Toto je 5 vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste surfovali na internete viac bezpečne. Nepodceňujte ich, môže vás to vyjsť draho

Online priestor je plný nástrah, ktorými od vás chcú podvodníci získať osobné údaje alebo rovno financie. Ako si zariadiť čo najbezpečnejšie fungovanie v online priestore?

komplikovane heslo
Zdroj: Celia Ong / Shutterstock.com

Keď sa zlodeji v minulosti chceli obohatiť, ich potencionálnymi obeťami boli bohatí šľachtici alebo banky. V dnešnej dobe to majú zlodeji omnoho jednoduchšie, na internete sú totiž stámilióny užívateľov, ktorých môžu priamo či nepriamo okradnúť. Nemusia teda cieliť len na úzko profilových ľudí, lebo môžu svoju útoky realizovať vo veľkej škále, Akých zásad sa máte držať, aby ste si proti podvodníkom nastavili čo najväčšiu bezpečnosť?

Ako používať internet viac bezpečne, aby ste sa nestali obeťou hackerov

Dvojstupňové overenie

Dvojstupňové overenie je najefektívnejší spôsob, ako si zaistiť bezpečnosť proti útokom na vaše účty. Aj keď sa totiž hackerovi podarí prelomiť vaše heslo, alebo heslo získa z nejakej uniknutej databázy, do účtu sa dostane až vtedy, keď prístup do účtu schválite na druhom zariadení cez telefónne číslo alebo SMS správu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zriaďte si teda dvojstupňové overenie všade, kde sa dá, najmä na sociálnych sieťach a e-mailoch, ktoré máte prepojené s ostatnými účtami ako prihlasovací prostriedok.

Používajte rozličné heslá

U služieb, ktoré neposkytujú dvojstupňové overenie, alebo u ktorých ste si ho nechceli zriadiť, chráni vašu bezpečnosť jedine heslo. Pri heslách by ste sa mali riadiť dvomi zásadami: heslo nesmie byť jednoduché a nesmie sa opakovať u viacerých účtov.

Heslo by malo mať aspoň 8 znakov (čím viac, tým lepšie) a malo by obsahovať veľké aj malé písmená, číslice a  iné znaky. Dobrým príkladom môže ľahko zapamätateľná fráza pre vás. Napríklad „6OpicSPozera^“. Prelomenie takéhoto hesla, by trvalo útočníkovi neuveriteľné dlhú dobu. Čím je heslo dlhšie a komplikovanejšie, tým ťažšie ho hackeri prelomia.

Nepoužívajte to isté heslo vo viacerých účtoch

Heslo by ste zároveň nemali používať u viacerých účtoch súčasne. Ak sa totiž hacker čo i len raz dostane ku vášmu heslu, buď to prelomením, alebo ukradnutím z databázy, má automaticky prístup aj do všetkých účtov, kde používate rovnaké heslo.

Pochopiteľne, nie každý si dokáže zapamätať rozličné heslá pre každý účet. Heslá nemusíte skladať iba z náhodných zhlukov znakov, môžete si ich vyskladať aj na základe frázy, obľúbenej pesničky, alebo niečoho jedinečného. Celý tento proces si môžete uľahčiť aj aplikáciou na správu hesiel.

prihlasovacie udaje
Zdroj: Unsplash.com (Markus Spiske), pngtree.com, Vosveteit

Aktualizujte operačný systém, aplikácie a antivírus

Hackeri sa k vašim citlivým údajom môžu dostať nie len priamym phishingom alebo hrubým prelomením hesla, ale aj cez vírusy, ktoré si môžete do vášho zariadenia priamo či nepriamo stiahnuť.

Preto je potrebné neustále sťahovať najnovšiu verziu antivírusu a operačného systému. Vývojári antivírusov a operačných systémov neustále hľadajú najnovšie bezpečnostné riziká a snažia sa na ne reagovať aktualizáciami ich bezpečnostných programov. Samozrejme, nemali by sme zabúdať ani na pravidelné aktualizácie aplikácií a hier. Tie rovnako predstavujú pre útočníkov dvere, ako sa dostať do vášho zariadenia. Majte na pamäti, že niektoré aplikácie či operačné systémy a podobne, už nie sú softvérovo podporované. Od takéhoto softvéru by sme mali dať ruky preč. Odborne sa takémuto softvéru hovorí „Opustené aplikácie“ a predstavuje pre vás veľké bezpečnostné riziko.

Milióny opustených aplikácií na Google Play Store predstavuje problém
Zdroj: Unsplash (Joshua Sortino), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Overujte si, komu zdieľate svoje dáta

Väčšina súčasných útokov v online priestore už nevykonávajú typickí hackeri v čiernych mikinách, ktorí sa snažia prelomiť heslá, ale rafinovaní podvodníci, ktorí používajú metódy sociálneho inžinierstva. Snažia sa vás rôznymi spôsobmi oklamať k tomu, aby ste im svoje osobné údaje, alebo rovno financie, poskytli dobrovoľne. Vzdelávajte sa preto v problematike online bezpečnosti, no najmä, rozmýšľate kriticky. Ak vám zavolá zamestnanec banky, že potrebuje vaše údaje, majte sa preto na pozore a pýtajte sa sami seba, prečo by potrebovala banka moje údaje, ktoré už dávno má? Rovnako buďte obozretný, aj keď vám budú volať s rôznymi ponukami alebo (falošný) policajti a budú od vás požadovať peniaze či niečo podobné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre