SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Teória veľkého filtra hovorí, že život v určitom momente musí čeliť existenčnej kríze: Kde sa nachádza ľudstvo?

Teória veľkého filtra naznačuje možnú budúcnosť ľudstva, no zároveň nám pomáha pochopiť, prečo sme neobjavili mimozemský život.

Teória veľkého filtra je jedna z teórií, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť možné dôvody, prečo sme ešte neobjavili žiadnu mimozemskú civilizáciu, aj napriek tomu, že by život mal byť vo vesmíre normou.  

Keď sa výskumníci zamýšľajú nad najväčšími otázkami sveta, napríklad či sme vo vesmíre sami, môžu uplatniť aj takzvaný Koperníkov princíp myslenia. Rovnako ako astronóm Mikuláš Koperník povedal, že Zem nie je stredom vesmíru, ale len jednou z planét obiehajúcich okolo Slnka, tak aj výskumníci vytvárajú hypotézy s predpokladom, že ani Zem ani život na nej nie sú nič výnimočné, ale skôr reprezentácia vesmírnej normy. V praxi to teda znamená len to, že vo vesmíre by malo existovať množstvo Zemí a množstvo života, no my sme ich ešte nenašli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Posledná skúška ľudstva

Napriek tomu sme ale žiadny nenašli a nikto nevie prečo. Tento fakt frustroval fyzika Enrica Fermiho, na základe ktorého bol pomenovaný aj známy Fermiho paradox. Výskumníci z celého sveta sa už roky pokúšajú tento paradox vysvetliť najrôznejšími teóriami, od tých naozaj bláznivých až po celkom triezve a realistické. Všetky práce sa však môžu zhrnúť do troch obšírnych záverov. Buď mimozemský život nie je až tak rozšírený, neexistuje alebo je nejaký problém, ktorý im bráni kontaktovať iné civilizácie.  

Teória veľkého filtra nám hovorí, že život síce môže byť bežný, no inteligentný a vyspelý život až tak nie. Zároveň je to teória, ktorá sa úzko dotýka aj nás. Princíp veľkého filtra je jednoduchý, čo ak inteligentný život v určitom bode svojej evolúcie natrafí na problém, ktorý preňho predstavuje existenčnú krízu? Ak ho prekoná, civilizácii už nebude nič brániť v evolúcii a prežití. Ak to nezvládne, civilizácia zanikne.  

Týmito existenčnými krízami mohol byť hocijaký bod v našej evolúcii, no kľudne to môže byť niečo, s čím bojujeme teraz, alebo s čím sa len stretneme v budúcnosti. Znepokojivou časťou tejto teórie je teda to, či sme už filter prekonali, alebo nás ešte čaká.  

Výskumník menom Robin Hanson verí, že ľudstvo je už takmer za veľkým filtrom. Na svojom portáli tvrdí, že človek prispôsobil svoje technológie tak, aby nám dokázali pomáhať v každom aspekte života. Technologicky napredujeme aj naďalej. V určitom bode naši potomkovia opustia Zem a vydajú sa ku hviezdam.  

“Expanziu ku hviezdam by sme mali očakávať, hoci musíme chápať aj to, že väčšina našich potomkov, sa bude báť konkurencie v podobe kolónií, báť sa kontaktu s mimozemšťanmi, alebo budú chcieť zachovať vesmír v pôvodnom stave,” píše Hanson.  

Nachádzame sa takmer za veľkým filtrom?

Hanson verí, že čím bližšie sa nachádzame k poslednému skoku veľkého filtra, tým opatrnejší by sme mali byť. Za kritické body veľkého filtra môžeme považovať tieto kroky: 

  • Vznik vhodnej sústavy.
  • Vznik reprodukčných štruktúr ako RNA.
  • Jednoduchý jednobunkový život.
  • Komplexný jednobunkový život.
  • Pohlavná reprodukcia.
  • Mnohobunkový život.
  • Živočíchy so schopnosťou používať nástroje.
  • Technologicky vyspelá civilizácia.
  • Vesmírna kolonizačná expanzia.

Hanson verí, že sa nachádzame v predposlednom bode a už teraz čelíme niekoľkým vážnym problémom, napríklad globálnemu otepľovaniu, hrozbe jadrovej vojny atď. Postupom času ale bude pre nás prirodzené vyraziť ku hviezdam a osídliť ďalšie planéty, ktoré budú nejakým spôsobom podobné Zemi.

Vedci nevedia, aké ďalšie problémy by mohli pre nás predstavovať existenčnú krízu. Keď chceme vedieť, ktorý bod v evolúcii civilizácie je veľkým filtrom, musíme sa pozrieť na pravdepodobnosť všetkých bodov.  

Ak nájdeme stopy života na Marse, budeme mať lepšiu predstavu o vzniku prvých jednoduchých organizmov. Ak by sme na budúci rok odhalili vyspelú mimozemskú civilizáciu, potom by sme mohli predpokladať, že veľký filter je ešte len pred nami. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close