Tieto 3 funkcie slúžia na to, aby obsah správ, ktoré posielate cez aplikácie, zostal neodhalený. Máte ich zapnuté?!
Ak pravidelne posielate správy cez rôzne chatovacie aplikácie a chcete si chrániť obsah konverzácií, tak si zapnite tieto tri funkcie.
Pravdepodobne aj vy používate na komunikáciu s vašimi blízkymi osobami, priateľmi či s kolegami z práce chatovacie aplikácie. Prostredníctvom konverzácií si často vymieňame aj citlivé informácie. Môže ísť napríklad o fotografie, dokumenty, doklady, údaje z rôznych platobných systémov a podobne. Tých typov citlivých informácie, ktoré medzi sebou zdieľame, je veľké množstvo. Poďme sa nižšie pozrieť na základné funkcie tých najpopulárnejších aplikácií, ako sú napríklad WhatsApp, Messenger, Signal, Telegram a ďalších, ktoré by sme mali používať, ak chceme, aby naše konverzácie boli chránene pred zrakom cudzích osôb.
Tieto funkcie používajte, aby ste si chránili konverzácie
End-to-end šifrovanie
End-to-end šifrovanie je základná funkcia, ktorú by ste mali mať aktívnu, ak si chcete chrániť obsah správ. A hoci je tou najzakladanejšou, tak nie vždy je predvolene zapnutou. Napríklad taký Telegram ju má predvolene vypnutú. Donedávna ju mal deaktivovanú aj Messenger. Táto funkcia robí to, že správy odoslané z jedného zariadenia do druhého odchádzajú šifrované. Ak by sa niekto na ceste medzi smartfónmi dostal k správe, tak by potreboval šifrovací kľúč, aby rozlúštil obsah.
Zapnite si miznúce správy
Ak chcete mať istotu, že sa ku vašim správam nedostane cudzia osoba, tak si zapnite miznúce správy. Napríklad, aby sa odstraňovali každých 24 hodín, prípadne týždenne a podobne. Túto funkciu podporuje väčšina chatovacích aplikácií. Ak by sa niekto cudzí dostal k vášmu smartfónu, prípadne k telefónu druhej osoby, s ktorou si píšete, tak útočník by mal obmedzený prístup k obsahu a to len na krátky časoví interval.
Nepodceňujte zabezpečenie aplikácie
Chatovacie aplikácie dnes ponúkajú viacero vrstiev ochrany. Jednou z nich napríklad je, že ako otvoríte aplikáciu, tak vás požiada, aby ste zadali heslo pred vstupom do jej rozhrania. Niektoré aplikácie išli ale ešte ďalej. Napríklad taký WhatsApp disponuje aj zámkom pre konkrétne konverzácie, kde si môžete nastaviť, aby pri jej otvorení, aplikácia od vás vyžadovala overenie identity. Ak by aplikácia, ktorú používate, nepodporovala tieto funkcie, tak aj tu existuje riešenie. Vytvorte si vo vašom smartfóne zabezpečený priečinok, pomocou ktorého môžete uzamknúť prístup k aplikácii.
Tieto funkcie nepodceňujte a to hlavne z dôvodu, že k vášmu heslu od zariadenia, sa môže dostať cudzia osoba pomerne jednoducho. Napríklad bude pozorovať, aké klávesy stláčate pri jeho odomykaní. Rovnako mnohí používajú funkciu Smart Lock. Ide o nástroj, ktorý vám nebude uzamykať váš smartfón na známych miestach, napríklad, keď ste doma alebo ste pripojení ku známej Wi-Fi sieti a podobne.
Neprehliadni
Pozor na povolenia aplikácií
Toto síce nie je v pravom slove zmysle funkcia aplikácie, ale nástroj, ktorý umožňuje pristupovať k obsahu správ. Ak chcete mať istotu, že vaše správy sú skutočne súkromnými, tak by ste sa mali pozrieť na to, ktoré aplikácie pristupujú k upozorneniam v telefóne. Dôvodom je, že existuje povolenie, ktoré umožňuje aplikáciám čítať obsah v notifikačnej lište. Toto privilégium najčastejšie nájdete v Správcovi povolení, no nie vo všeobecných povoleniach, ale v špeciálnych.
Ako chránite svoje konverzácie vy a chránite ich vôbec? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.
Komentáre