Facebook aktualizoval Messenger. Ide o jednu z najvýznamnejších aktualizácií za posledné roky. Takto sa mení obľúbená aplikácia!

Facebook po dlhých rokoch vývoja zavádza end-to-end šifrovania do aplikácie Messenger ako predvolenú formu komunikácie. Pribudli aj ďalšie funkcie.

FAcebook Messenger
Zdroj: Primakov / Shutterstock.com

Online komunikácia sa stala súčasťou životov mnohých z nás. Najmä mladí ľudia komunikujú medzi sebou cez aplikácie a jednou z nich je aj Messenger. Mnohí tejto aplikácii ale dlho vyčítali, že neponúkala end-to-end šifrovanie, pokiaľ ste nekomunikovali v špeciálnom režime. Inými slovami, komunikácia mohla byť ľahko odhaliteľnou. Ide pritom o základnú funkciu četovacích aplikácií. Pre tých, ktorí nevedia, tak od roku 2016 bola možnosť end-to-end šifrovania dostupná v Messengeri, avšak len ako voliteľná funkcia. To sa ale najnovšie mení, hlási Meta, ktorá prevádzkuje Facebook vrátane Messengeru.

Komunikácia cez aplikáciu Messenger je konečne bezpečnou

Spoločnosť v publikovanej správe píše, že začala s globálnym zavádzaním end-to-end šifrovania do aplikácie Messenger. Znamená to, že po rokoch vývoja a testovania tejto funkcie, spoločnosť konečne spustila šifrovanie správ a hovorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavným benefitom end-to-end šifrovania je, že obsah správ a hovorov zostáva chránený od momentu odoslania z jedného zariadenia až po doručenie na zariadenie príjemcu. Týmto spôsobom Meta a ani nikto iný nemôže vidieť obsah správ, pokiaľ správa nepríde do zariadenia adresáta.

Sifrovanie sprav end-to-end
Zdroj: OpenClipart-Vectors z Pixabay a Vosveteit.sk

„Dodatočná vrstva zabezpečenia, ktorú poskytuje šifrovanie typu end-to-end, znamená, že obsah vašich správ a hovorov s priateľmi a rodinou je chránený od okamihu, keď opustia vaše zariadenie, až do okamihu, keď sa dostanú do zariadenia príjemcu…“, uvádza Meta.

Pribudli aj ďalšie funkcie

To ale nie je jediná zmena, ktoré Meta zaviedla. Pribudla aj možnosť úpravy odoslaných správ, na čo má používateľ 15 minút od jej odoslania.

„Teraz môžete upravovať správy, ktoré mohli byť odoslané príliš skoro alebo ktoré by ste chceli jednoducho zmeniť, až do 15 minút po ich odoslaní.“, opisuje funkciu Meta.

messenger upravena sprava
Zdroj: Meta

Taktiež bola inovovaná funkcia miznúcich správ, ktorú mnohí dobre poznajú z aplikácie WhatsApp. Používatelia si môžu nastaviť, aby odoslané správy boli automaticky odstránene po 24 hodinách od odoslania. Messenger tiež vylepšil rozhranie, aby bolo jasné, kedy je táto funkcia zapnutá.

Messenger miznuce spravy
Zdroj: Meta

Ďalšou veľkou novinkou je aj lepšia kontrola nad tým, že používateľ sa môže rozhodnúť, či chce alebo nechce druhej strane ukázať, že správa bola prečítaná.

„Naša nová kontrola potvrdenia o prečítaní vám umožňuje rozhodnúť, či chcete, aby ostatní videli, keď ste si prečítali ich správy. Vieme, že ľudia si cenia svoje súkromie a táto funkcia vám dáva možnosť pociťovať menší tlak na okamžitú reakciu.“

Taktiež sa môžeme tešiť na zlepšenú kvalitu fotografií a videí, ktoré zdieľame cez aplikáciu. Používateľom zároveň pribudol aj nástroj, pomocou ktorého môžu zrýchliť prehrávanie hlasových správ a to na rýchlosť 1.5x, resp. 2x.

„Hlasové správy sú dnes najrýchlejšie rastúcim formátom správ. Teraz môžete prehrávať hlasové správy 1,5- alebo 2-násobnou rýchlosťou, pokračovať v počúvaní hlasovej správy tam, kde ste prestali, a pokračovať v počúvaní hlasovej správy, keď opustíte chat alebo aplikáciu.“, opisuje novinku Meta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre