Ako vznikla Zem a Mesiac? To čo vieme o magnetosfére vedcom umožňuje nahliadnuť miliardy rokov do minulosti

Základné vlastnosti magnetického poľa Zeme a geodynama, ktoré ho poháňa, vedcom vysvetľujú podmienky, za akých mohli vzniknúť.

Ako vznikla Zem a Mesiac? Magnetosféra nám pomôže vybrať tú správnu teóriu
Zdroj: NASA, Úprava Vosveteit.sk

Existuje niekoľko teórií o tom, ako vznikol Mesiac. Väčšina z nich však zahŕňa nejakú formu gigantickej kozmickej kolízie. Predpokladá sa totiž, že pred niekoľkými miliardami rokov do našej planéty vrazilo teleso o veľkosti Marsu. Z trosiek následne vznikol prirodzený satelit planéty.

Vedci z University of Leeds vo svojej práci skúmali dynamiku elektricky vodivých tekutín a usúdili, že Zem musela byť magnetizovaná buď pred nárazom objektu alebo dôsledkom kolízie. Ich práca by dokázala zúžiť výber teórií a pomôcť nám dopracovať sa k tomu, čo sa v skutočnosti udialo. Za prácou stojí profesor David Hughes, ktorý tvrdí, že táto štúdia využíva poznatky, ktoré máme o magnetickom poli planéty a vďaka nim dokážeme zistiť, ako vznikla sústava Zem-Mesiac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Na prvý pohľad môže naša práca pôsobiť prekvapivo. Predchádzajúce štúdie si totiž neuvedomili dôležité prepojenie medzi magnetickým poľom Zeme dnes a gigantickou zrážkou, ktorá sa udiala pred niekoľkými miliardami rokov,“ tvrdí Hughes.

Vznik Mesiaca a magnetosféry

Vedci svoju teóriu zakladajú na tom, že naše magnetické pole je pomerne silné, vysvetľuje Eurekalert. Udržiava ho pohybujúca sa a elektricky vodivá tekutina vo vonkajšej časti zemského jadra. Tá sa označuje aj ako geodynamo. Jednou z vlastností tohto dynama je to, že síce dokáže udržať silné magnetické pole, no nedokáže ho zosilniť. Ak by sa niečo stalo, čo oslabí našu magnetosféru alebo ju „vypne“ úplne, nedokázala by sa opätovne zotaviť.

Zároveň tento fakt vedcom umožňuje nahliadnuť do minulosti veľmi mladej Zeme. V rámci tohto pohľadu do histórie by mohli vedci prísť s konkrétnou teóriou o tom, ako vznikol Mesiac. Ak by sa ich odhady potvrdili, vedci by mohli mať v rukách aj odpoveď na to, ako magnetické pole Zeme vlastne vzniklo.

Autori vo svojom výskume prichádzajú s hypotézou, že magnetické pole Zeme muselo existovať ešte pred nárazom protoplanéty s názvom Theia, alebo okamžite po kozmickej zrážke. Autori však zdôrazňujú to, že každý realistický model opisujúci vznik systému Zem-Mesiac, musí v sebe zahŕňať aj evolúciu nášho magnetického poľa.

„Vedci z University of Leeds a University of Chicago analyzovali dynamiku tekutín a elektricky vodivých tekutín a dospeli k záveru, že Zem musela byť zmagnetizovaná buď pred nárazom, alebo v dôsledku neho. Tvrdia, že by to mohlo pomôcť zúžiť teórie o formovaní Zeme a Mesiaca,..“, píše sa v správe publikovanej univerzitou.

Ako už bolo spomenuté, Mesiac s najväčšou pravdepodobnosťou vznikol po zrážke dvoch vyvíjajúcich sa planét. Kolízia vymrštila do vesmíru obrovské množstvo materiálu, z ktorého sa Mesiac postupne formoval. Nedávno sa však objavila aj iná teória. Podľa nej dokážu gigantické kolízie vyvrhnúť na obežnú dráhu objekt, ktorý by sa veľkosťou a hmotnosťou podobal na náš prirodzený satelit. Inými slovami, Mesiac mohol vzniknúť okamžite po náraze, nie počas dlhej doby postupným nabaľovaním uvoľneného materiálu. Táto teória podľa autorov dokáže vyriešiť otázky ohľadom Mesiaca, na ktoré zatiaľ nepoznáme odpoveď.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre