Americká FBI radí, ako sa môžete vyhnúť hacknutiu smartfónu. Dodržujete tieto pravidlá, či nie?

Zabezpečenie nielen na internete je v poslednej dobe rozoberaná téma. FBI zverejnila top kroky pre jej zlepšenie voči hackerom.

FBI hacknutie smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), pngimg.com

Americký vládny orgán FBI zverejnil top kroky k zlepšeniu zabezpečenia proti útokom hackerov. Niektoré z nich sú známe, no niektoré môžu byť pre vás novinkou. Pod tento zoznam sa podpísali aj viaceré agentúry na čele s CISA, NSA, či autority viacerých vlád, ako napríklad Kanada, Nový Zéland, Holandsko, či Spojené kráľovstvo. Na informáciu upozornil web thesun.co.uk.

Spôsoby, akými vedia útočníci nielen na internete získať od obete citlivé údaje, či prístup k zariadeniu sú rôzne. FBI ale zhromaždila tie najúčinnejšie kroky k zlepšeniu vášho zabezpečenia. Poďme sa na nich teda pozrieť.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Dvojfaktorové overenie

Pridanie ďalšej bariéry pri overovaní identity je zrejme najúčinnejší, no zároveň aj najjednoduchší krok. Útočník pri takomto overení potrebuje nielen vaše prihlasovacie údaje, ale taktiež aj váš smartfón, na ktorý dostanete overovací kód, ktorý má obmedzenú platnosť. A to je už celkom tvrdý oriešok aj pre skúseného hackera.

Dávajte si pozor na rôzne povolenia

Aplikácie sa často snažia získať prístup aj k údajom, ktoré ich nemajú čo zaujímať. Preto povolenia pri prvotnom spustení aplikácie iba neodklikávajte, ale pozorne si ich prečítajte. Ak aplikácia kalkulačky potrebuje prístup k vášmu zoznamu kontaktov, tak zrejme nebude niečo v poriadku.

google chrome 88 udelenie povoleni
Zdroj: 9to5google

Aktualizovanie softvéru

Pravidelná aktualizácia sa týka nielen softvéru v smartfóne, ale aj na počítači. Nielen operačný systém, ale aj aplikácie dostávajú pravidelné aktualizácie. Pridané sú okrem nových funkcionalít aj rôzne bezpečnostné vylepšenia a záplaty, ktoré vás o čosi viac ubránia od útoku hackera.

Používajte kvalitné heslo

Ľudia sú nepoučiteľní. Každý rok o tom hovoria rôzne rebríčky, ktoré poukazujú na jednoduchosť hesiel. Heslo typu abcde alebo 12345 jednoducho nestačí. Ideálne je používať kombináciu malých a veľkých znakov so znakmi špeciálnymi a taktiež s číslicami. Ak si heslá neradi pamätáte, tak využite aplikácie, ktoré si to za vás zapamätajú. Príkladom môže byť Správca hesiel od Googlu.

Overte si služby VPN

VPN služby sú v poslednom čase mimoriadne populárne. No poskytovateľov týchto služieb je neúrekom a preto je logické, že sú medzi nimi aj tí menej kvalitní. Používaním VPN služieb určite zvýšite svoju bezpečnosť, no najprv si dobre overte svojho poskytovateľa.

Ako nastaviť VPN sieť na androide?
Zdroj: Unsplash (Privecstasy)

Zabezpečenie cloudových služieb

Tak ako pri VPN, aj služby virtuálnych úložísk si treba overiť. Na takýchto úložiskách si totiž ukladáme súkromné veci a preto by vás určite malo zaujímať zabezpečenie týchto cloudov.

Dávajte si pozor na phishing

Phishingové útoky sú mimoriadne populárne. Hacker sa v nich snaží svoju obeť oklamať tak, že sa vydáva za jej známeho, prípadne za nejakú oficiálnu inštitúciu alebo banku. Obeť v domnienke, že odpovedá niekomu známemu často zašle rôzne citlivé údaje. Tomu, ako takúto správu odhaliť sme sa venovali v tomto článku.

phishing
Zdroj: pixabay.com

Používanie ochranných programov

V tomto prípade nemusí ísť práve o antivírusový program. Je ale dôležité mať aspoň istú vrstvu ochrany, najmä vtedy, ak často z internetu sťahujete nejaké súbory. V prípade systému Windows bohato postačí základná ochrana, no občas si počítač skontrolujte napríklad programom Malwarebytes.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre