BezpečnosťNávody

Ako si môžete zabezpečiť Gmail účet, aby sa vám nikto cudzí do neho nedostal?

Gmail schováva mnoho informácií o nás. Pozrite sa, ako si ho môžete pomocou dvojstupňového overenia zabezpečiť, aby ste sa vyhli hacknutiu.

Google nenecháva zabezpečenie účtov svojich používateľov na náhodu. Aj preto patria Google účty medzi tie najzabezpečenejšie. O agresivite overovania identity a zasielaní notifikácií zo strany Google vznikli aj mnohé memes, no predsa len existujú spôsoby, ako ešte o čosi zlepšiť zabezpečenie vášho účtu.

Dvojstupňové overenie

Kombinácia kvalitného hesla s overovaním identity cez váš smartfón vie vytvoriť neuveriteľne silnú a bezpečnú dvojicu. Takto zabezpečený účet je neuveriteľne ťažké prelomiť, čo eliminuje akýkoľvek nepovolaný vstup do vašich e-mailov, či záloh.

Na zapnutie dvojstupňového overenia prejdite na stránku Účet Google. Na tejto stránke prejdite do sekcie Zabezpečenie. Potom nájdite možnosť Dvojstupňové overenie.

dvojstupňové overenie google 1
Zdroj: vosveteit.sk

Kliknite na danú možnosť a následne na tlačidlo Začíname. Následne už iba postupujte podľa návodu.

dvojstupňové overenie google 2
Zdroj: vosveteit.sk

Používanie výziev od Googlu

Dvojstupňové overenie si viete nastaviť rôznymi spôsobmi, a to napríklad pomocou hlasovej alebo textovej správy na vaše číslo, prípadne pomocou aplikácie Authenticator. Táto aplikácia generuje každých pár sekúnd nový kód a je omnoho viac bezpečnejšia, než kód zaslaný pomocou SMS správy. Tie totiž nie sú až tak zabezpečené.

Google Authenticator
Google Authenticator
Developer: Google LLC
Price: Free

Google vám ale nebude priamo odporúčať ani aplikáciu Authenticator, ale ich automatickú výzvu. Ak ste totiž na vašom smartfóne prihlásený do rovnakého Google účtu, tak viete svoju identitu overiť ešte o čosi rýchlejšie. Pri prihlásení z nového zariadenia Google zašle na váš smartfón výzvu, ktorá sa zobrazí v podobe okna. V tomto okne jednoducho zakliknete možnosť áno alebo nie. Proces overenia identity je preto oveľa rýchlejší a pohodlnejší.

Samozrejme si ako spôsob overenia môžete nastaviť viacero možností naraz, výber je na vás. Predvolený spôsob sa ale bude ponúkať vždy ako prvý. Ak ale budete potrebovať overiť identitu, tak si budete vedieť vybrať spôsob jej overenia.

google zoznam overení
Zdroj: vosveteit.sk

Napriek tomu, že Google niekedy až príliš agresívne dáva najavo to, že sa do vášho zariadenia prihlásilo nové zariadenia (notifikácie, zasielanie správ na záložný e-mail), netreba zabezpečenie svojho účtu podceniť. Dvojstupňové overenie je nielen v prípade Google účtu to najlepšie a najbezpečnejšie, čo môžeme urobiť. Google si ale zaslúži bonusový bod za to, že nám toto overenie uľahčuje rýchlymi výzvami.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close