Miliardári alebo bežní ľudia prispievajú viac ku globálnemu otepľovaniu? Výsledok štúdie mnohých nahnevá!

Nová správa charitatívnej organizácie Oxfam demonštruje gigantický dopad miliardárov na životné prostredie.

Uhlíková stopa niekoľkých miliardárov dosahuje ročnú produkciu celej krajiny
Zdroj: Unsplash (Chris LeBoutillier, Jp Valery). Úprava: Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie sa za posledné roky stalo vážnym problémom, s ktorým sa podľa názoru expertov treba vysporiadať čo najskôr. Na to aby sme sa vyhli jednému z najhorších scenárov treba reagovať najlepšie už dnes a častokrát sa stretávame s názormi, že riešenie globálneho otepľovania leží na pleciach každého z nás.

Lenže je to naozaj tak? V podstate aj áno, zmeny v životnom štýle dokážu urobiť rozdiel, obzvlášť ak by sa uplatnili na globálnej škále. Nová štúdia však ukazuje, že klásť bremeno na obyčajných ľudí nie je tak úplne fér. Najbohatší ľudia momentálne investujú do odvetví priemyslov s fosílnymi palivami a iných druhov podnikov, pričom sú zodpovední za miliónkrát väčšie množstvo skleníkových plynov ako bežný človek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa charitatívnej organizácie Oxfam investície 125 miliardárov vyprodukujú ročne až 393-miliónov ton oxidu uhličitého, čo je ekvivalent emisií Francúzska v individuálnom ročnom priemere. Ak by sme to mali zobrať na individuálnej úrovni, jeden miliardár vytvorí miliónkrát viac emisií než človek, ktorý spadá do zvyšných 90% populácie. Organizácia Oxfam dnes publikovala správu, v ktorej analyzuje spoločnosti do ktorých 125 najbohatších ľudí sveta investovalo a uhlíkové emisie, ktoré tieto spoločnosti vydávajú. Dokopy títo miliardári investovali do 183 spoločností neuveriteľných 2,4-triliónov amerických dolárov.

Gigantický dopad na životné prostredie

Spoločnosti, do ktorých investoval len jeden miliardár vyprodukujú ročne približne 3-milióny ton emisií. Priemerný človek za rok vyprodukuje len niečo cez 2,7-ton CO2. Správa však počíta aj s tým, že výsledné číslo uhlíkových emisií môže byť v skutočnosti oveľa vyššie. Emisie, ktoré spoločnosti publikujú zvyknú byť častokrát menšie, než ich skutočná uhlíková stopa. K tomu sa pridáva aj fakt, že niektorí miliardári a spoločnosti sa rozhodli nezverejniť množstvo skleníkových plynov, ktoré do atmosféry vylúčia. Predpokladá sa preto, že tieto spoločnosti majú rovnako výrazný, možno oveľa väčší dopad na priebeh globálneho otepľovania.

„Pár miliardárov dokáže vytvoriť rovnakú uhlíkovú stopu ako celé krajiny, napríklad Francúzsko, Egypt, alebo Argentína. O činnosti a zodpovednosti týchto bohatých ľudí sa však často nehovorí, čo by sa malo zmeniť,“ vysvetľuje Nafkote Dabi, vedúca oddelenia pre klimatické zmeny v organizácii Oxfam.

Dabi vysvetľuje, že títo nemenovaní miliardári sedia na vrchole korporátnej pyramídy, kde sa vyhýbali zodpovednosti príliš dlho. S životným štýlom najbohatšej vrstvy sa však spájajú aj ďalšie faktory, ktoré prispievajú k ich celkovej uhlíkovej stope. Časté výlety súkromnými tryskáčmi, či jachtami dokážu vyprodukovať ročne tisíckrát väčšiu uhlíkovú stopu, než za rovnaké obdobie vyprodukuje bežný človek.

Riešením by podľa Oxfam mohli byť regulácie, dane, či iné formy sankcií. Tie by postupne odohnali najbohatších ľudí planéty od biznisu, ktorý zabíja našu planétu. Problém ale nie je až taký čiernobiely, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Faktom ostáva, že v súčasnej dobe svet nedokáže prejsť na obnoviteľné a čisté zdroje energie, no vedci stále hľadajú nové riešenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre