Tikajú Hodiny súdneho dňa bližšie ku katastrofe? Toľkoto sekúnd zostáva do polnoci!

Vedci z Bulletin of the Atomic Scientists tento rok neposunuli ručičky hodín súdneho dňa. V ich rozhovoroch sa však častokrát spomínala umelá inteligencia.

Doomsday hours sudne hodiny
Zdroj: Bank Artist/ Shutterstock.com a Romolo Tavani / Shutterstock.com

Členovia Bulletin of the Atomic Scientists vytvorili ešte v roku 1947 takzvané Hodiny súdneho dňa. Ide o metaforu pre globálne hrozby, ktorým ľudstvo čelí v dôsledku nekontrolovaného vedeckého a technologického pokroku. Tieto hodiny sú symbolom, ktorý predstavuje ako blízko sa nachádzame ku globálnej katastrofe a potenciálnemu koncu sveta.  

Rada odborníkov, ktorá je zložená z najväčších expertov vo svojom obore a 10 laureátov Nobelovej ceny, zasadá každý január, aby sa rozhodla, ako posunie ručičky hodín súdneho dňa. Vyhodnocujú pritom všetky problémy a hrozby, ktorým ľudstvo čelí a na základe toho nastavia ručičky hodín súdneho dňa. Hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú hodiny, sú jadrové riziko a globálne otepľovanie. Minulý rok však na nastavenie hodín vplýval aj prebiehajúci konflikt na Ukrajine.    

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci pri minuloročnom odhaľovaní hodín vytkli najmä hrozby Ruska ohľadom použitia jadrových zbraní v rámci vojny na Ukrajine. V minuloročnom vyhlásení výskumníci uviedli, že Ruská invázia na Ukrajinu vážne poškodila našu predstavu o tom, ako krajiny medzi sebou spolupracujú a komunikujú. Rusko dokázalo poškodiť normy medzinárodných vzťahov, na ktorých stojí naša snaha zvrátiť hneď niekoľko globálnych rizík. Čo je však podľa vedcov najhoršie, Ruská federácia sa otvorene vyhrážala použitím jadrových zbraní. Či už išlo o plané hrozby alebo nie, použitie jadrových zbraní v ozbrojenom konflikte, či už omylom, chybou alebo úmyselne, je naozaj obrovské riziko. V januári 2023 výskumníci posunili ručičky hodín na zlovestných 90 sekúnd pred polnocou. 

“Žijeme v dobe obrovského nebezpečenstva a hodiny majú tento fakt reflektovať. 90 sekúnd do polnoci predstavuje najbližšie, čo sa ručičky hodín priblížili k polnoci a toto rozhodnutie sa nám nerobilo ľahko,” vyjadrila sa CEO Bulletinu, Rachel Bronson.  

Dnes, 23. januára experti zasadali opäť a otázka znie: Posunú sa hodiny súdneho dňa dopredu, alebo sme ostali stáť na mieste? O 16:00 sa začalo živé vysielanie, na ktorom bol odhalený stav hodín súdneho dňa. Vedúci experti rôznych odborov prehodnotili nové a pretrvávajúce globálne hrozby a usúdili, že aj tento rok ostávajú hodiny na 90 sekundách do polnoci.  

Hodiny sa oproti minulému roku neposunuli

To, že sa hodiny oproti minulému roku neposunuli, neznamená, že by sme sa mali radovať. Odborníci zdôrazňujú, že neustále prebiehajúci konflikt na Ukrajine stále predstavuje vážnu hrozbu pre ľudstvo. Riziko jadrového konfliktu neustále visí vo vzduchu a počas minulého roka sa objavil aj konflikt v pásme Gazy, ktorý vzbudil obavy celého sveta.  

Celkovo však odborníci vnímajú, že celý svet investuje do vývoja nových vojenských technológií, čo by mohlo potenciálne viesť k ďalším pretekom v zbrojení jadrových zbraní.  

Situácia je vážna, no nie je všetko v odtieňoch šedej. Odborníci chvália, že pokroky a výskumy v oblasti zdravotníctva nám pomohli o niečo lepšie sa pripraviť na potenciálnu veľkú pandémiu. Zároveň však podotýkajú, že rovnaké výskumy majú riziko vyvolať ďalšiu.  

Globálne otepľovanie sa stále drží ako jeden z najvážnejších problémov ľudstva. To sa oproti minulému roku nezmenilo, planéte stále dochádza čas a ak sa chceme vyhnúť najhoršiemu, mali by sme konať rýchlo.  

Hádam najväčším bodom tohtoročnej diskusie vedcov bola pre niekoho neprekvapivo umelá inteligencia. Naprieč celým predchádzajúcim rokom sme mohli pozorovať, ako modely ako ChatGPT, Bing alebo Bard rastú a zlepšujú sa. Dnes sú schopnosti umelej inteligencie úžasné, no zároveň sa začínajú objavovať diskusie o tom, ako uplatniť umelú inteligenciu bezpečne, zodpovedne a čo by umelá inteligencia mohla znamenať do budúcnosti.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre