Toto sú malo známe triky, ako môžete z batérie smartfónu dostať hodiny výdrže navyše, keď to najviac potrebujete

Potrebujete z batérie smartfónu vyťažiť dlhšiu výdrž, no nemáte po ruke zásuvku? Pozrite sa, ktoré funkcie sa oplatí vypnúť, aby vám telefón vydržal pracovať dlhšie.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Batérie našich telefónov sú najviac skúšanými komponentami. Nie je ničím nezvyčajným, že plynúcim časom strácajú na kapacite. Platí to dokonca aj v prípade smartfónov, ktoré sú odložené v zásuvke stola dlhšiu dobu. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú v jej vnútri.

Pravdepodobne aj vám sa už stalo, že ste boli na ceste z jedného konca republiky na druhý, no batéria telefónu vám začala hlásiť, že jej dochádza šťava, ale nemali ste po ruke elektrickú zásuvku, aby ste si dobili telefón. Poďme sa spolu nižšie pozrieť na viacero trikov, pomocou ktorých môžete mobilu dopriať niekoľko desiatok minút až hodín života navyše, kým sa vybije.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako predĺžiť výdrž batérie v kritickej situácii

Zapnite si režim Šetrenia energia

Prvý a pravdepodobne najúčinnejší trik je režim Šetrenia energie. Tento režim vo svojej podstate robí to, že vám vypne väčšinu funkcií telefónu, no tie základné, ako je napríklad telefonovanie či možnosť prijímať správy, vám zostanú aktívne. Nebudú sa vám napríklad neustále aktualizovať informácie z aplikácií na pozadí telefónu, vypne sa vám hlasový asistent, zníži sa vám jas obrazovky a podobne.

Setrenie baterie smartfonu_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite si 5G

Prejdime ale teraz k ďalším možnostiam, ako môžeme ušetriť energiu telefónu. Režim Šetrenia je extrém a niekedy chceme zostať online. Dnes nie je ničím výnimočným, ak máte telefón s podporou 5G technológie. Ide o nový štandard, ktorý prináša viacero výhod, no málokto vie, že je viac energeticky náročnejší ako je to v prípade 4G/LTE sietí. Nehovor viac o tom, že pokrytie tohto typu siete je o niečo slabšie, čo si vyžaduje viac energie, aby telefón zostal stále pripojený k 5G. Rovnako by ste mali vypnúť tento štandard, ak ste mimo pokrytia tohto typu siete. Dôvodom je, že smartfón sa v pravidelných intervaloch snaží pripojiť k 5G sieti, čo spotrebúva energiu telefónu.

Znížte si jas displeja

Samozrejme, displej je jedným z najväčších žrútov energie. Rozdiel vo výdrži, ak máte nastavený maximálny jas displeja verzus minimálny, môže kľudne dosahovať aj niekoľko hodín. Preto, ak potrebujete vyťažiť z batérie telefónu viac a ste práve na ceste niekam a nemáte možnosť dobiť batériu, tak určite ho znížte na minimum.

jas displeja smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Použite Tmavý režim

Ďalším trikom, ako môžete vyťažiť z batérie desiatky minút navyše, je prepnutie telefónu do Tmavého režimu. V priemere Tmavý režim je schopný zredukovať spotrebu energie takmer do 10% oproti svetlému. Tento trik je obzvlášť účinný, ak máte telefón s displejom typu AMOLED.

Znížte frekvenciu displeja

Možno ste to nevedeli, ale aj frekvencia displeja vplýva na to, ako dlho vám vydrží telefón fungovať na jedno nabitie. Dnešné telefóny dokážu zobrazovať aj 120 Hz za sekundy, prípadne viac. Ak znížite frekvenciu zo 120 Hz na 60 Hz, čo bol niekoľko rokov dozadu štandard, tak môžete ušetriť až do 10% energie, ktorú spotrebuje obrazovka telefónu.

Pozor na GPS

Jedným z ďalších veľkých žrútov energie je aj GPS. K tejto funkcii pristupuje viacero aplikácií a to v pravidelných intervaloch. Keď hovoríme o pravidelných intervaloch, tak máme na mysli niekoľko minútové časové úseky. Preto je vhodné, ak chcete zo smartfónu vyťažiť niekoľko minút výdrže až desiatok navyše, tak si funkciu vypnite.

GPS_sledovanie polohy
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite si automatickú synchronizáciu

Mať aktuálne informácie z aplikácií po ruke, je užitočná funkcia. No neplatí to v situácii, keď nemáte prístup k elektrickej sieti a potrebujete, aby vám telefón vydržal fungovať. Na pozadí telefónu sa neustále aktualizujú e-maily, správy zo sociálnych sietí, informácie o počasí a podobne. Vypnutie tejto funkcie vám môže pridať desiatky minút výdrže naviac.

Ak máte k dispozícii Wi-Fi namiesto mobilných dát, použite Wi-Fi

Rovnako treba povedať, že ak máte k dispozícii Wi-Fi sieť, napríklad vo vlaku, tak je lepšie vypnúť mobilné dáta a používať namiesto nich bezdrôtové pripojenie. Dôvodom je, že Wi-Fi spotrebúva menej energie ako mobilné dáta. Rozdiel v spotrebe energie sa pohybuje okolo 50%. Rovnako sa odporúča, ak nepotrebujete zostať v spojení, aby ste prepli telefón do režimu Lietadla, kedy sa telefón odpojí od siete. Je to vhodné hlavne v situácii, ak máte slabý signál. Telefón totiž míňa oveľa viac energie, aby udržal váš telefón pripojený, ako keď máte plný signál.

WiFi vs Mobilne data
Zdroj: Vosveteit.sk, logá

Vyhnite sa náročným aktivitám

Rovnako by sme nemali zabúdať na to, že ak chceme ušetriť energiu batérie, tak by sme sa mali vyhnúť aktivitám, ako je napríklad sledovanie filmov, používanie navigácie, hraniu hier a podobne. Taktiež veľkým žrútom energie sú aj aplikácie sociálnych sietí, ktoré sa okrem iného neustále aktualizujú.

Aké funkcie vypínate vy, keď potrebujete z telefónu dostať niekoľko desiatok minút či hodín výdrže navyše? Podeľte sa s tipmi s nami nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre