BezpečnosťSpravodajstvo

„Sme oficiálne v kybernetickej vojne s proruskou hackerskou skupinou“, hovoria Anonymous

Hackerský kolektív Anonymous oficiálne deklaroval kybernetickú vojnu hackerom zo skupiny Killnet.ru, ktorí podporujú Rusko.

Hackerský kolektív Anonymous netreba nikomu zvlášť predstavovať. Ide o hackerov, ktorí sa dostali v priebehu posledných dvoch mesiacov do pozornosti širokej verejnosti a to najmä v súvislosti s útokmi na ruské inštitúcie a firmy. Pre tých, ktorí nevedia, tak Anonymous vyhlásili Rusku vojnu na kybernetickom fronte potom, ako vojensky napadli nášho východného suseda.

Bolo by ale naivné si myslieť, že existujú len Anonymous. V kybernetickom priestore vystupujú tisícky ďalších hackerských buniek, pričom každá z nich háji svoje záujmy. A hoci celý demokratický svet odmietol kroky Ruska, tak medzi hackermi nájdeme aj takých, ktorí sympatizujú s Putinovým režimom. V minulosti sme mohli byť napríklad svedkami toho, že hackeri šírili škodlivý kód prostredníctvom softvéru Liberator, ktorý mal slúžiť na ochromenie ruskej IT infraštruktúry. Robil ale presný opak.

„Sme vo vojne s Killnet.ru“, hovoria Anonymous

Najnovšie Anonymous prostredníctvom sociálnej siete Twitter hovoria, že sú oficiálne vo vojne s hackermi zo skupiny Killnet.ru. Ide o hackerov, ktorí sympatizujú s Ruskom.

Hackeri z Killnet.ru sa dostali v posledných dňoch do pozornosti najmä z dôvodu, že vykonali sériu kybernetických útokov na krajiny, ktoré podporujú Ukrajinu. Spomenúť môžeme napríklad útoky namierené na niekoľko vládnych talianskych stránok, či radu DDoS útokov na Poľsko.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Killnet.ru je pomerne mladá hackerská skupina, ktorá vznikla začiatkom tohto roka. Podľa oficiálnych vyjadrení hackerov, ich úlohou je chrániť počítačové dáta klientov pred kybernetickými útokmi. Programátori ich služby nazývajú aj ako „prvý decentralizovaný botnet na svete“. Killnet hovoria, že dáta ich zákazníkov neukladajú v databázach a neprenášajú ich na servery hostingových služieb, ale využívajú technológiu WEB3. Znamená to, že dáta zákazníkov hackerov sú distribuované cez Blockchain a nie sú k dispozícii orgánom činným v trestnom konaní.

Killnet.ru začiatkom marca poslali správu ruským občanom, aby nikdy nepochybovali o svojej krajine. Vo videu nižšie rovnako hovoria, že zhodili webovú stránku, ktorá patrí skupine Anonymous.

Anonymous v súvislosti útokom vyššie už viackrát uviedli, že žiadnu oficiálnu stránku nemajú, a teda vlastne nevedia, koho hackli. V súčasnosti nie je jasné, ako presne vyzerá kybernetická vojna medzi týmito hackerskými skupinami. No zdá sa, že Anonymous popri bežných útokoch na IT infraštruktúru Ruska, narúšajú aj riadny chod serverov Killnet.ru, naznačujú mnohé príspevky na sociálnej sieti.

Na druhej strane, skupina Killnet.ru sa snaží narúšať viacero styčných bodov kybernetickej infraštruktúru krajín, ktoré podporujú Ukrajinu.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close