Tieto typy aplikácií dokážu batériu smartfónu vybíjať najviac: Stavíme sa, že ich používate aj vy!

Týmto typom aplikácií by ste sa mali vyhýbať, prípadne obmedziť ich povolenia. Dokážu nám totiž extrémne vybíjať batériu.

slaba bateria vybijanie
Zdroj: YouTube (Mr. Zhao)

Výdrž batérie je pre mnohých používateľov veľmi citlivá téma. Smartfóny sa dnes na trhu nachádzajú s rôznymi kapacitami batérií, pričom na výdrž zariadenia vplýva aj čas používania, typ displeja, rôzne nastavenia a tiež aj ostatný hardvér ako aj čipset. Nehovor viac o softvéri, ktorý rovnako vie narobiť neplechu, ak nie je dobre optimalizovaný.

Niektoré modely teda dokážu na jedno nabitie vydržať pokojne aj celý deň a nepotrebujú sa pripájať k nabíjačke. Iné zasa nabíjame len po niekoľkých hodinách od plného nabitia. V takom prípade sa snažíme pátrať po zdroji rýchleho vybíjania, pričom za tým častokrát stojí celý zástup aplikácií. Niektoré typy totiž dokážu našu batériu vybíjať viac ako ostatné a my by sme sa ich teda mali zbaviť, prípadne ich obmedziť. A o tom, o aké aplikácie konkrétne ide, nás informoval portál slashgear.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto typy aplikácií vybíjajú batériu najviac

Najväčšou záťažou na batériu je typ aplikácií, ktorý využíva veľké množstvo používateľov. Ide o aplikácie, ktoré zaznamenávajú fyzickú aktivitu, teda tzv. fitness trackery. Tieto aplikácie môžeme párovať so zariadeniami ako fitness náramky, prípadne inteligentnými hodinkami. Napriek tomu môžeme takýmto aplikáciám povoliť, aby nám napríklad počítali kroky či zaznamenávali trasy prostredníctvom GPS, čo dokáže vybiť batériu naozaj rýchlo. Okrem toho musíme rátať aj s procesmi na pozadí, ktoré takéto aplikácie bezpochyby využívajú.

WhatsApp_aplikacia
Zdroj: unsplash.com (Adem AY)

Okrem toho sú populárnou kategóriou aj aplikácie od operátora. Či už si kúpime smartfón od operátora alebo sa pridajú až po vložení karty SIM, aj mobilní operátori dokážu do zariadenia priniesť nejaké množstvo aplikácií. Tie nevieme odinštalovať, ide teda o nepotrebný bloatware. Nevýhodou však sú opäť procesy na pozadí, ktoré prichádzajú spolu aj s týmito aplikáciami. Výhodou našich smartfónov však je, že viacerí slovenskí operátori možnosť pridania extra aplikácií nevyužívajú.

Treba ale uviesť, že tento typ aplikácií možno vymazať aj bez odomknutia (takzvaného rootu zariadenia), ale i o náročnejší proces, ako „len vymazanie“ bežných aplikácií. Dovoľte nám, dať vám v súvislosti s touto témou do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme.

Ďalšou kategóriou sú sociálne siete a aplikácie pre zoznamovanie sa

Nikoho zrejme neprekvapí, že veľa batérie vyžadujú aj aplikácie pre komunikáciu. Trávime s nimi mnoho času a častokrát vôbec neriešime, aké povolenia tieto aplikácie získajú. Pokojne im dáme povolenie, aby neustále monitorovali našu polohu prostredníctvom GPS. Tento typ aplikácií teda dokáže využívať aktívne naozaj každú jednu súčasť nášho zariadenia nehovoriac o tom, že strávime aj veľa času za obrazovkou napríklad pri scrollovaní domovskej stránky s príspevkami. V takomto prípade aspoň využite tmavý režim aplikácie, teda ak teda vlastníte OLED displej, ktorý dokáže šetriť energiu.

premiove_aplikacie_main
Zdroj: Vosveteit.sk

Problémom však vedia byť zoznamovacie aplikácie, pri ktorých vieme tiež stráviť veľa času a nepodporujú tmavý režim. Ďalším typom aplikácií s najväčšou konzumáciou batérie vedia byť aplikácie pre videočety, streamovacie služby a do výberu veľkých „žrútov“ batérie sa dostala aj populárna aplikácia pre učenie sa jazykov s názvom Duolingo.

aplikacie minajuce najviac baterie
Zdroj: pCloud

Widgety sú samostatnou kategóriou

Medzi aplikácie, ktoré rovnako bývajú veľkými žrútmi energie, patria aj widgety. Ide o typ aplikácií, ktoré sa obnovujú príliš často, aby sme mali neustále aktuálne informácie na obrazovke smartfónu. Je dobré preto zvážiť, koľko a aké widgety máme na displeji vrátane ich frekvencia obnovovania.

Mimochodom, ak by ste potrebovali identifikovať aplikácie, ktoré sú najväčším žrútom energie vo vašom smartfóne, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti návod, ako na to.

Viete, ktorá aplikácia spotrebováva vašu batériu najviac? A ako sa tejto spotrebe vyhýbate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre