Toto sú najčastejšie SMS podvody, ktoré zaplavujú mobily Slovákov. Ak vám príde jedna z týchto správ, vedzte, že ide o podvod

Pozrite sa na najčastejšie SMS podvody, s ktorými sa môžete u nás stretnúť. Ak vám príde takáto správa, radšej na ňu nereagujte.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Phishingové podvody sú veľmi populárnym spôsobom pre zlodejov, ako sa obohatiť na úkor ostatných. Online priestor sa totiž každým rokom rozrastá, čo znamená, že je na internete čoraz viac potenciálnych obetí. Aké finty skúšajú podvodníci na ľuďoch najčastejšie? Prinášame vám niekoľko typov phishingových útokov, na ktoré si pre vlastnú bezpečnosť dávajte pozor.

Najčastejšie SMS podvody, s ktorými sa môžete stretnúť

„Kliknite na link“ podvod

Píše vám z neznámeho čísla Slovenská pošta, vaša banka, nebodaj Polícia SR? Zbystrite pozornosť, pretože tieto inštitúcie nezvyknú komunikovať cez SMS správy. Zvlášť si dajte pozor, ak je v danej správe odkaz, na ktorý máte kliknúť napríklad za účelom, aby ste pozastavili odchádzajúce platby a podobne. Overte si, cez aké komunikačné kanály tieto inštitúcie komunikujú a či ide skutočne oficiálne číslo organizácie, z ktorého vám prišla správa. To isté platí, ak od vás inštitúcia vyžaduje osobné údaje, nebodaj údaje o kreditnej karte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vyhrali ste cenu“ podvod

Gratulujú vám, že ste miliónty používateľ Facebooku? Musíme vás sklamať, ale jedná sa o podvod. Niektoré firmy naozaj robia žrebovania a súťaže, je však čudné, ak ste vyhrali súťaž, do ktorej ste sa neprihlásili. Prípadne ste vyhrali, ak ste odpovedali nesprávne. Každopádne, overte si pravosť súťaže na primárnom zdroji – webovej stránke vyhlasovateľa súťaže. Mimochodom, mnoho podvodníkov touto cestou zbiera okrem iného osobné údaje, ktoré neskôr zneužije. Nezapájajte sa preto do súťaži, u ktorých nemáte istotu, že ide o vierohodnú súťaž.

podvodna sprava
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

„Váš účet bude vymazaný“ podvod

„Kliknite na tento link, inak váš účet bude vymazaný“. Útočníci ako metódu sociálneho inžinierstva tlačia na čas. Ľudia, ktorí sú v domnienke, že sa musia rozhodnúť rýchlo, totiž nerozmýšľajú chladnou hlavou a ľahšie sa teda stanú obeťou. Podobne, ako v prvom prípade, overte si pravosť komunikačného kanála.

zablokovany ucet falosna SMS sprava
Zdroj: Katka G. (členka skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM)

Podvody od „technickej podpory“

Cieľom podvodov od útočníkov vydávajúcich sa za technickú podporu je, aby ste uverili, že vaše zariadenie alebo účet je v ohrození. Podobne, ako v minulom prípade, útočníci často tlačia na čas. Či je to reklama o tom, že máte v mobile 4 vírusy alebo správa o tom, že vaše fotky a videá sú v ohrození útoku, veriť by ste mali predovšetkým vášmu antivírusovému programu. Útočníci často napríklad zobrazia podvodné vyskakovacie okno, ktoré je navrhnuté tak, aby vyzeralo ako systémová hláška počítača s kontaktom, kam máte zavolať, aby ste vyriešili problém. Prípadne vám napíšu alebo zavolajú, že vo vašom zariadení identifikovali vírus či iný škodlivý softvér. Vedzte, že keď vám bude niekto takto volať, tak ide o podvod.

Romantické podvody

Počuli ste už o podvodoch od ľudí, ktorí sa vydávali za amerických vojakov, ktorí sa zamilovali do obete a zrazu potrebovali peniaze? Tieto prípady sú pomerne časté. Nuž, ak pošlete svoje údaje, intímne fotky alebo peniaze niekomu, koho ste v živote naživo neuvideli, pravdepodobne ho už ani neuvidíte. V žiadnom prípade s takouto osobou nezdieľajte citlivé údaje a ani fotky. V minulosti sme upozorňovali na viacero prípadov, kedy takto útočník získal intímne fotografie a následne sa vyhrážal obeti, že ich zverejní a rozošle všetkým známym, ak mu nezaplatí.

scam podvod romanticky podvod vydieranie
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com, Polícia ČR, koláž Vosveteit.sk

Podvodné pracovné ponuky

Stalo sa vám, že vás niekto oslovil len tak s pracovnou ponukou? Vedzte, že sa to deje častejšie, než si myslíte. Aj nás v minulosti takto oslovil podvodník cez WhatsApp a pracoval s nami niekoľko dní. Dokonca nás aj zaškolil, no počas školenia, nás chcel ošklbať a nútil nás do platformy, cez ktorú sme mali získať zárobok, aby sme vložili údaje z platobnej karty. Samozrejme, ak by sme to spravili, o peniaze by sme prišli.

Falošné správy od kuriéra

Prišiel vám e-mail o tom, že vaša zásielka bola vrátená? Alebo že ju treba ešte dodatočne overiť? Alebo kľudne o tom, že si ju môžete vyzdvihnúť? Ide o evergreen online podvodníkov, ktorí to skúšajú stále znova a znova. Dávajte si pozor, tieto správy môžu byť opäť phishingový útok. Kuriérske služby sú ľahký terč, nakoľko mnoho ľudí si často objednáva veci cez kuriérov a niekedy ani nemajú prehľad o tom, kedy im má čo prísť.

priklad podvodnej SMS spravy
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Píše vám „starý známy“ s prosbou o pomoc

Nemenej časté sú ale aj podvody, kedy vás osloví „starý známy“ s prosbou. Napríklad, aby ste za neho zahlasovali alebo s ním zdieľali kód, ktorý vám príde do správy. Zväčša, ako s ním zdieľajte takéto údaje, tak vám ukradne účet napríklad zo sociálnej siete, alebo autorizuje nejakú platbu.

Stretli ste sa s iným pokusom o podvod? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme a venovali téme, ako môžete identifikovať podvodné SMS správy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre