3 najnebezpečnejšie funkcie Androidu, ktoré hackeri najčastejšie zneužívajú: Toto by mal poznať každý!

Kvôli otvorenejšej povahe Androidu ponúka operačný systém niekoľko funkcií, ktoré môžu pre užívateľov predstavovať riziko.

android-malware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Android smartfóny sú bezpečné zariadenia s každou novou verziou dostávajú viac vymožeností, ktoré nás chránia pred útokmi kyberzločincov. Napriek tomu ale nie sú dokonalé a vďaka otvorenej povahe operačného systému existuje niekoľko mimoriadne rizikových oblastí, cez ktoré sa aj s pričinením neopatrného užívateľa môžu hackeri dostať do smartfónu.  

Bezpečnostní experti z Kaspersky vysvetľujú, že hoci existuje niekoľko možných vstupných bodov pre útočníkov, tri môžeme považovať za najrizikovejšie a preto by ich mal poznať každý. Nižšie sa dozviete, aké to sú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto povolenia aplikáciám neudeľujte

Nastavenia dostupnosti  

Android ponúka nastavenia dostupnosti, ktoré sú určené pre ľudí s postihnutím, ktoré im nedovoľuje používať smartfón prirodzeným spôsobom. Rôzne aplikácie totiž dokážu prečítať text na obrazovke nahlas, alebo na základe hlasových príkazov vykonať stlačenia obrazovky.  

Povaha nastavení dostupnosti si žiada, aby potrebné aplikácie mali prístup ku všetkému, čo sa v smartfóne deje. To síce na jednu stranu narúša jeden zo základných bezpečnostných prvkov Androidu, ktorým je izolácia rôznych prvkov, no na druhú stranu by postihnutí ľudia nemohli bez týchto nastavení využívať smartfón plnohodnotným spôsobom.  

Škodlivé aplikácie tieto nastavenia zneužívajú. Ak im udelíte prístup k nastaveniam dostupnosti, hackeri získajú prístup k úplne všetkému, čo v zariadení máte a čo na ňom robíte. Kyberzločinci si môžu čítať vaše správy, kradnúť prihlasovacie údaje, či zachytiť jednorazové potvrdenia o transakciách. Zároveň môžu hackeri váš smartfón ovládať na diaľku a napríklad prihlásiť sa do vašej bankovej aplikácie a odtiaľ vykonávať platby.  

Ak si aplikácia vyžiada prístup k nastaveniam dostupnosti, otázkou by nemalo byť, či má na to právo, ale či vydavateľovi aplikácie veríte na 110%. Ak je odpoveď nie, toto povolenie žiadnej aplikácií nedovoľujte.  

hacknuty smartfon
Zdroj: Morrowind / Shutterstock.com

Inštalácia z neznámych zdrojov 

Android smartfóny dávajú užívateľom slobodu aj pri inštalovaní aplikácií. Ak neviete niečo nájsť v Obchode Play, môžete si nejakú aplikáciu vyhľadať na internete a nainštalovať si ju odtiaľ, ale pozor. Sťahovanie aplikácií z Obchodu Play vám dáva záruku, že aplikácia prešla prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Aj keď tu a tam nejaká škodlivá aplikácia prekĺzne, spravidla v Obchode Play neostane dlho.  

Sťahovaním s internetu však všetky tieto bezpečnostné opatrenia vyhadzujete von oknom. Niektoré alternatívne obchody síce môžu byť chránené, no to vôbec nie je pravidlom. Stiahnutím aplikácie z neznámeho zdroja preto riskujete, že si spolu s ňou stiahnete do zariadenia aj malvér. Vzhľadom na povahu škodlivého softvéru môžu útočníci v najhoršom prípade získať prístup k celému zariadeniu.  

Android zariadenia majú slabinu, kvôli ktorej sa pre nich malvér stane neviditeľný
Zdroj: Pixabay (clary2014, geralt), Bing Image Creator, Úprava: Vosveteit.sk

Rooting 

Rooting je proces, pri ktorom si môžu užívatelia udeliť “superadministrátorské” práva. V bežnej reči to znamená, že ak si smartfón “rootnete”, otvoríte si tým celé zariadenie, čo vám dovolí inštalovať akýkoľvek firmvér, získať prístup k premávke na sieti a oveľa viac.  

Problém je, ak sa malvér dostane na zariadenie, ktoré má root. Rovnako ako jeho majiteľ aj samotný malvér získava prístup k týmto zvýšeným právam. Hoci je to pomerne rozšírenou praktikou, neodporúčame rooting, pokiaľ nemáte jasnú predstavu o tom, ako funguje operačný systém a neviete ako sa vysporiadať s možnými rizikami.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre