete k domácej. Aj na tento typ siete útočníci často cielia, a preto by ste nemali podceňovať jej zabezpečenie.

Útoky na tento typ sietí sú častejšie, než si môžete myslieť. V tom lepšom prípade, sa k nej pripojí sused a bude vám kradnúť „len“ internet. V tom horšom, môže ísť o útočníka, ktorý si vás vytipoval ako potenciálnu obeť napríklad preto, lebo bývate vo veľkom dome, alebo máte luxusné auto a podobne.  Nech je dôvod hocijaký, tak je dobre vedieť, ako môžete útočníka odhaliť. Akonáhle sa hacker pripojí na vašu Wi-Fi sieť, tak môže potenciálne infikovať aj vaše zariadenia, prípadne monitorovať dátovú premávku. Môže v podstate monitorovať všetku vašu nešifrovanú komunikáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S trochou práce môžu podvodníci získať prístup k osobným informáciám, ako sú údaje o vašej platobnej karte, alebo ohroziť vaše účty na sociálnych sieťach a podobne.

Poďme sa preto nižšie pozrieť na varovné signály, že niekto cudzí je pripojený k vašej sieti.

Toto sú varovné signály, že niekto hackol vašu Wi-Fi sieť

Máte problém s prihlásením sa k routeru

Hackeri často za účelom, aby mohli sledovať, čo robíte na internete, sa snažia zabrániť tomu, aby ste ich „vykopli“ zo siete. Preto jedným z bežných krokov, ktoré robia ako prvé je, že zmenia heslo k vášmu routeru, aby ste sa nevedeli k nemu pripojiť. Ak máte problém s prihlásením sa do administračného rozhrania vášho routera, tak vedzte, že nemusí ísť o náhodu.

ako zmenit WiFi heslo_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Nezvyčajná aktivita na sieti

Ďalším znakom, že sa niečo deje je, keď spotrebujete výrazne viac dát ako bežne. Môže vám napríklad prísť upozornenie od poskytovateľa vášho internetu, že sa blížite k prečerpaniu voľných dát oveľa skôr, než zvyčajne. Tieto upozornenia by ste mali brať vážne. Môžu značiť, že útočník cez vašu sieť prenáša veľký objem informácií, napríklad odosiela dáta z vášho zariadenia na externý server.

identifikacie skodliveho softwaru Windows 10
Zdroj: Vosveteit.sk

Váš internet je pomalý

Ďalším varovným signálom je, keď sa vám spomalí internet bez toho, aby mal na to dôvod. To môže značiť, že niekto cudzí využíva kapacitu vášho internetu. Ak preto dlhšiu dobu evidujete, že máte pomalý internet, tak to neberte na ľahkú váhu a hľadajte príčinu, prečo sa tak deje.

K vášmu routeru je pripojené neznáme zariadenie

Máte v domácnosti 2-3 mobily a jeden počítač, no k vášmu routeru je pripojených oveľa viac zariadení, prípadne také, ktoré nepoznáte? Tak potom vedzte, že k vašej sieti sa pripojil niekto cudzí. V tomto prípade čo najskôr navštívte nastavenia vášho routera, odpojte cudzie zariadenie a zmeňte heslo.

Zdroj: Vosveteit.sk
Zdroj: Vosveteit.sk

Zobrazujú sa vám reklamy na miestach, kde v minulosti neboli

Toto môže byť ďalší dôležitý varovný signál hackerského útoku na router. Reklamy často obsahujú skrytý adware, ktorý sa aktivuje po jeho inštalácii na vaše zariadenie. Útočník potom, ako sa dostal do vášho routera, tak ho mohol do neho nahrať.

Zmena šifrovania alebo bezpečnostných nastavení

Pravdepodobne aj vy používate šifrovanie siete, hoci o tom neviete. Väčšina routerov má predvolené šifrovanie WPA3 alebo WPA2. Ide o najnovšie štandardy, ktoré šifrujú vašu komunikáciu a pokladajú sa vo všeobecnosti za bezpečné. Ak používate iné šifrovanie, no váš router podporuje tieto štandardy, tak vám ho mohol upraviť útočník s cieľom, aby sa vedel dostať k obsahu toho, čo robíte na internete.

Zvláštna aktivita vo vašom prehliadači

Možno sa vám niekedy stalo, že ste si otvorili webstránku a nech ste klikli na hocijaké tlačidlo, tak to vás presmerovalo na podvodnú stránku. Pri tomto útoku hackeri zväčša cielia na prevádzkovateľov webstránok, no môže sa stať, že niekto cielenie zaútočí na váš router, a bude vás následne vydierať. Inými slovami, neberte na ľahkú váhu, keď sa rozhodnete navštíviť nejakú stránku, no prehliadač vám zobrazí inú. Hacker totiž môže upraviť nastavenia routeru tak, aby bola všetka vaša internetová prevádzka smerovaná tam, kam chce.

V počítači ste našli softvér alebo súbory, ktoré ste nesťahovali

Ďalším varovným signálom, že vám hacker napadol vaši sieť a potom aj vaše zariadenie je, keď v ňom…

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre