Tento malý tvor ukazuje prepojenie dvoch zdanlivo nezlučiteľných procesov: Pomôže nám pochopiť prečo starneme?

Autori novej štúdie skúmali gény tvora menom Hydractinia symbiolongicarpus, ktorý dokáže regenerovať celé svoje telo.

Prečo starneme? Odpoveď môžu ukrývať gény tohto organizmu
Zdroj: Wikimedia (Eric A. Lazo-Wasem - Gall L - CC0 1.0)

Drobný morský tvor menom Hydractinia symbiolongicarpus má jednu pozoruhodnú vlastnosť. Len zo svojich úst dokáže regenerovať celé svoje telo a výskumníci veria, že táto vlastnosť pomôže lepšie pochopiť naše starnutie a liečenie.

Hydractinia je živočích s podlhovastým tvarom, ktorý žije na ulitách krabov pustovníkov. Výskumníci z National Human Genome Research Institute zistili, že procesy liečby a starnutia sú navzájom prepojené. V rámci štúdie sa zamerali na proces senescencie, alebo inak aj biologického starnutia. Ide o proces, ktorý sa vyznačuje postupným úpadkom funkčných charakteristík živých organizmov. Senescencia môže označovať bunečnú senescenciu, alebo starnutie celého organizmu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie vytvorili sekvenciu RNA Hydractinie a na základe toho dokázali odhaliť molekulárne stopy spojené s procesom starnutia. Na základe toho dokázali získať lepšiu perspektívu na evolúciu starnutia.

„Štúdie, ako tá naša, ktoré sa venujú biológii neobvyklých organizmov, nám ukazujú univerzálnosť mnohých biologických procesov. Zároveň vidíme, že veľa procesov nechápeme ani zďaleka tak, ako sme si mysleli. V našej práci získavame lepší pohľad na funkciu, vzťahy a evolúciu dôležitých biologických procesov,“ tvrdí Charles Rotimi, jeden z autorov štúdie.

Starnutie možno považovať za jeden z najzákladnejších biologických procesov, rovnako ako aj schopnosť liečiť sa. Pochopenie týchto procesov je základom pre pochopenie kľúčov k nášmu zdraviu, ale aj vývoj rôznych ochorení.  Z praxe vieme, že človek má určitú schopnosť regenerácie, napríklad naše telo dokáže vyliečiť reznú ranu alebo zaceliť zlomenú kosť.

Ak sa však pozrieme do zvieracej ríše, všimneme si, že niektoré živočíchy sa dokážu regenerovať niekoľkonásobne lepšie ako človek. Existujú živočíchy, ktoré si vedia regenerovať stratené končatiny alebo orgány. Hydractinia je pomerne jednoduchý organizmus a tá si dokáže regenerovať celé telo len z kúska tkaniva.

Starnutie ako kľúč k regenerácii

Čo sa týka senescencie buniek, väčšina štúdií sa zameriava na chronický zápal, rakovinu či iné choroby spojené s vekom. Z výskumov vieme, že staré bunky v ľudskom tele ostávajú staré a práve tieto bunky môžu vytvoriť zápal alebo spôsobiť starnutie susedných buniek. Hydractinia však funguje o niečo inak a práve to nás môže viac naučiť o tom ako sú starnutie a regenerácia prepojené.

RNA analýza odhalila tri gény, ktoré sa spájajú so senescenciou aj u ľudí. Výskumníci zistili, že jeden z génov bol v mieste zranenia aktivovaný. Keď výskumníci tento gén odstránili, živočích stratil schopnosť vytvárať senescentné bunky a bez nich nevytvoril ani nové kmeňové bunky, ktoré mu pomáhali regenerovať sa. Kmeňové bunky sú typom bunky, ktorý má schopnosť premeniť sa na iné typy buniek. V prípade Hydractinie pomáha živočíchovi regenerovať stratené telo.

Senescentné bunky však majú na organizmus nepriaznivý účinok. V rámci štúdie vedci zistili aj to, že Hydractinia dokáže tieto bunky vylučovať cez ústa. Hoci človek sa starnúcich buniek nedokáže tak ľahko zbaviť, výskumníci získali cenný pohľad na to ako sa starnutie vyvíjalo.

Každý organizmus v určitom bode zdieľal spoločného predka. Človek a Hydractinia nie sú výnimkou a vedci predpokladajú, že spoločných predkov sme zdieľali pred 600-miliónmi rokov. Ide o spoločných predkov aj pre medúzy a koraly, živočíchy ktoré vôbec nestarnú. Na základe toho autori štúdie usudzujú, že senescencia buniek mohla byť v prípade prvých organizmov mechanizmus umožňujúci ich regeneráciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre