Čo všetko o vás Google vie? Pozrite sa na tieto nastavenia, ukážu vám, aké informácie o vás spoločnosť vie

Google patrí medzi najväčšie technologické firmy, ktoré doslova žijú z dát. Aké rôzne dáta ale zbiera o svojich používateľoch?

Google sledovanie
Zdroj: Pixabay.com (Shutterbug75), Vosveteit.sk

Zrejme každému je jasné, že Google už dávno nie je iba o vyhľadávaní informácií na internete. Denne využívame viacero jeho služieb ako Gmail, Disk či Prekladač. To, že sú tieto služby vo veľkej miere zadarmo ale niečo stojí. Google to v tomto smere kompenzuje reklamami, ktoré vie ušiť na mieru každému. Na to ale potrebuje množstvo informácií o našej aktivite na internete. Preto si dnes ukážeme, aké rôzne údaje o našej aktivite Google zbiera.

Netreba sa na to pozerať iba negatívne

Zbieranie údajov väčšina ľudí berie ako negatívnu vec. Áno, ide o zásah do súkromia, no inak by sme nemohli naše obľúbené služby využívať naplno tak, ako sme na to zvyknutí. História našej aktivity je totiž nápomocná nielen pre inzerentov reklamy, ale aj napríklad pre vyhľadávacie algoritmy, ktoré nám tak skôr ponúknu výsledok, ktorý hľadáme. Ako skvelý príklad slúži napríklad YouTube, kde bolo kedysi vyhľadávanie celkom ťažké a na vyhľadanie takej pesničky ste potrebovali jej presný názov. Dnes na vyhľadanie pesničky častokrát stačí iba zadanie krátkeho úryvku textu, či dokonca iba vypísanie melódie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto informácie, ktoré o vás Google zbiera, si viete jednoducho skontrolovať v svojom profile v sekcii Moja aktivita na Googli. To vám otvorí zoznam celej vašej aktivity, v ktorej viete vyhľadávať čo len chcete, prípadne viete výsledky vyfiltrovať podľa ľubovoľného dňa. My sa ale dnes zameriame na konkrétne tri kategórie, ktoré vidíte v hornej časti stránky.

moja aktivita na Googli
Zdroj: vosveteit.sk

Hneď prvý odkaz nás zavedie do sekcie našej aktivity na internete a v aplikáciách. V tejto sekcii uvidíte všetku vašu aktivitu, ktorú Googlespoločnosť zaznamenala cez akúkoľvek Google službu. Podľa ikoniek tu viete nájsť Google vyhľadávanie, Google Chrome alebo Google Prekladač. Kliknutím na jednotlivé ikony aplikácií sa vám zobrazí história vašej aktivity v rámci danej aplikácie.

moja aktivita v aplikáciách
Zdroj: vosveteit.sk

Zaujímavá je najmä sekcia Android, ktorá vám ukáže všetku vašu aktivitu na smartfóne, respektíve na Android zariadení, na ktorom ste prihlásený so svojím účtom. Zaznamenáva to napríklad aj otvorenie domovskej obrazovky, pretože vo väčšine smartfónov ide o nadstavbu systému, ktorú systém Android logicky berie ako normálnu aplikáciu.

história androidu
Zdroj: vosveteit.sk

Pozrite si svoju históriu polohy

V tejto druhej sekcii vám Google ukáže, ktoré miesta ste navštívili. V takom prípade ste nemuseli využívať žiadnu Google službu ako napríklad Mapy. Stačí, že ste tam boli so svojím zariadením, ktoré malo zapnuté určovanie polohy. Pozornosť určite upriamte na tlačidlo na konci stránky (Spravovať históriu), ktoré vás prenesie na mapu, na ktorej vám vyznačí miesta, ktoré ste navštívili.

história polohy Google
Zdroj: vosveteit.sk

História na YouTube

Poslednou sekciou je História na YouTube, ktorá ako sme spomenuli v úvode, neuveriteľne pomáha vyhľadávacím algoritmom pri nachádzaní toho správneho výsledku. Podobne ako v prípadoch vyššie, aj tu viete stlačiť tlačidlo Spravovať históriu, ktoré vám ukáže vašu kompletnú históriu na platforme YouTube, kde viete informácie vyhľadávať ale aj filtrovať.

história YouTube
Zdroj: vosveteit.sk

Určite je zaujímavé sledovať všetky druhy informácií, ktoré vieme behom pár minút vyprodukovať. Ako ste si ale pri jednotlivých sekciách určite všimli, tak jednotlivé ukladanie informácií si viete vypnúť. Ich vypnutie ale určite poriadne zvážte. Vedeli by ste totiž prísť o viaceré moderné vymoženosti, na ktoré ste si určite zvykli. Za skúšku ale nič nedáte a prinajhoršom si všetky tieto funkcie opätovne zapnete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre