Toto sú najväčšie asteroidy, ktoré zdevastovali našu Zem. Chixulub nebol jediným!

Naša Zem v minulosti čelila niekoľkým veľkým kozmickým objektom, ktoré napáchali výrazné škody a zanechali po sebe stopy.

Nebezpečný asteroid
Zdroj: Don Davis/NASA, via Wikimedia Commons

Medzi najznámejšie kolízie našej planéty s kozmickými objektmi nepochybne patrí zrážka s asteroidom Chixulub, ktorá pred 66-miliónmi rokov vyhladila nielen dinosaurov, ale aj väčšinu života na Zemi. To však nebol jediný prípad, kedy sa naša planéta stretla s nebezpečným asteroidom, informuje portál Astronomy.

Prvá a pravdepodobne aj najväčšia kozmická kolízia sa odohrala pred 4,5-miliardami rokov, krátko po vzniku planéty. Do mladej a stále žeravej Zeme vrazila protoplanéta o veľkosti Marsu, ktorá našu modrú guľôčku takmer zničila. Na naše šťastie, to ale planéta vydržala, hoci to nemala ľahké. Počas kolízie sa okolo Zeme vytvoril obrovský prstenec trosiek, z ktorého vznikol náš Mesiac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Protoplanétu vedci nazvali Theiateória o gigantickej zrážke vysvetľuje, prečo má naša planéta a Mesiac tak podobnú kompozíciu. Po tejto kolízii zasiahlo Zem ešte niekoľko veľkých vesmírnych objektov, no žiadny sa ani len nepriblížil k chaosu, ktorý dokázala vytvoriť Theia.

Dopad asteroidu Chixulub

Ako už bolo spomenuté v úvode, ide o najznámejší dopad asteroidu, po ktorom vznikol jeden z najväčších impaktných kráterov na planéte. Približne 10 km veľký asteroid pred 66-miliónmi rokov vrazil do Zeme rýchlosťou 72,5-tisíc km/h. Po náraze sa uvoľnila energia o sile 100-miliónov megaton a vznikol kráter, ktorý má šírku 160 km a hĺbku 20 km.

Po dopade asteroidu sa začala aj intenzívna sopečná činnosť. Do atmosféry sa dostalo obrovské množstvo prachu a iných látok, ktoré spôsobili globálne otepľovanie a takmer zastavilo fotosyntézu. Asteroid Chixulub pripravil o život až 80% živočíšnych druhov na Zemi, no život sa dokázal pomaly pozviechať.

Kráter v štáte Ontario

V Spojených štátoch sa nachádza jeden z najstarších kráterov na Zemi. Podľa teórie vedcov vznikol, keď pred 1,8-miliardami rokov narazil do planéty asteroid s priemerom od 10 do 16 km. Po náraze sa vytvorila prasklina, z ktorej začala vytekať láva a tá priniesla na povrch veľké množstvo niklu, mede a zlata. Koncom 19. storočia sa tieto vzácne kovy začali ťažiť.

Mesto, ležiace v kráteri

V Nemecku sa nachádza mesto Nördlingen, ktoré leží v 25 km širokom impaktnom kráteri. Predpokladá sa, že kráter vznikol pred 15-miliónmi rokov, Keď Zem zasiahol kilometer široký asteroid. Po náraze vznikol aj vltavín, nádherný zelený drahokam, ktorý sa ťažil hlavne v Českej Republike.

Najväčšie asteroidy, aké našu Zem zasiahli
Zdroj: Wikimedia

Najstaršie krátery

Za najstaršie krátery sa považujú Vredefort v Južnej Afrike a Yarrabubba v Západnej Austrálii. Tieto krátery vznikli pred približne 2-miliardami rokov, no vďaka geologickým procesom už viac-menej zanikli. Stále sa však po nich zanechali stopy. Ak sa pozriete na Zem z vesmíru, môžete si všimnúť jasný vodný prstenec tam, kde kedysi dávno do povrchu planéty vrazil asteroid Vredefort. Štruktúra má priemer 70 km, no kráter mohol byť oveľa väčší s priemerom až 300 km.

Najväčšie asteroidy, aké našu Zem zasiahli
Zdroj: NASA

Asteroid Yarrabubba sa so Zemou zrazil v momente, keď sa planéta pozviechavala z poslednej doby ľadovej. Predpokladá sa, že po náraze sa uvoľnilo obrovské množstvo vodnej pary, ktorá slúžila ako skleníkový plyn a pomohla planéte otepliť sa, aby mohla začať nová éra života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre