Teploty v Európe vzrástli viac ako dvojnásobne v porovnaní s celosvetovým priemerom. Kam smerujeme?

Teploty v Európe vzrástli oproti zvyšku sveta až o dvojnásobok, varuje správa Svetovej meteorologickej organizácie. Má však aj dobré správy.

Teploty v Európe vzrástli oproti svetu až o dvojnásobok
Zdroj: Unsplash (USGS), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Svetová meteorologická organizácia vo svojej novej správe informuje o tom, že za posledných 30 rokov sa teploty v Európe zvýšili až o dvojnásobok, najviac zo všetkých kontinentov na svete.

Ak tento trend bude aj naďalej pokračovať, čakajú nás nielen väčšie horúčavy, ale aj väčšie riziko požiarov, či záplav. Klimatické zmeny spôsobené globálnym otepľovaním majú potenciál ovplyvniť nielen ekosystémy, ale aj spoločnosť a národné ekonomiky. Správa sa zamerala na minulý rok a ponúka informácie nielen o postupne sa zvyšujúcich teplotách, ale aj extrémnom počasí a zmenách v zrážkach, či úbytku ľadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Od roku 1991 sa teploty zvyšovali o približne 0.5 stupňov Celzia za desaťročie, informuje znepokojivá štúdia. Alpské ľadovce sa od roku 1997 stali vplyvom globálneho otepľovania o 30 metrov tenšie. Kontinentálny ľadovec v Grónsku pokračuje v topení a prispieva k zvyšovaniu hladín morí a oceánov. Zvyšovanie hladiny sa považuje za ďalšie výrazné riziko globálneho otepľovania. Ak bude pokračovať, ohroziť by mohlo pobrežné komunity. V roku 2021 vedci zaznamenali po prvýkrát v histórii topenie a dážď v najvyššom bode Grónska, na stanici Summit Station.

V roku 2021 viedli extrémne prejavy počasia k stovkám úmrtí. Predpokladá sa, že záplavy alebo silné búrky ovplyvnili viac ako pol milióna ľudí a napáchali škody za viac ako 50-miliárd amerických dolárov.

Dobré správy

Správa sa však nezameriava len na to zlé, čo sa za posledné roky udialo. Chváli niektoré krajiny, ktorým sa podarilo výrazne znížiť produkciu skleníkových plynov. V Európskej únii sa medzi rokmi 1990 a 2020 podarilo znížiť emisie až o 31%. Do roku 2030 únia plánuje znížiť emisie o 55%. Európska únia sa považuje za jednu z najvyspelejších v tom, ako krajiny spolupracujú v snahe bojovať s globálnym otepľovaním. Hoci sme na tom dobre, Svetová meteorologická organizácia varuje, že nás čakajú ešte mimoriadne ťažké výzvy.

„Európa je príkladom otepľujúceho sa sveta a ostatným krajinám ponúka pripomienku toho, že ani pripravené národy nie sú chránené pred extrémnymi prejavmi počasia. Aj tento rok viaceré časti Európy zasiahli výrazné horúčavy a sucho, ktoré viedlo k lesným požiarom. Minulý rok spôsobili mimoriadne záplavy mnoho úmrtí,“ tvrdí Svetová meteorologická organizácia.

Náš kontinent, hlavne Európska únia, má našliapnuté správnym smerom. Už teraz sme, čo sa týka globálneho otepľovania kúsok popredu a ak bude únia pokračovať rovnakým tempom a ešte kúsok pridá, potom by dokázala splniť to, čím svet zaviazala Parížska dohoda. Cieľom je do polovice tohto storočia dosiahnuť neutrálnu uhlíkovú stopu.

Riziká a dopady globálneho otepľovania sa čoraz výraznejšie prejavujú aj v každodennom živote. Preto Svetová meteorologická organizácia tvrdí, že je dôležité zvýšiť povedomie o našom meniacom sa podnebí. Podľa správy je však pravdepodobné, že teploty na európskom kontinente budú v nasledujúcich rokoch ešte rásť. Spolu s nimi môžeme očakávať aj ďalšie vedľajšie účinky globálneho otepľovania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre