Google radí, ako sa zbaviť vírusov v telefóne. Tieto kroky sú kľúčom k ich odstráneniu

Google vysvetľuje, aké symptómy môžu znamenať prítomnosť vírusu vo vašom telefóne a taktiež radí, ako sa vírusu v telefóne zbaviť.

adver v smartfone virus skodlivy softver
Zdroj: Aaban / Shutterstock.com

Hackeri a podvodníci poznajú rôzne spôsoby, ako uškodiť bežným ľuďom. Často na to používajú tzv. vírusy, alebo malware, ktorý infikujú zariadenie a následne obete buď potajme špehujú, alebo kradnú citlivé údaje, napríklad údaje z bankových kariet. Google v svojom Centre pomoci radí, ako vírusy rozoznať a ako sa ich zbaviť.

Ako rozpoznať, že máte v smartfóne vírus?

Google najprv vymenúva niekoľko symptómov, podľa ktorých viete rozoznať, či máte v svojom telefóne vírus alebo iný škodlivý softvér. Rozdeľuje ich pritom na všeobecné symptómy, a znaky, ktoré sa dotýkajú priamo Google prehliadača.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všeobecné symptómy infikovaného smartfónu vírusom

  • Zariadenie vás upozorní o víruse (pozor, takéto upozornenie nepríde prostredníctvom reklamy. Reklamy, ktoré vám hovoria, že máte vírus, sú paradoxne väčšinou trójske kone s vlastným vírusom).
  • Antivírusový softvér, ktorý používate, prestal fungovať.
  • Výrazný pokles rýchlosti vášho mobilu či sekanie mobilu.
  • Výrazný, nečakaný pokles voľného miesta v ukladacom priestore.
  • Vaše zariadenie prestáva fungovať správne, alebo úplne prestalo fungovať.

Symptómy vírusu od prehliadača Google

  • Prehliadač Google vás upozorní, že ste napadnutý vírusom (opäť, rozoznávajte, či ide skutočne o systémovú notifikáciu, alebo o falošnú reklamu).
  • Vyskakujúce reklamy, ktoré niekedy nejde ani zrušiť.
  • Neželané Rozšírenia Chrome, ktoré sa vám stiahli bez vášho povolenia.
  • Vyhľadávanie na internete sa vám vymyká spod kontroly, objavujú sa vám neznáme stránky alebo reklamy.
  • Vaša domovská stránka v Google Chrome sa mení bez vášho povolenia.

Ostatné symptómy vírusu

Vaši priatelia od vás dostali e-maily, alebo správy na sociálnych sieťach, ktoré ste nikdy nenapísali. Do hĺbky o tomto podvode informujeme na našom portáli pomerne často. Pri tomto útoku hacker, resp. podvodník, zväčša získa prihlasovacie údaje do rôznych služieb, ako je napríklad Facebook. Pri tomto útoku hackeri využívajú často softvér známy ako keylogger, ktorý monitoruje klávesy, ktoré ste klikli.

Ako odstrániť vírus z telefónu?

Uistite sa, že máte zapnutý Google Play Protect

  1. Otvorte si Obchod Play.
  2. Vpravo hore kliknite na svoju profilovku.
  3. Kliknite na Play Protect a vpravo hore na ikonku nastavení.
  4. Zapnite si Kontrolu aplikácií pomocou služby Play Protect.

Ako odstrániť škodlivý vírus zo smartfónu?

Aktualizujte si softvér

Ak vám príde upozornenie s možnosťou aktualizovať si softvér, aktualizujte si ho. Či máte k dispozícii najaktuálnejšiu verziu softvéru, si môžete overiť aj v sekcii O telefóne v nastaveniach.

Stiahnuť si môžete aj aktualizáciu bezpečnostného systému Google Play Protect. Skontrolovať si jej dostupnosť môžete v Nastaveniach > Stav zabezpečenia > Aktualizácia systému Google Play.

Aktualizujte si aj aplikácie

Nezabúdajte na to, že chybu vo softvéri môžu mať aj aplikácie, cez ktorú vás napadol hacker, a preto si aktualizujte všetky aplikácie cez Obchod Play. Môžete tak spraviť cez vstavaného Správcu aplikácií v Obchode Play.

Vymažte nedôveryhodné aplikácie

Vymažte si všetky aplikácie, ktoré nepotrebujete, ktorým nedôverujete, alebo ktoré ste si stiahli z nedôveryhodných zdrojov. Odporúčame sa vám hlavne pozrieť po aplikáciách, ktoré pýtajú invazívne povolenia, napríklad pristupujú k úložisku smartfónu, k upozorneniam či k SMS správam alebo aplikácii Telefón.

Zoznam všetkých aplikácií nájdete v nastaveniach smartfónu na karte Aplikácie. Tam si môžete vybrané aplikácie rovno aj odinštalovať.

Otvorte si Kontrolu zabezpečenia vášho Google účtu

Choďte na oficiálnu stránku Ochrany účtu Google. Otvorte si tam Tipy na zabezpečenie pre vás. Dostať sa tam môžete aj priamo cez tento link.

Stránka vám ponúkne mnoho možností, ako ochrániť bezpečnosť vášho Google účtu. Dostanete prehľad prihlásených zariadení, môžete si skontrolovať vaše heslá, zapnúť Zlepšené bezpečné prehliadanie pre váš účet, zobraziť si vaše nedávne prihlásenia do účtu, zapnúť si dvojstupňové overenie, odstrániť prístup k účtu aplikáciám tretích strán či zablokovať e-mailové adresy.

Skontrolujte si smartfón cez Google Play Protect

Možno ste to nevedeli, ale Android telefóny majú vstavaný antivírus, konkrétne Google Play Protect. K nemu sa dostanete cez Obchod Play, prostredníctvom ktorého môžete preskenovať aplikácie v telefóne, či nemáte v ňom vírus.

V rámci týchto nastavení vám odporúčame zapnúť kontrolu aj aplikácií, ktoré ste nainštalovali mimo Obchodu Google Play.

Reštartujte telefón do továrenských nastavení

Ak vám nepomohol žiaden z hore zmienených krokov, neostáva vám nič iné, ako totálne zreštartovať váš telefón do továrenských nastavení. Toto reštartovanie vymaže z vášho mobilu všetky údaje. V podstate bude akoby ste si ho práve kúpili z predajne. Uistite sa teda, či máte všetky potrebné dáta zálohované na cloude, a či sa k nim viete dostať. V opačnom prípade o ne pri reštarte do továrenských nastavení prídete. Rovnako však telefón príde o všetky vírusy, ktoré boli na ňom inštalované potajomky.

A ak vám nepomohol ani reštart do továrenských nastavení, Google radí už len kontaktovať výrobcu zariadenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre