4 chyby, ktoré ničia batériu vo vašom smartfóne. Robíte ich aj vy? My často…

Batéria v našom smartfóne sa logicky opotrebováva. My ale často robíme veci, ktoré toto opotrebenie urýchľujú.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Dĺžka výdrže na jedno nabitie je jedným z hlavných parametrov, ktoré si na smartfóne všímame. Samotná dĺžka sa samozrejme líši od používateľa, no existujú isté zvyky, ktoré ničia túto výdrž rovnako. Na informáciu upozornil web howtogeek.com.

Znižovania zdravia batérie

Batéria má svoju životnosť. Čím je staršia, tým sa aj viac opotrebováva a jej kapacita je nižšia, čo vyústi ku kratšej výdrži na jedno nabitie. Hovoríme o životnom cykle batérie. Väčšinou batéria vydrží 300 až 600 nabíjaní v závislosti od toho, ako nabíjame náš telefón. A my často robíme kroky, ktoré toto opotrebovávanie urýchľujú. Poďme sa preto pozrieť na najčastejšie chyby pri zaobchádzaní s batériou v smartfóne. Majitelia iPhonov majú v tomto výhodu, pretože si vedia zdravie batérie overiť v nastaveniach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Používanie lacných a poškodených káblov

Rôznofarebné a odlišné nabíjacie káble sa dajú na internete kúpiť doslova za pár centov. Niekde sa ale pri výrobe takéhoto kábla musí šetriť a zväčša je to kvalita. Tieto káble väčšinou nespĺňajú rôzne štandardy a ich používaním si poškodiť batériu, ale aj nabíjací výstup.

usb type c_uvodny_obrazok
Zdroj: YT

Tu ale neriskujete iba zdravie vašej batérie, ale aj to vaše. Kedykoľvek totiž môže dôjsť ku skratu. Následky takého niečoho za tých pár eur určite nestoja. Používajte preto originálne a nepoškodené káble.

Úplné vybíjanie

Batérie už dávno netreba raz za čas kalibrovať a preto je vybitie smartfónu na úplnú nulu úplne zbytočné. Ba priam naopak, zdraviu batérie to škodí oveľa viac. Dnešné batérie sa opotrebovávajú najmenej v okne od 20 do 80 percent. Preto ak sa dá tak s percentami nechoďte pod túto hranicu. Dôvodom je napätie v batérii, ktoré vplýva na chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri. Tu ale treba uviesť, že niektorí výrobcovia smartfónov softvérovo upravujú úroveň nabitia a to spôsobom, že napríklad vidíte, že máte telefón nabitý na 100%, ale v skutočnosti je podnabitý na menej.

Zbytočne dlhé nabíjanie

Opak zlozvyku vyššie je zbytočne dlhé nabíjanie. Smartfóny nabíjanie síce automaticky pri dosiahnutí stropu vypnú, no ak percentá poklesnú na 99, tak sa znova začne proces nabíjania. To okrem iného vytvára zbytočné teplo, ktoré určite nepomáha zdraviu batérie. Preto smartfón radšej nabíjajte pravidelne v krátkych intervaloch.

technologia rychleho nabijania_rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

Vystavovanie prílišnému teplu

Batérii nerobí dobré prílišné teplo. To vie byť problém najmä v najbližších mesiacoch. Smartfón často používame ako navigáciu v aute, na ktoré pečie slnko a do toho smartfón aj nabíjame. To je doslova peklo pre batériu a jej zdravie. Preto ak sa dá, tak sa vyhnite zvýšeným teplotám svojho zariadenia. Dôvodom, prečo batérie nemajú rady teplo je, že to urýchľuje chemické procesy, ktoré prebehajú vo vnútri. Dajte si ale pozor, platí to aj naopak a preto by sme telefón nemali vystavovať ani príliš nízkym teplotám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre