Toto sú najčastejšie praktiky podvodníkov na internetových zoznamkách a sociálnych sieťach: Vyvarujte sa im!

Pozrite sa, aké praktiky podvodníci na internete využívajú najčastejšie a ktoré zoznamky a sociálne siete si často volia.

romanticky podvod online scam
Zdroj: Pixabay.com (WORSTWANTED a GDJ)

Online zoznamovacie siete či sociálne siete sú dnes bežnými spôsobami zoznamovania sa či už s našimi budúcimi partnermi alebo len priateľmi. Na internete pritom máme množstvo možností toho, akú sieť k tomu využijeme, pričom takmer každý už aspoň raz zavítal na nejakú sieť s cieľom zoznámiť sa. Tento zámer ľudí využívajú aj rôzni podvodníci, ktorí majú svoje stále praktiky s cieľom podviezť nás. Akým spôsobom to však skúšajú najčastejšie a na čo by sme si mali dať pozor? Na to sa teraz pozrieme spoločne.

Tieto zoznamovacie aplikácie sú cieľmi podvodníkov najčastejšie

Podvodníci si pre svoje praktiky volia väčšinou tie najznámejšie siete určené na zoznamovanie alebo komunikáciu. Medzi najčastejšie využívané siete podvodníkmi teda musíme zarátať populárne online zoznamky ako je Tinder či Badoo, no nechýbajú medzi nimi aj aplikácie ako OkCupid alebo Bumble. Aj keď sa tieto zoznamovacie siete snažia udržiavať čo najvyššiu možnú formu bezpečia používateľov, tak sa im to niekedy nevydarí a dostanú sa do nich aj podvodníci. Pri každej platforme by ste si teda mali dať pozor na to, s kým komunikujete a aké informácie s osobami zdieľate.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Porovnáme si však najčastejšie zoznamovacie siete, ktoré môžeme na Slovensku využiť. Jednou z nich je bezpochyby Tinder, ktorý podniká viacero krokov pre odhalenie podvodníkov. Sústreďujú sa na ich časté praktiky, pričom jednoduchým nahlásením podozrivej osoby môže prísť k jej zablokovaniu. Rovnako sa snaží táto sieť predísť aj botom, ktorí by sa na nej mohli nachádzať. Výsledkom je blokovanie po podozrivo rýchlom „swajpovaní“.

Rovako podvodníkov láka aj sieť Badoo. Aj keď snaha sociálnej siete o bezpečnosť je vysoká, pre veľký počet používateľov sa nedá naraziť na každý pokus o podvod. Populárnou aplikáciou pre komunikáciu je aj Bumble, ktorá sa snaží dať ženám väčšiu kontrolu nad komunikáciou. Aj napriek tomu by sme si ale mali dávať pozor na to, čo s druhými zdieľame. Podvodníci svoje praktiky praktizujú aj na známych sociálnych sieťach ako je Facebook, Instagram, WhatsApp či iné populárne platformy, ktoré ani zďaleka neobchádzajú.

Aké sú najčastejšie praktiky podvodníkov?

Či už využívajú sociálne siete alebo klasické platformy určené pre zoznamovanie sa, praktiky sú často rovnaké. V prvom rade by sme si mali dať pozor na falošné profily. Môžu sa za nimi skrývať boti či úplne iné osoby. Vo chvíli, kedy sa druhá osoba vydáva za niekoho iného, môžeme nazvať túto situáciu catfishing. Ľudia v takomto prípade komunikujú pod falošnou identitou a zdieľajú s nami falošné fotografie, informácie o ich vzdelaní, práci alebo aj záujmoch.

Častým pokusom podvodníkov sú aj romantické podvody. Pri romantických podvodoch sa podvodníci vydávajú za človeka v tiesni. Najskôr si získajú vaše sympatie, snažia sa, aby ste sa do nich zaľúbili. A akonáhle majú istotu, že ste sa na nich dostatočne naviazali, tak si od vás vypýtajú peniaze napríklad na dlhú cestu alebo liečbu ochorenia. Práve na peniaze by sme si mali na zoznamkách a sociálnych sieťach dávať pozor. Najčastejšie praktiky podvodníkov cielia práve na váš bankový účet. V žiadnom prípade nikomu neposkytujte informácie o vašej platobnej karte, finančnej situácii a nikomu neznámemu peniaze neposielajte.

Populárne sú aj výkupné podvody. Pri nich prichádza k vydieraniu, pretože podvodníci tvrdia, že na vás majú kompromitujúce materiály. Môže ísť o nahé fotografie, videá v chúlostivých situáciách či iné nepríjemné materiály. V žiadnom prípade ale nikomu neposielajte peniaze. V mnohých prípadoch na vás podvodníci nič nemajú a skúšajú vás len vydierať.

Na sociálnych sieťach a zoznamovacích aplikáciách sa vieme stretnúť aj s online phishingom, kedy vám podvodníci posielajú falošné odkazy. Na neznáme odkazy na internete neklikajte a v žiadnom prípade do nich nezadávajte svoje osobné a citlivé informácie.

Narazili ste niekedy na podvodníka na internete? A ako ste sa s ním vysporiadali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre