Obrovský úspech vedy! Vedci našli spôsob, ako by sme mohli oddialiť starnutie!

Výskumníci z Unversity of Virginia nachádzajú spôsob, ako odstrániť dva toxické vedľajšie produkty tuku, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu starnutiu.

Dokážeme zvrátiť naše starnutie?
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Je možné, aby človek žil dlhšie? Mnoho vedcov verí tomu že áno vrátane Eyleen O’Rourke, výskumníčky z University of Virginia. Tá vo svoje novej práci predstavuje spôsob, ako oddialiť starnutie pomocou detoxu, ktorý z tela vyplaví škodlivé vedľajšie produkty tuku. Tie sa postupom času v tele hromadia.

Tými škodlivými vedľajšími produktmi sú glycerol a glyceraldehyd. Vo svojej vedeckej práci sa O’Rourke spolu s jej tímom zamerala na popísanie mechanizmov, ktoré vedú k zdravému starnutiu človeka a potenciálne aj dlhšiemu životu. Zistili, že postupné hromadenie týchto látok má istý vplyv na to ako starneme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Náš objav bol nečakaný. Našu prácu sme začali overovaním podporovanej teórie. Tá hovorila, že kľúčom k dlhšiemu životu je aktivovanie procesov, ktoré by omladili jednotlivé bunky. Počas práce sme však natrafili na doteraz nepoznané mechanizmy vplývajúce na starnutie človeka,“ vysvetľuje O’Rourke.

Objaveným mechanizmom je aktivácia dvoch enzýmov, ktoré sú pomerne známe, pretože hrajú úlohu pri detoxikácii tela od etanolu, látky ktorá sa nachádza v alkoholických nápojoch. Na základe tohto výskumu môžu hľadať nové lieky, ktoré by tieto enzýmy aktivovali a tým pádom by aj omladili telo.

V rámci svojej vedeckej práce študovali výskumníci mikroskopického tvora s názvom C. elegans. Tieto mikroskopické červy žijú v pôde a zdieľajú s nami až 70% génov. Pre medicínske výskumy sú preto nenahraditeľné. Pred touto prácou vedci verili, že k dlhšiemu životu musia nájsť spôsob, ako aktivovať proces obnovy poškodených alebo starých buniek. O’Rourke však v novej práci dokázala, že to vôbec nie je potrebné. Počas experimentov dokázali predĺžiť život organizmu C. elegans až o 50% bez toho, aby tento proces aktivovali.

Omladzujúci mechanizmus

Objavili totiž mechanizmus, ktorý pomenovali AMAR, podľa starovekého Sanskritského slova pre nesmrteľnosť. V rámci tohto mechanizmu vedci aktivovali gén adh-1, ktorý začal produkovať viac enzýmu alkoholdehydrogenáza. Tento enzým zabraňuje toxicite vytvorenej glycerolom a glyceraldehydom. Výsledkom je dlhší a zdravší život organizmov.

Výskumníci si uvedomujú, že výsledky z experimentov na myšiach alebo mikroorganizmoch, sa nemusia vždy stopercentne preniesť aj na ľudí. V tomto smere preto vykonali ďalšie testy. Omladzujúci účinok potvrdili aj pri kvasinkách a následne aj pri ľuďoch, hoci v tomto smere sa postup trochu líšil.

V prípade ľudí a ďalších cicavcov sa výskumníci pozreli na dáta z obdobia, kedy ľudia držali diétu alebo hladovku. Hladovka a obmedzenie kalorického príjmu totiž vedú k dlhšiemu životu a lepšiemu zdraviu, čo potvrdilo už niekoľko výskumov. V tomto prípade si vedci všimli zvýšené hodnoty omladzujúcich enzýmov pri všetkých cicavcoch, ktoré v rámci výskumu skúmali.

Glycerol a glyceraldehyd sú toxickými vedľajšími produktmi tuku, ktorý naše telo ukladá postupom veku viac. Nová metóda ponúka spôsob ako sa tejto toxicity zbaviť a zároveň ako zhodiť pár kíl navyše, vysvetľujú vedci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre