ANDROIDBezpečnosťNávody

Ako nájsť skryté aplikácie v smartfóne? Pozor, hackeri túto funkciu zneužívajú, aby schovali vírus v mobile!

Pozrite sa, ako jednoducho môžete odhaliť vo vašom smartfóne aplikácie, ktoré sú skryté pred vašimi očami.

Naše smartfóny sú zdrojom citlivých informácií o nás. Nielenže nás majú prečítaných od A po Z, ale zároveň ich používame aj za účelom prístupu k rôznym službám, ako sú napríklad bankové aplikácie. Preto mať v zariadení vírus, ktorý napríklad monitoruje našu aktivitu, môže mať pre nás škaredé následky. Ak chceme odhaliť škodlivú aplikáciu v našom smartfóne, tak musíme sledovať viacero indikátorov, ktoré nám napovedia, že niečo nie je v poriadku. Môže ísť napríklad o náhly pokles výkonu, zvýšenú spotrebu dát či neprimerane prehrievanie zariadenia bez toho, aby mal na to smartfón riadny dôvod. Škodlivú aplikáciu môžu prezradiť ale aj povolenia, k ktorými aplikácia disponuje.

Jednou z častých metód, ako sa hackeri snažia zostať v smartfóne obete čo najdlhšie nepozorovaní, je ju schovať pred našim zrakom. Nižšie si ukážeme, ako môžete takto skryté aplikácie odhaliť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako nájsť v smartfóne skryté aplikácie

Hacker môže zneužiť funkciu skrytia aplikácie

Možno ste to nevedeli, ale väčšina smartfónov dokáže skryť aplikáciu do skrytého priečinku. Zistiť, ktoré aplikácie sú takto skryté, je pomerne jednoduché. Cesta k skrytým aplikáciám môže byť rôzna v závislosti od výrobcu telefónu. V niektorých prípadoch musíte ísť cez nastavenia zariadenia a v iných cez hlavnú ponuku aplikácií. Postup nižšie si kážeme na telefóne spoločnosti Samsung.

Otvorte si hlavnú ponuku s aplikáciami. Následne kliknite na tri bodky v pravom hornom rohu a potom na možnosť Nastavenia.

Ako najst skryte aplikacie v smartfone navod_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa vám ponuka, ako môžete vidieť na snímke obrazovky nižšie. Zrolujte ju smerom dole k možnosti Skryť aplikácie na domovskej obrazovke a obrazovke aplikácií. Ako na ňu kliknete, tak uvidíte zoznam skrytých aplikácií vo vašom mobile.

Ak ste medzi nimi našli aj také, ktoré ste neschovali vy, tak je možné, že ide o vírus. Aplikáciu následne odstráňte zo svojho zariadenia a preskenujte ho napríklad službou Play Protect.

Pozrite sa na skryté aplikácie cez Správcu aplikácií

Útočníci často na to, aby skryli škodlivú aplikáciu vo vašom mobile, používajú priesvitné logo, ktoré ľahko prehliadnete v zozname aplikácií. No v Správcovi aplikácií, ktorého nájdete v nastaveniach vášho telefónu, si ľahko vo výpise aplikácií všimnete, že vedľa názvu aplikácie chýba logo.

Otvorte si Nastavenia vášho zariadenia a vyhľadajte kartu Aplikácie. Kliknite na ňu a následne na filter, kde z ponuky vyberte možnosť Všetky.

Ako tak spravíte, tak sa vráťte späť na zoznam aplikácií a pozrite sa, či sa tam neobjavila nejaká aplikácia, ktorú ste neinštalovali.

Taktiež vám odporúčame odstrániť všetky aplikácie, ktoré ste dlhšiu dobu nepoužívali. Tieto aplikácie pre vás totiž môžu predstavovať bezpečnostné riziko. Platí to hlavne pri softvéri, o ktorý sa vývojári aktívne už nestarajú a neaktualizujú ho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close