Toto sú najčastejšie problémy a riešenie, prečo vám Wi-Fi nefunguje, ako má. Ak tieto problémy odstránite, internet vám pôjde rýchlejšie

Pozrite sa na najčastejšie dôvody toho, že internet cez Wi-Fi vám nefunguje tak rýchlo, ako by mohol. Ich odstránením vám pôjde internet o poznanie rýchlejšie.

Wi-Fi router zly signal
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Či už používate Wi-Fi na zábavu či prácu, keď sa vyskytne nejaký problém s internetom, vie to byť naozaj nepríjemné. Pri práci z domu to vie byť obzvlášť nepríjemné, keďže napríklad na kvalitný video hovor je naozaj potrebná bezproblémová Wi-Fi. V tomto článku vám spolu s portálom actcorp.com prinesieme 4 najčastejšie problémy s Wi-Fi sieťov a ako ich vyriešiť.

Toto sú najčastejšie problémy, prečo vám nefunguje Wi-Fi sieť

Zlyhanie Wi-Fi pripojenia

Pri zapnutí routera ste zadali SSID (identifikátor bezdrôtovej siete) a aj správne heslo, no aj napriek tomu sa vám nepodarilo úspešne pripojiť k sieti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • Aká môže byť príčina: Niekedy to môže byť spôsobené menšími technickými chybami.
  • Riešenie: Vyberte na svojom zariadení možnosť „zabudnúť sieť“. Znovu zadajte správne údaje a pokúste sa pripojiť k sieti znova.

Internet náhle prestane fungovať

Internet vám pred tým normálne fungoval, ale teraz ste pri pokuse o pripojenie zistili, že sieť už nefunguje?

  • Aká môže byť príčina: Tento problém mohol spôsobiť problém vo vysielači. Ak je to tak, LED dióda v routeri zhasne alebo sa rozsvieti na červeno. Router vie dostať dynamickú IP adresu. Ak je sieť preťažená alebo výkonnosť routera z nejakého dôvodu klesá, môže zmeškať komunikáciu novej IP adresy a to vie viesť k spomaleniu internetu.
  • Riešenie: Reštartujte váš router, tým mu pomôžete, aby našiel novú pridelenú IP adresu. Ako tak spravíte, tak vám znova nabehne internet. Reštart sa rovnako odporúča aj v situácii, keď vám internet ide pomaly a nemá na to dôvod.

Výpadok Wi-Fi siete

Ak máte rozpracovanú nejakú prácu, výpadok WiFi siete je to posledné, čo v tej chvíli potrebujete. V tomto prípade si pomocou aplikácie, ktorá meria latenciu, skontrolujte hodnotu latencie (ide o oneskorenie reakcie). Ak je príliš vysoká (napr. 1000ms a viac), tak to môže značiť, že sieť je preťažená.

  • Aká môže byť príčina: V tomto prípade je najčastejšia príčina preťaženie siete.
  • Riešenie: Stiahnite si aplikáciu, ktorá dokáže zanalyzovať vašu Wi-Fi sieť. Pravdepodobne zistíte, že Wi-Fi kanál, ktorý používate, je preťažený. Prípadne ho rušia iné signály. Tento problém je typický hlavne v husto obývaných oblastiach, kde môže dochádzať k preplneniu Wi-Fi kanálov. V tomto prípade stačí zvoliť zväčša iný kanál. Ako na to, sme vám ukázali v tomto článku.

    Wi-Fi analyzer_preplnenost kanalov
    Zdroj: Vosveteit.sk

Problémy s výkonnom

Ak ste vylúčili problémy ako preťaženie siete, radšej skontrolujte nastavenia režimu Wi-Fi siete.

  • Aká môže byť príčina: Routery sú nastavené so zmiešaným nastavením režimu 802.11, ak ste režim prestavili na napríklad 802.11n, vie to viesť práve k problému s výkonnom na zariadeniach. Inými slovami, nastavenia siete môžu byť nesprávne alebo zastarané a je ich potrebné aktualizovať.
  • Riešenie: Zvoľte zmiešaný režim, aby zariadenia s rôznymi Wi-Fi adaptérmi, mohli aj naďalej využívať pre nich navrhnuté pripojenie k routeru.

Nedostatočné zabezpečenie siete

K vašej sieti môže byť prihlásené cudzie zariadenie, ktoré využíva kapacitu vášho internetu.

  • Aká môže byť príčina: Nemáte nastavené dostatočné heslo a niekto cudzí sa pripojil k vašej Wi-Fi sieti.
  • Riešenie: Zmeňte si heslo a nastavte šifrovanie WPA3. Ak potrebujete zistiť, či niekto cudzí je pripojený k vašej Wi-Fi sieti, tak sa pozrite na varovné signály toho, že sa tak stalo. Prípadne použite túto aplikáciu.
Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Interferencie od iných zariadení

Ak pociťujete problémy s kvalitou internetu, tak tú môžu narušiť aj iné zariadenia v domácnosti, ktoré používajú na komunikáciu rovnaké frekvencie.

  • Aká môže byť príčina: Máte v domácnosti iné zariadenia, napríklad mikrovlnku, vysielačku (napr. monitor detí) a ďalšie spotrebiče, ktoré narúšajú kvalitu signálu.
  • Riešenie: Obmedzte fungovanie týchto zariadení, prípadne ich umiestnite ďalej od routeru, aby nedochádzalo na narušeniu signálu, ktorý vychádza z vysielača. V ideálnom prípade odstráňte zariadenie, aby neboli medzi vysielačom a zariadením, ktoré máte pripojené k Wi-Fi.

Nesprávne nastavený DNS server

Problémy vám môže spôsobiť aj nesprávne nastavený DNS server. Pre tých, ktorí nevedia, tak vďaka DNS si nemusíte pamätať IP adresu webu, ale len jeho názov. Ide o systém, ktorý prekladá názov stránky na IP adresu a opačne.

  • Aká môže byť príčina: DNS servery poskytujú najmä telekomunikačné spoločnosti, no nie vždy ide o server, ktorý je pre vás tou najlepšou voľbou.
  • Riešenie: Zväčša stačí zmeniť DNS server na vhodnejší, ktorý je umiestnený bližšie k vám. Návod ako na to, sme vám priniesli v tomto článku.

Mali ste nejaký problém z tých, ktoré sú v článku uvedené, a podarilo sa vám to vyriešiť? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre