Voľné Wi-Fi siete potešia, no predstavujú bezpečnostné riziko: Takto ich môžu hackeri zneužiť proti vám

Ak sa pripájate na voľnú Wi-Fi v podniku, obchodnom centre alebo inde, mali by ste mať na pamäti niekoľko bezpečnostných opatrení.

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ak nemáme mobilné dáta, voľné Wi-Fi siete v podnikoch, obchodných centrách, hoteloch alebo na letiskách, nás určite potešia. Tieto verejne dostupné siete však predstavujú bezpečnostné riziko.  

Mnohí z nás sa v tomto predvianočnom období venujú nákupom, počas ktorých si môžu sadnúť napríklad do kaviarne, dať si kávu, pripojiť sa na voľnú Wi-Fi a vybaviť si záležitosti, ktoré na nich už tlačia. Národný bezpečnostný úrad ale varuje, že pri pripájaní na voľné Wi-Fi siete by sme mali byť nanajvýš opatrní. Mnohé siete v podnikoch majú prakticky nulové zabezpečenie, čo znamená, že sa môžete veľmi rýchlo stať obeťou podvodu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavne počas sviatkov totiž môžu v blízkosti verejných a nezabezpečených sietí striehnuť aj hackeri, ktorým touto cestou nerobí problém dostať sa do vášho zariadenia alebo internet bankingu. Ako to robia? Prelomiť nezabezpečenú sieť nie je pre technicky zdatného kyberzločinca problém. Keď tak urobí, útočník môže vidieť všetku komunikáciu, ktorá prebieha medzi vašim zariadením a stránkou, na ktorú sa pripájate. Dokáže tak získať vaše prihlasovacie mená, heslá, platobné údaje či iné citlivé informácie. Technicki zdatnejší zločinci vedia cez verejnú Wi-Fi dostať do vášho zariadenia malvér.  

Ďalším problémom je, že útočníci môžu vytvoriť svoju vlastnú sieť, ktorá nesie takmer rovnaký názov ako Wi-Fi sieť podniku. Rozdiel býva bežne len v jednom písmene. Rozdiel je v tom, že ak sa obeť na túto falošnú Wi-Fi sieť pripojí, hacker nemusí tráviť čas nabúravaním sa do voľnej Wi-Fi podniku. Celú sieť má pod palcom a dokáže urobiť všetko, čo sme spomínali vyššie, no oveľa jednoduchšie.  

Ako sa chrániť pri používaní voľnej Wi-Fi?

Lenže ako sa chrániť pred týmito formami útokov? NBÚ radí nepripájať sa na voľné Wi-Fi siete, pokiaľ to nie je nutné. Ak už sa potrebujete na takúto sieť pripojiť, nemali by ste riešiť online nákupy, internet banking alebo by ste sa nemali prihlasovať do žiadnych účtov. Bezpečnejšie sú Wi-Fi siete v podnikoch, ktoré sú zabezpečené heslom.  

Ak už sa niekam prihlásite, nemali by ste sa zabudnúť aj odhlásiť. Ďalšou vrstvou bezpečnosti môžu byť aj VPN siete, ktoré ponúkajú dodatočné šifrovanie údajov. Ak počas predvianočných nákupov pôjdete do často navštevovaných miest, vypnite si automatické pripájanie na Wi-Fi a pre istotu aj airdrop funkcie na zdieľanie súborov. Aj tieto možnosti sú cestou pre hackerov, ako sa dostať do vášho zariadenia alebo doňho vložiť malvér.  

Pri pripájaní sa na internet cez voľnú Wi-Fi zároveň dávajte pozor na to, aby ste sa pripájali len na stránky s protokolom HTTPS. Znamená to, že tieto stránky ponúkajú šifrovanie, ktoré vám môže poskytnúť dodatočnú formu ochrany.  

Už sme to spomenuli, ale ani na HTTPS stránkach by ste nemali cez internet platiť alebo sa niekam prihlasovať. Všetky citlivé operácie, ako online platby alebo kontrolu internet bankingu by ste mali robiť doma, na svojej vlastnej Wi-Fi sieti. Tým minimalizujete riziko útoku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre