Umelá inteligencia našla niekoľko možných liekov na starnutie: Majú tieto tri prírodné látky potenciál?

Autori novej štúdie predstavujú tri nové látky, ktoré by mohli priniesť dlhší a zdravší život.

Umelá inteligencia našla niekoľko možných liekov na starnutie
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z University of Edinburgh v rámci novej štúdie objavili pomocou umelej inteligencie tri nové lieky, ktoré by mohli pomôcť oddialiť symptómy spájané so starnutím človeka. Ako informujú vo svojej práci, tieto tri látky dokážu bezpečne odstrániť senescentné bunky, ktoré sa spájajú napríklad s rakovinou, Alzheimerovou chorobou či s horším zrakom a schopnosťou pohybu.

Senescencia znamená biologické starnutie a vyznačuje sa postupným zhoršovaním funkčných vlastností organizmu. Pod senescenciou sa môže rozumieť starnutie celého organizmu alebo starnutie buniek. Senescenčné bunky už prirodzene nedokážu pracovať tak ako tie mladé, čo vedie k vyššiemu riziku pre mnohé ochorenia. Autori štúdie veria, že odstránenie týchto buniek by mohlo viesť k lepšiemu zdraviu vo vyššom veku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ešte pred touto štúdiou vedci odhalili hŕstku chemikálií, ktoré dokázali eliminovať staré a poškodené bunky. Ich obrovskou nevýhodou však bola ich toxicita a poškodzovanie zdravých telesných buniek. V rámci novej štúdie vedci do výskumu zapojili umelú inteligenciu, ktorá by mohla pomôcť odhaľovať nové látky, schopné odstraňovať poškodené a staré bunky. Umelú inteligenciu natrénovali k identifikovaniu základných vlastností chemických látok schopných zabíjať staré bunky.

Po nacvičení modelu mu vedci dali viac ako 4-tisíc odlišných chemikálií. Umelá inteligencia z tejto vzorky vybrala 21 látok, ktoré by mohli pomôcť identifikovať staré a poškodené bunky.

„Naša práca ukazuje, že umelá inteligencia môže byť mimoriadne efektívna vo vyberaní nových kandidátov na potenciálne lieky,“ tvrdí doktor Diego Oyarzún, jeden z autorov štúdie.

Potenciálni kandidáti

V rámci štúdie vedci vykonali aj laboratórny test na ľudských bunkách. Zistili, že tri z vybraných látok dokázali eliminovať senescenčné bunky bez toho, aby poškodili zdravé ľudské bunky. Týmito látkami sú ginkgetín, periplocín a oleandrín. Vo všetkých troch prípadoch ide o prírodné produkty, ktoré môžeme nájsť v prírodných liečivách. Oleandrín sa ukázal byť najefektívnejšou látkou pri odstraňovaní starých buniek.

„Naša práca mohla vzniknúť jedine spoluprácou dátových vedcov, chemikov a biológov. Vďaka interdisciplinárnej skupine sme mohli vytvoriť naozaj robustné modely, ktoré výrazne šetria náklady. Veríme že naša práca pomôže umelú inteligenciu posunúť do praxe o niečo rýchlejšie,“ tvrdí spoluautorka štúdie, Vanessa Smer-Barreto.

Dlhší život

Starnutiu sa v posledných rokoch začalo venovať viac štúdií, napríklad tá, za ktorou stoja vedci z University of California. Tým sa podarilo nájsť spôsob ako spomaliť starnutie bunky, čím dokázali predĺžiť jej život. Táto práca by nám teda mohla umožniť žiť dlhšie. Cieľom autorov tejto práce ale nebolo len nájsť spôsob, ako by sa mohol človek dožiť vyššieho veku. Rovnako dôležité je zabezpečiť aj zlepšenie kvality života v starobe, teda nájsť spôsob, ako by ľudia mohli žiť nielen dlhšie, ale hlavne zdravšie. Viac o metóde spomalenia starnutia buniek nájdete aj v tomto článku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre