ANDROIDSpravodajstvo

Google uľahčí seniorom ovládanie Androidu. Nový režim prekope rozhranie smartfónu a zjednoduší jeho ovládanie

Vo vývojárskej verzii Androidu sa objavila nová funkcia „jednoduché prednastavenie“, ktorá nastaví telefón tak, aby ho zvládli ovládať aj technicky menej zdatní používatelia.

Google práve zverejnil prvú beta verziu štvrťročnej aktualizácie Androidu 14, ktorá má byť v júni tohto roka uvoľnená pre širšie publikum. Nachádza sa v ňom ukrytá funkcia v nastaveniach s názvom „jednoduché prednastavenie“. Táto funkcia by mala spraviť Android telefón jednoduchší na používanie pre ľudí, ktorí nie sú až tak technologicky zdatní. Informuje o tom portál Androidautority.com.

Čo bude obsahovať zjednodušený režim?

Čo by teda mal obnášať zjednodušený režim používania zariadenia? Mal by zväčšovať ikonky a text, zvyšovať kontrast a hrúbku písma a taktiež by mal pridať tlačidlá na spodný okraj obrazovky pre lepšiu navigáciu. Zjednodušený režim pravdepodobne bude ale disponovať aj ďalšími podobnými funkciami, no zo zdrojového kódu sa ich nepodarilo ešte vyčítať. Všetky informácie, ktoré o ňom máme, pochádzajú z úvodnej obrazovky z nastavení tohto režimu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kedy sa dočkáme zjednodušeného režimu?

Táto funkcia je však ešte niekoľko mesiacov od jej vydania. Prístupná nie je zatiaľ ani pre používateľov spomínanej beta verzie pre tretí štvrťrok. Dostať sa k nej dá dostať iba cez kód, a aj to iba k úvodnej obrazovke. Spustiť sa ešte nedá. Jediná vec, ktorú programátori zatiaľ sprístupnili do beta verzie je zmena pozadia mobilu na čisto čierne pozadie. Či to tak skutočne ale zostane až do finálnej podoby, podobne, ako je tomu tak pri ultra šetrnom režime batérie, alebo je to iba pracovná verzia pre programátorov, zatiaľ nevieme.

Je teda málo pravdepodobné, že by sme sa mali k tejto funkcii dostať v najbližších dňoch či týždňoch. Najbližší možný termín je jún tohto roka, kedy bude sprístupnená štvrťročná aktualizácia Androidu. Jednou z alternatív je ale aj to, že si ju Google nechá na vydanie Androidu 15, ktorý má prísť niekedy v treťom štvrťroku tohto roka.

Dá sa zjednodušený režim aktivovať už dnes?

Takýto režim nie je vizuálne úhľadný pre bežných používateľov, je ale skvelou funkciou, ak chcete obdarovať dotykovým mobilom človeka, ktorý ešte nie je zoznámený s podobnou technikou. Čo však môžete urobiť teraz, keď táto funkcia nie je stále dostupná?

Prvou možnosťou je pohrať sa s nastaveniami telefónu. Každá nadstavba Androidu ponúka o mierne iné možnosti, avšak už teraz je možné nastaviť si väčšie ikonky, zväčšiť si písmo, zvýšiť si kontrast a upraviť ďalšie podobné nastavenia, ktoré môžu pomôcť k prehľadnejšiemu používaniu telefónu. Hľadať ich môžete v nastaveniach obrazovky. Ak si do vyhľadávania v nastaveniach zadáte Zjednodušený režim, možno dokonca budete mať nadstavbu Androidu, ktorá už teraz ponúka podobné funkcie. Ak nie, nezúfajte. Android má vďaka svojmu otvorenému ekosystému kvantum launcherov tretích strán, z ktorých si môžete vybrať také rozloženie a nastavenie, ktoré sa bude vám, alebo vašim blízkym páčiť najviac. No v tomto prípade musíte navštíviť Obchod Play a dohľadať si launcher manuálne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close